Rady a tipy

Návod pro začátečníky, jak žít ekologičtěji

Všechny ty dostupné informace o zdravějším a trvale udržitelném životě mohou lehce člověku zamotat hlavu, a stane se pak ještě zmatenější než na začátku. Ve výsledku je to však o najití rovnováhy. Ekologický život nemusí být otravná domácí práce. Stejně jako u nové diety, existují jednoduché kroky, které můžete podniknout, abyste se lehčeji dostali do jádra věci. Zde je, jak začít:

Začněte osvojením těchto návyků

 1. Vyměňte jednorázové za znovu použitelné

Většina lidí v moderní společnosti již vlastní nějaký druh znovu použitelné tašky. Jednoduše začněte tím, že zařadíte tuto tašku mezi nezbytné věci, které si musíte vzít, než vyjdete ze dveří, společně s klíči, mobilem, a peněženkou. Tímto způsobem ušetříte přibližně 540 igelitek, které byste jinak využili během jednoho roku. Pití z vlastní znovu použitelné flašky je stejně tak jednoduché. Pokud se budete rozhodovat pro nějakou takovou lahev, volte nerezovou ocel nebo sklo, protože tyto materiály jsou lehce recyklovatelné.

 1. Založte kompost

Okolo 40 procent vaše domácího odpadu, je organického původu, a to může být lehce zkompostováno a přeměněno na novou úrodnou hlínu. Organický odpad, který jde na skládku, nemá šanci se řádně rozložit, kvůli nedostatku kyslíku. Kvůli tomu začne vznikat metan, skleníkový plyn, který přispívá ke globálnímu oteplování. Pokud by více lidí kompostovalo, snížili bychom rozšíření metanu a využití chemických hnojiv. Po ulicích by také jezdilo méně popelářských aut.

Pokud nemáte vlastní zahradu s kompostem, můžete zmrazit vaše jídelní přebytky a jednou týdně je vyhodit do místního bioodpadu. Je to jednoduché a nezapáchající řešení, zejména ve velkých městech.

 1. Přejděte na přírodní čistící prostředky

V současné době pouze okolo sedmi procent čistících prostředků má na etiketě vyznačený celý seznam použitých příměsí. Je to tím, že nejsou žádná regulační neřízení, kvůli kterým by měli povinnost tak učinit. Výroba vlastního přírodního čistícího prostředku je jeden z nejjednodušších „udělej sám“ projektů, není již tedy potřeba se nadále vystavovat škodlivým toxinům.

Zkuste pro začátek použít ve vaší čistící rutině ocet a kastilské mýdlo s příležitostnou lžičkou jedlé sody a uvidíte, že to bude fungovat jako kouzlo.

 1. Nakupujte na farmářských trzích

Vykašlete se na balenou zeleninu v supermarketech a kupte si raději čerstvou, lokálně vypěstovanou zeleninu. Farmářský trh vám poskytne spoustu inspirace, co uvařit k večeři, umožní vám využít i zeleninu, kterou jste předtím nikdy nezkusili, a můžete oživit vaši ledničku všemi těmi barvami různých ročních období. Nejen, že tím uděláte ohromnou službu sami sobě a životnímu prostředí, ale můžete mít i dobrý pocit, že jste podpořili malé místní obchodníky.

 1. Nakupujte z druhé ruky a od společností, kterým věříte

Nakupováním z druhé ruky zabraňujete dalšímu předmětu, aby skončil na skládce, a stavíte se proti využívání přírodních zdrojů na výrobu nového kusu. Mnoho dnešních módních kousků z velkovýroben je navíc vyrobeno z umělých vláken, která se přírodně nerozloží. Rozhodně nepotřebujeme, aby bylo vyvrtáno více ropy ze země, pro jeden z dalších módních trendů, který brzy vymizí.

Pokud nákup z druhé ruky není zrovna váš šálek čaje, udělejte vše pro to, abyste podpořili kvalitní trvalé obchodníky, které se snaží nastolit změnu a udávají příklad v ekologické výrobě.

 1. Pokud to bude možné, raději si to vyrobte sami

Výroba vlastních produktů je skvělý způsob, jak ušetřit zároveň peníze i životní prostředí. Je navíc lepší uplatnit bezpečnostní principy a vědět, co všechno je v produktech, které denně používáte. Tyto přírodní metody navíc častokráte fungují úplně stejně a ne-li líp než v obchodě zakoupené výrobky plné škodlivých chemikálií, které vám namísto pomoci jen ublíží. Zde je příklad a návod na některé věci, které můžete sami doma vyrobit.

 • Deodorant

Deodorant je jedna z věcí, co člověk používá denně a aplikuje přímo na tělo. Je tedy nežádané, aby se nějaké chemikálie z něj vstřebali do těla a krevního oběhu. Přitom je domácí výroba tak jednoduchá.

 1. Rozpusťte 2 polévkové lžíce bambuckého másla.
 2. Jakmile bude v kapalném skupenství, přidejte jednu až dvě čajové lžičky jedlé sody a pár kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje.
 3. Nalijte roztok do nádoby dle vašeho uvážení a nechte vychladnout a ztvrdnout v lednici.
 • Hydratující tělový olej

Není nic jednoduššího na výrobu než netoxický, hydratující tělový olej, který dobře voní i funguje, a udrží vaše tělo zdravé a zářící. Na výrobu smíchejte sladký mandlový olej, jojobový olej, a arganový olej do vaší oblíbené láhve. Sladký mandlový olej pomáhá odstranit tmavé kruhy pod očima a zánět. Funguje jako přírodní sluneční ochranný filtr (čímž je skvělý též na zklidnění spálenin a otravných zarudlých odřenin od holení). Jojobový olej má podobné účinky, má navíc ještě vitamín E a B-complex, které slouží na obnovu pleti. Arganový olej je bohatý na vitamín E a mastné kyseliny, čímž je perfektní pro zjemnění a hydrataci vaší pleti.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button