PrevenceZdraví

10 způsobů, jak využít esenciální olej z citronové trávy

Esenciální olej z tzv. lemongrass, česky citronová tráva, nádherně voní, povzbuzuje dobrou náladu, ale má mnoho dalších účinků. Citronová tráva se běžně užívá v asijské kuchyni, které propůjčuje typickou chuť a osvěžující vůni. Pořiďte si i vy domů esenciální olej z citronové trávy. Prozradíme vám, proč by vám neměl ve sbírce chybět. 

Přírodní čistič a osvěžovač vzduchu

Díky osvěžující vůni můžete tento esenciální olej používat jako skvělý osvěžovač vzduchu. Přidat ho můžete do aromalamp či difuzéru a nakombinovat jej například i s olejem levandulovým. Esenciální olej z citronové trávy se hodí i při přípravě přírodních čističů domácnosti, jelikož účinně dezinfikuje povrchu.

Vliv na zdraví kůže

Pozitivní vliv má na pokožku, proto se často přidává do šamponů, deodorantů či pleťových mlék. Přidat si jej můžete do běžného sprchového gelu či tělového mléka i vy. Má antiseptické a stahující (adstringentní) vlastnosti, které podporují zdravý pokožky. Pomáhá stahovat póry, posiluje tkáně a čistí pokožku.

Vliv na zdraví vlasů

Pomůže také se zdravým vašich vlasů a pokožky hlavy. Stimuluje vlasové folikuly a je dobrou prevencí vypadávání vlasů. Vlasy jsou po umytí krásně lesklé, svěží a provoněné citrusy.

Redukuje stres a pocity úzkosti

Podobně jako esenciální oleje z citrusů, tak i olej z citronové trávy má pozitivní vliv na vaši náladu. Organismus povzbuzuje, zbavuje vás stresu a je prevencí pocitů úzkosti a podrážděnosti. Tento esenciální olej se vám bude hodit i přes vánoční svátky, které jsou často plné shonu a stresu.

Přírodní odpuzovač hmyzu

Díky obsahu citralu a geraniolu může tento esenciální olej účinně odpuzovat hmyz. Přes zimu nás tento problém netrápí, ale přes léto budeme za tento esenciální olej šťastní. Zřeďte esenciální olej z citronové trávy s vodou a aplikujte ho na vaši pokožku, ochrání vás před hmyzem. Aplikovat jej můžete i na srst vašich chlupatých členů domácnosti, ochrání je před blechami.

Relaxační prostředek na vaše svaly

Trápí-li vás bolesti svalů, může vám pomoci tento esenciální olej. Zmírňuje bolesti svalů a svalové křeče, také přispívá ke zlepšení krevního oběhu. Aplikujte esenciální olej, který zředíte třeba kokosovým či olivovým olejem a vmasírujte na problematická místa.

Detoxikační prostředek

Esenciální olej z citronové trávy je používán jako silný detoxikační prostředek. Detoxikuje trávicí trakt, játra, ledviny či močový měchýř. Funguje totiž jako přírodní diuretikum. Pomůže vám zbavit se toxinů z vašeho těla přírodní cestou. Esenciální olej můžete například kápnout do vašeho ranního čaje, ale dbejte na to, aby se jednalo o oleje určené ke konzumaci a oleje velmi kvalitní.

Pomůže od bolestí hlavy

Tento esenciální olej je i skvělým pomocníkem na bolesti hlavy. Noste ho sebou v kabelce a v práci jej nakapejte do aromalampy, trochu ho naneste na zápěstí či rozstříkejte po místnosti rozředěný vodou. Zmírní bolesti a povzbudí váš organismus.

Zabiják bakterií

Díky antibakteriálním vlastnostem je tento esenciální olej skvělým ochráncem před vlivem mikroorganismů na váš organismus. Potlačuje také růst plísní a působí jako antibakteriální činidlo, které můžete pravidelně využívat.

Pomůže na správné trávení

Esenciální olej z citronové trávy zmírňuje bolesti, plynatost a upravuje trávení. Podporuje zdravé trávení a zbavuje vás pocitu nafouklého břicha. Má protizánětlivé vlivy a podporuje hojení.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button