OstatníPřírodní léčbaRady a tipyZdraví

Kdy je pití citronové vody zdravé a na co si dát pozor?

Citronová voda se stala jedním z nejoblíbenějších nápojů po celém světě. Je již dlouho opěvována jako jednoduchý, ale účinný elixír pro celkové zdraví a pohodu, zejména když se konzumuje ráno. Tento citrusový nápoj plný vitamínu C, antioxidantů a osvěžující chuti nabízí nepřeberné množství zdravotních výhod. Zatímco je ze všech stran opěvována, ne každý ví, jak ji správně připravit, kolik jí můžete vypít a také, jestli přináší i nějaká rizika. Podíváme se podrobně na všechny aspekty jejího užívání, abyste měli jistotu, že z ní budete mít pouze užitek.

Jak ji připravit?

Chcete-li vyrobit citronovou vodu, vymačkejte polovinu citronu do 1 sklenice teplé nebo vlažné vody (cca 250ml). Pro někoho může být takové množství citrónové šťávy příliš kyselé, tak můžete přidat i menší množství citrónu. Můžete také nakrájet citrón na kolečka a přidat ho do vody, v takovém případě ale nejprve omyjte citron jablečným octem a vodou, abyste odstranili chemikálie a bakterie z povrchu slupky. I když jde o osvěžující nápoj, při pravidelném pití už vám nemusí tolik chutnat. Pro úpravu chuti můžete přidat několik lístků máty nebo meduňky, lžičku medu nebo javorového sirupu, plátek jablka nebo jiného ovoce.

Citronová voda s mátou.

Je lepší pít teplou citronovou vodu nebo studenou citronovou vodu?

Volba mezi teplou a studenou citronovou vodou do značné míry závisí na preferencích a účelu. Teplá citronová voda může být uklidňující a může napomáhat trávení, protože má potenciál stimulovat trávicí enzymy. Na druhou stranu studená citronová voda osvěží a hydratuje, takže je vhodnou volbou v horkém počasí. Pití studené nebo dokonce ledové vody ale není pro tělo nijak prospěšné, pokud se chcete osvěžit, nahraďte ji vlažnou vodou. Díky citrónu vás i tak osvěží. Obě varianty nabízejí výhody v podobě vitamínu C a hydratace.

Kdy je nejlepší pít citronovou vodu?

Nejlepší čas na pití citronové vody je ráno, na lačný žaludek. Tato praxe nastartuje váš metabolismus, napomáhá trávení a poskytuje nával hydratace. Ale mějte na paměti, že kyselina citronová v citronu může být drsná na zubní sklovinu, takže je dobré si po požití citronové vody vypláchnout ústa čistou vodou.

Zdravotní přínosy citronové vody

1. Zvyšuje hydrataci

Správná hydratace je zásadní pro celkovou pohodu. Citronová voda poskytuje lahodný způsob, jak zvýšit denní příjem vody. Zůstat hydratovaný podporuje trávení, podporuje zdravou pokožku a pomáhá tělu optimálně fungovat. Abyste měli přehled o příjmu vody, ideální je naplnit si lahev nebo džbánek s určitým množstvím vody a dbát na to, abyste ji za určitou dobu stihli vypít.

2. Zdroj vitamínu C

Citrony jsou dobrým zdrojem vitamínu C, antioxidantu, o kterém je známo, že podporuje imunitní systém, pomáhá při hojení ran, pomáhá při produkci kolagenu a přispívá k lepšímu zdraví kůže a pojivových tkání. Ve skutečnosti také chrání vaše buňky před poškozením.

3. Pomáhá při trávení

Citronová voda stimuluje produkci trávicích šťáv, jako je žluč, což pomáhá vašemu trávicímu systému efektivněji rozkládat potravu. Dokáže také zmírnit zažívací potíže a nadýmání. Vypití sklenice teplé citronové vody ráno je běžnou praxí k nastartování trávicího procesu.

4. Redukce hmotnosti

Citronová voda může pomoci při hubnutí tím, že podporuje pocity plnosti, potlačuje hlad a snižuje příjem kalorií díky obsahu vlákniny a vody. Kromě toho může kyselina citronová v citronech podporovat správné trávení a metabolismus, které jsou nezbytné pro udržení zdravé hmotnosti.

Karafa s citronovou vodou.

5. Podporuje zdraví srdce

Citronová voda může přispět ke zdraví srdce několika způsoby. Její obsah draslíku může pomoci snížit krevní tlak a antioxidanty mohou snížit riziko srdečních onemocnění tím, že zabrání oxidativnímu poškození tepen. Navíc udržení zdravé hmotnosti a udržení hydratace jsou nezbytné pro kardiovaskulární pohodu.

6. Podporuje zářící pleť

Antioxidanty v citronové vodě, zejména vitamín C, mohou podporovat zdravou a zářivou pleť. Vitamin C pomáhá v boji proti stárnutí pleti redukcí vrásek a skvrn. Navíc hydratace poskytovaná citrónovou vodou může udržet vaši pokožku hydratovanou a zářící.

7. Předchází ledvinovým kamenům

Kyselina citronová v citronech může pomoci zabránit tvorbě ledvinových kamenů zvýšením hladiny citrátu v moči, který inhibuje tvorbu kamenů. Nadměrná konzumace citronové šťávy by však mohla u některých jedinců potenciálně přispívat k ledvinovým kamenům kvůli obsahu šťavelanu.

8. Dobré pro zdraví ústní dutiny

Citronová voda může pomoci udržet dobré zdraví ústní dutiny. Zatímco citronová šťáva je kyselá a může narušovat zubní sklovinu, její ředění ve vodě toto riziko snižuje. Citronová voda může také bojovat proti špatnému dechu a zánětu dásní díky svým antimikrobiálním vlastnostem.

9. Zvyšuje imunitu

Jak již bylo zmíněno, vitamín C je silným posilovačem imunitního systému. Pravidelná konzumace citronové vody může pomoci vašemu tělu bránit se proti běžným nemocem, jako je nachlazení a chřipka. Pomáhá také při hojení ran a hojení tkání.

10. Citronová voda má alkalizující vlastnosti

Přestože jsou citrony kyselé, působí na organismus alkalizujícím způsobem. To pomáhá vyrovnávat hladiny pH v těle a vytváří prostředí méně příznivé pro nemoci. Předpokládá se, že zásadité tělo podporuje lepší zdraví.

11. Redukce stresu

Vůně citronu je známá tím, že má uklidňující účinek a může snížit hladinu stresu a úzkosti. Rituál přípravy a popíjení teplé citronové vody může být uklidňující, pomáhá zmírnit napětí a podporuje relaxaci.

5 vedlejších účinků nadměrného pití citronové vody

1. Může způsobit erozi skloviny nebo zubní kaz

Citrony jsou vysoce kyselé citrusové plody. Pokud člověk konzumuje citronovou šťávu často a v nadměrném množství, může kvůli kyselé povaze citronu zaznamenat přecitlivělost dentinu a zubní kaz. Abyste se vyhnuli zubnímu kazu, vhodné je používání brčka, abyste se vyhnuli přímému kontaktu s citronem na zubech, a pití velkého množství vody spolu s citronovou šťávou.

Používejte brčko.

2. Citronová šťáva může způsobit migrény

Citrusové plody často vyvolávají migrény a bolesti hlavy. Může to být proto, že citrony produkují tyramin, přírodní monoamin, který často způsobuje bolesti hlavy. Pokud máte extrémní bolesti hlavy, doporučuje se snížit příjem citronové šťávy. Neexistuje žádná prokázaná souvislost, ale studie prokázaly souvislost mezi příjmem citrusových plodů a migrénami.

3. Může zhoršit žaludeční potíže a pálení žáhy

Lidé, kteří konzumují příliš mnoho citrusových plodů, často trpí gastrointestinálními problémy, pálením žáhy, kyselým refluxem, nevolností a zvracením. Proto byste se měli před pitím citronové vody poradit s lékařem, pokud zaznamenáte jakékoli příznaky. Lidé s gastroezofageálním refluxem (GERD) by se měli vyhýbat nadměrnému příjmu citronové šťávy.

4. Může zhoršit afty

Afty v ústech jsou neinfekční, bolestivé, malé léze, které se vyvíjejí v ústech. Je známo, že citrusové plody způsobují vředy v ústech. Před pitím citronové šťávy je lepší počkat, až se vředy v ústech úplně zahojí.

5. Citronová slupka působí jako hostitel škodlivých choroboplodných zárodků

Restaurace často dávají plátky citronu do nápojů na bázi citronu. Neumyté slupky citrónů obsahují mnoho chemikálií a bakterií, které mohou způsobit nebezpečná onemocnění. Chcete-li snížit rizika, je vhodné vymačkat citron do nápoje místo přidávání citronových slupek.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button