Návod: Vyrobte si domácí měsíčkovou mast
Máte na zahradě hojnou úrodu měsíčku lékařského a nevíte, jak ho zpracovat? Vyrobte si z něj léčivou mast, která hojí rány, kožní záněty, popáleniny a bojuje i proti vzniku akné. V dnešním článku se podíváme na některé tipy, jak si vytvořit měsíčkovou mast a měsíčkový krém.
Užíváme měsíček lékařský
Měsíček lékařský je účinným přírodním antibiotikem, které léčí mnoho onemocnění nejen vnitřních, ale i vnějších. Pro vnitřní užití se používá čaj, který zbavuje tělo bakterií, virů a kvasinek, které přebývají v zažívacím traktu. Vnitřním užíváním vás měsíček léčí zevnitř. Hojí zánětlivá onemocnění, vředy, stimuluje činnost jater a celkově má příznivý vliv na metabolismus. Vaše tělo zbavuje volných radikálů a chrání buňky před poškozením.
Hojivé účinky
Měsíček má totiž skvělé dezinfekční, antibiotické a antiseptické účinky a hodí se k ošetření pokožky. Pokud vás trápí plísňová onemocnění kůže, vyzkoušejte měsíčkovou mast. Pomůže i měsíčková koupel. Měsíčkové masti a krémy používejte zevně při drobných poraněních, na jizvy, při kožních zánětech, na omrzliny a popáleniny, též na opruzeniny, pomůže na křečové žíly, lišej i bércové vředy, léčí akné a pomůže i na ekzém; podporuje také tvorbu nové tkáně.
Domácí měsíčková mast
- 2 hrsti měsíčku
- 250 g vepřového sádla či bezvodového základu na mast (lékárna), je možné použít i kokosový olej
- hrnec
- uzavíratelná nádoba
Příprava měsíčkové masti není vůbec náročná. V pánvi či hrnci si rozehřejte vepřové sádlo či základ na mast, který zakoupíte v lékárně. Měsíček nasekejte na drobno. Můžete použít nejen květy, ale i listy a stonky. Vhoďte do hrnce a nechte vzkypět. Poté odstraňte z tepla a nechte přes noc v zakrytém hrnci. Směs vychladne a vy ji druhý den znovu rozehřejete. Poté obsah přefiltrujte přes gázu či utěrku a řádně vymačkejte. Naplňte směsí sklenice a uschovávejte v lednici. Aplikujte měsíčkovou mast na drobné rány, jizvy a další poškození pokožky, kdykoliv když bude třeba.
Měsíčkový olej
Vyrobit si můžete i domácí měsíčkový olej, který můžete používat při masážích. Stačí čerstvě nasbírané květy umístit do velké sklenice, zalít olejem a nechat louhovat na temném místě po dobu 1-3 dnů. Pravidelně byste měli láhev protřepávat. Nakonec přefiltrujte přes plátýnko a řádně vymačkejte.
Měsíčkový krém
Vyrobit si můžete také domácí měsíčkový krém, který není tak hutný jako měsíčková mast, lépe se vstřebává a je vhodný k aplikaci na obličej. K jeho přípravě budete potřebovat pouze 2 hrsti měsíčku lékařského (může být i sušený, ale lepší je samozřejmě čerstvý), 50 g nerafinovaného bambuckého másla a lžíci kokosového oleje. Ve vodní lázni si postupně rozpustíte bambucké máslo, kokosový olej a květy měsíčku. Směs stále držíme v teple, aby máslo netuhlo. Po přibližně 3 hodinách krém pečlivě přeceďte přes plátýnko do sklenice a nechte přes noc zatuhnout. Vznikne vám velmi jemný krém, který byste měli – zvláště v horkých dnech – uchovávat v lednici.
Barevný měsíček
Pravdou je, že na zahradách objevíte různé barvy měsíčku, ať už je to světla žlutá či tmavě oranžová. Každý měsíček má stejné léčebné účinky. Měsíček můžete přidávat do své koupele, připravit si z něj čaj, přidává se také do různých čajových směsích či ho v parných dnech vhodit do karafy s vodou. Použít můžete také zmíněné masti, krémy, tinktury či oleje, které vykouzlíte z čerstvých květů.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos