JídloZdraví

Shlédněte přínosy i rizika konzumace syrových brambor

Už jste někdy připravovali brambory a říkali si, jestli byste je mohli jíst i syrové? Pokud jíte syrové brambory, není to ze své podstaty nebezpečné, ale je to spíše neobvyklé a mohlo by představovat několik potenciálních zdravotních rizik. Zároveň by to také mohlo nabídnout několik výhod.

Co jsou syrové brambory?

Jednoduše řečeno, syrové brambory jsou brambory, které nebyly uvařeny, ať už jde o pečení, vaření nebo jiné běžné způsoby přípravy této oblíbené zeleniny. Jíst syrovou zeleninu je na celém světě velmi běžné, i když brambory se syrové běžně nejí. Syrové brambory jsou bohatým zdrojem vlákniny, vápníku, hořčíku, draslíku, fosforu, vitamínu C, thiaminu, riboflavinu, niacinu, vitamínu B6, folátu a vitamínu B12.

Většina lidí je tepelně upravuje.

Výhody konzumace syrových brambor

Složení živin se mezi syrovými a vařenými bramborami příliš nemění a konzumace brambor v jakékoli formě má zjevné zdravotní výhody. Mezi výhody patří:

Bohatý zdroj vitamínu C

Vařené brambory jsou sice chutné, ale ve srovnání se syrovými jsou méně výživné. Syrové brambory obsahují méně kalorií a bílkovin ve srovnání s tím, když jsou pečené. Jsou však bohaté na další mikroživiny, jako je vitamín C. Pro nezasvěcené je vitamin C nezbytnou ve vodě rozpustnou živinou, která je důležitým antioxidantem, který hraje klíčovou roli ve všem, od produkce kolagenu po imunitní funkce. Kromě toho můžete konzumací syrových brambor získat správné množství dietní vlákniny.

Vysoký obsah vlákniny a sacharidů

Jeden velký brambor se slupkou má téměř 9 gramů vlákniny. Potravina, která má vysoký obsah rozpustné vlákniny, jako jsou syrové brambory, může pomoci snížit hladinu LDL (špatného) cholesterolu. Je také bohatým zdrojem sacharidů. Jeden velký syrový brambor se slupkou obsahuje téměř 58 gramů sacharidů, a přitom má nízký obsah tuku a kalorií, což z něj dělá nepostradatelnou potravinu v jídelníčku, pokud chcete shodit přebytečná kila. Totéž se však nedá říci o smažených nebo vařených bramborách. Jejich obsah škrobu je vyšší. Bohužel jsou naše těla velmi špatná při trávení syrového škrobu, takže i když jíte syrové brambory, nemusíte mít přístup k celé řadě živin a výhod.

Zvyšuje imunitu

Kořenová zelenina může mít také pozitivní vliv na celý imunitní systém. Vědci zjistili, že při pěstování prasat, která se živila velkým množstvím syrového bramborového škrobu, měla zdravější stolici. Navíc zjistili, že prasata, kterým byl podáván surový bramborový škrob, měla v krvi snížené hladiny bílých krvinek, jako jsou leukocyty a lymfocyty. Tento pokles regulace leukocytů podle vědců znamenal zdravější tělo. Brambory jsou bohaté na vitamín C. Tento vitamín je také známý pro své výhody, které sahají od ochrany těla před infekcemi až po zlepšení zdraví imunitního systému.

Snižuje krevní tlak

První věc, která nás obvykle napadne, když si představíme brambory, je, že se jedná o výkrmovou potravinu, které by se lidé dbající na zdraví měli vyhýbat. Dr. Joe Vinson, profesor na katedře chemie na University of Scranton v Pensylvánii, však uvedl, že jedna brambora má pouze 110 kalorií a desítky zdravých fytochemikálií a vitamínů. Nová studie zahrnovala 18 pacientů, kteří byli obézní s vysokým krevním tlakem. Dostali 6-8 fialových brambor, z nichž každá byla velká jako golfový míček, a byl sledován jejich krevní tlak. Výsledky studie naznačují, že příjem brambor vedl ke snížení krevního tlaku bez změny hmotnosti. Fialové brambory byly ve studii použity kvůli pigmentu nebo barvivu v ovoci a zelenině, což jsou důležité fytochemikálie. Zde je však důležité poznamenat, že i když vědci ve studii použili fialové brambory, domnívali se, že brambory s červenou slupkou a bílé brambory pravděpodobně vykazují stejné účinky.

Jsou bohaté na rezistentní škrob

Syrové brambory jsou bohaté na rezistentní škrob, který je na rozdíl od obvyklého škrobu, který vaše tělo absorbuje nebo tráví, typem škrobu, který není tráven v tenkém střevě člověka a přechází do tlustého střeva, kde je částečně metabolizován. Na druhou stranu se používá k dodání energie pro vaše užitečné střevní bakterie. Je nutné, aby vaše strava obsahovala rezistentní škrob, protože má řadu zdravotních výhod. Syrové brambory pomáhají zlepšit citlivost na inzulín snížením hladiny cukru v krvi a mohou vést k významnému úbytku hmotnosti, zejména u obézních lidí. Vědci zjistili, že tento odolný škrob se přeměňuje na butyrát – mastnou kyselinu s krátkým řetězcem, která může zlepšit zdraví střev a trávicího traktu. Dále bylo uvedeno, že tato mastná kyselina s krátkým řetězcem může snížit a kontrolovat zánět v tlustém střevě, což může pomoci zabránit růstu rakoviny tlustého střeva.

Rizika konzumace syrových brambor

Plynatost a nadýmání

Konzumace nadměrného množství syrových brambor může podle vědců způsobit zažívací potíže, jako jsou plynatost a pocit nadýmání, protože polonestrávené brambory začnou ve střevech kvasit. Tým výzkumníků vedený Revinou TA et al ve své studii zjistil, že brambory obsahují antinutrienty, jako je proteinový inhibitor trypsinu a lektiny, které mohou způsobit tělu potíže s trávením a vstřebáváním živin. Kromě toho vědci uvádějí, že konzumací syrových brambor je vyšší riziko onemocnění žaludečními chorobami, které lze vařením snadno vyrovnat. Kromě toho jedna studie uvádí, že konečným potenciálním problémem je toxicita, protože v této zelenině jsou některé potenciálně nebezpečné alkaloidové sloučeniny.

Těhotenské komplikace

Vzhledem k tomu, že škrob pravděpodobně způsobí výrazné zvýšení hladiny cukru v krvi, říká se, že těhotné ženy, zejména ty, které mají nadváhu nebo mají v anamnéze inzulinovou rezistenci, by se měly bramborám vyhýbat. Skupina amerických vědců objevila úzkou souvislost mezi konzumací brambor před těhotenstvím a rizikem gestačního diabetes mellitus (GDM). Této studie se zúčastnilo více než 21 000 žen ze studie Nurses‘ Health Study II (1991-2001), které v minulosti neměly GDM ani žádné jiné chronické onemocnění. Bylo zjištěno, že ženy, které konzumovaly více brambor před těhotenstvím, měly vyšší míru rozvoje GDM. Když nahradili dvě porce své týdenní konzumace brambor jinou zeleninou, luštěninami a celozrnnými potravinami, dospěli k závěru, že existuje téměř o 9–12 procent nižší riziko GDM. Výzkumníci také zjistili, že ženy, které konzumovaly více brambor před těhotenstvím, měly vyšší míru rozvoje GDM. Když nahradili dvě porce své týdenní konzumace brambor jinou zeleninou, luštěninami a celozrnnými potravinami, dospěli k závěru, že existuje téměř o 9–12 procent nižší riziko GDM.

Zelené brambory = vysoká toxicita

Brambory po vystavení slunečnímu záření začnou produkovat chlorofyl, zelené barvivo, které dává rostlinám a řasám jejich barvu. Brambory se světlou slupkou přecházejí ze žlutohnědé na zelenou. Zatímco sluneční světlo pomůže produkovat chlorofyl, pomůže také při výrobě určité sloučeniny, která ochrání rostlinu před jakýmkoliv poškozením, jako je poškození hmyzem, houbami, bakteriemi nebo hladovými zvířaty. Tyto sloučeniny však mohou být pro lidské tělo při konzumaci škodlivé. Podle studie publikované Dr. Lachmanem J., Dr. Hamouzem a spol., Česká Zemědělská Univ., Praha-Suchdol, ve Food and Agriculture Organization of the United Nations Journal, brambory produkují toxin zvaný solanin, který působí tak, že brzdí enzym, který hraje zásadní roli při rozkladu určitých neurotransmiterů. Studie navíc uvádí, že poškozuje buněčné membrány a nepříznivě ovlivňuje schopnost střev absorbovat potravu a živiny.

V rostlině bramboru je solanin přítomen ve vyšších hladinách nebo v nízkých hladinách slupky a dužiny kořenové zeleniny. Zatímco množství solaninu v bramboru lze měřit pomocí chlorofylu, není to úplně dokonalý parametr pro měření. Poté se veškerý solanin i chlorofyl vyrábí za stejných podmínek, i když nezávisle. Zelenání brambor svědčí o tom, že se v nich začíná produkovat více solaninu. Jak rychle brambor zezelená, zcela závisí na jeho odrůdě.

Konzumace syrových brambor má řadu zdravotních výhod, ale jelikož s sebou nese i mnoho rizik, nelze ji obecně doporučit. Pokud je syrové přesto chcete vyzkoušet, buďte opatrní a začínejte jen s velmi malým množstvím.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button