Rady a tipyZdraví

6 způsobů, jak uvolnit hněv

Nedochvilnost obchodního partnera na schůzku, poslouchání posměšných poznámek od spolupracovníků, uvíznutí v zácpě — to všechno může být trochu moc. Zatímco pocit hněvu kvůli těmto každodenním nepříjemnostem je normální reakcí na stres, trávit veškerý čas rozrušením se může stát destruktivním.

Není žádným tajemstvím, že nechat vztek vřít nebo mít výbuchy vzteku poškozuje vaše osobní i profesní vztahy. Ale také to ovlivňuje vaši pohodu. Neustálé potlačování frustrace může vést k fyzickým a emocionálním reakcím, včetně vysokého krevního tlaku a úzkosti. Jak s takovými stavy bojovat?

Zhluboka se nadechněte

Ve vzteku je snadné přehlédnout svůj dech. Ale takové mělké dýchání, které děláte, když jste naštvaní, vás udržuje v režimu boje nebo útěku.

Abyste tomu zabránili, zkuste pomalé, kontrolované nádechy, které vdechujete spíše z břicha než z hrudníku. Díky tomu se vaše tělo okamžitě samo zklidní.

Toto dechové cvičení mějte v záloze:

  • Najděte si židli nebo místo, kde se můžete pohodlně usadit, aby se krk a ramena mohly plně uvolnit.
  • Zhluboka dýchejte nosem a věnujte pozornost tomu, jak se vám zvedá bříško.
  • Vydechněte ústy.
  • Zkuste toto cvičení provádět 3x denně po dobu 5 až 10 minut nebo podle potřeby.

Opakujte si uklidňující mantru

Opakování uklidňující fráze může usnadnit vyjádření obtížných emocí, včetně hněvu a frustrace.

Zkuste pomalu opakovat: „Uklidni se“ nebo „Všechno bude v pořádku,“ až se příště budete cítit zavaleni nějakou situací. 

V telefonu si také můžete uložit seznam frází pro rychlé připomenutí před stresující pracovní prezentací nebo náročnou schůzkou.

Zkuste vizualizaci

Nalezení svého „šťastného místa“ uprostřed zpoždění letu nebo pracovního neúspěchu vám může pomoci, abyste se v tuto chvíli cítili uvolněněji.

Když zápasíte s velkým napětím, zkuste si vytvořit mentální obraz, abyste uklidnili své tělo a mozek:

  • Představte si skutečné nebo imaginární místo, kde se cítíte šťastní, klidní a v bezpečí. Může to být louka v horách, kterou jste navštívili, nebo exotická pláž, kam se toužíte podívat.
  • Zaměřte se na smyslové detaily tím, že si tam představíte sebe. Jaké jsou vůně, obrazy a zvuky?
  • Buďte si vědomi svého dýchání a udržujte tento obraz ve své mysli, dokud neucítíte, jak se vaše úzkost začíná rozpadat.

Dělejte vědomé pohyby

Někdy může sezení v klidu vyvolat ještě větší úzkost nebo nervozitu. Vědomým pohybem těla pomocí jógy a dalších uklidňujících cvičení můžete uvolnit napětí ve svalech.

Až budete příště konfrontováni se stresovou situací, zkuste se projít nebo si dokonce zatančit, abyste se vyhnuli stresu.

muz-manager-vztek

Vyjádřete svou frustraci

Výbuchy vzteku vám neudělají žádnou laskavost, ale to neznamená, že si po obzvlášť špatném dni nemůžete vybít své frustrace na důvěryhodném příteli nebo členovi rodiny. Navíc, když si dopřejete prostor k vyjádření části svého hněvu, zabráníte tomu, aby uvnitř probublával.

Zbavte se vzteku humorem

Zlehčit humorem vyhrocenou situaci vám může pomoci udržet vyvážený pohled. To neznamená, že byste se měli svým problémům jednoduše vysmát, ale může vám pomoci, když se na ně podíváte odlehčenějším způsobem.

Když se nebudete brát příliš vážně, budete mít více šancí zjistit, jak nedůležité drobné nepříjemnosti jsou ve velkém schématu věcí.

Zdroj obrázků: pixbaby.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button