PrevenceZdraví

Grapefruit může být v kombinaci s některými léky na předpis smrtelný

Osvěžují a lahodný s jemně nahořklou chutí, takový je grapefruit. Ovoce bohaté na živiny, vitamin A a beta-karoten. Plod známý jako ovoce z ráje konzumujeme především pro jeho jedinečné účinky na naše zdraví. Věděli jste však, že v kombinaci s určitými léky může mít až nevídané negativní důsledky?

Nová studie

Nedávné studie ukázaly, že ze zkoušených 85 interakcí grapefruitu s léky může mít až 43 z nich závažné důsledky. Léčiva reagují na látky obsažené v grapefruitu odlišným způsobem, než je u nich běžné. Nezáleží na tom, jestli je grapefruit čerstvý, mražený nebo ve formě džusu, všechny typy mohou působit spolu s léky negativně.

Nevídané zjištění

Grapefruit nejčastěji reagoval s léky na předpis, které můžete používat každý den, jako jsou léky na vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak nebo léky bojující proti rakovině. Tento problém je znám již přibližně 20 let, ale někteří lidé si stále nemyslí, že je nebezpečný pro jejich zdraví. Ale účinky mohou být opravdu vážné, pokud dojde ke smíchání dvou nežádoucích složek. Dr. David Bailes farmakolog z kanadské kliniky říká, že počet léků na předpis, které mohou způsobit závažné nežádoucí účinky spolu s grepem se zvyšuje každým dnem.

Grapefruit a léky

Vitamin B complex drugs and omega three acidsNapříklad, pokud budete jíst 1 tabletu a zapijete ji grapefruitovým džusem, jejich účinek se znásobí natolik, že působí, jako kdybyste požili 20 tablet se sklenicí vody. Můžete se tedy jednoduše předávkovat. Mnoho z léků na předpis je neslučitelných, jako například: antibiotika, blokátory kalciových kanálů používané k léčbě vysokého krevního tlaku a některé léky na snižování hladiny cholesterolu v krvi.

 

Nejvíce ohrožení

Nejvíce ohroženou skupinou lidí jsou osoby starší 45 let, protože jsou největšími kupci grapefruitu a  zároveň i léků na předpis. Podobný vliv jako grapefruit můžou mít i sevilla pomeranče, limetky a pomela. Někteří lékaři varují, že k toxické interakci může dojít, i když jste grapefruitový džus pili hodinu před požitím léku či hodinu po požití. V některých případech je lepší vyhnout se grapefruitu úplně.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button