Nedaří se vám usnout? Vyzkoušejte těchto 8 potravin
Trápí vás nespavost a nechcete si tělo zbytečně zatěžovat nějakými prášky? Zkuste tento problém vyřešit přírodní formou. Na osvědčený recept našich babiček – teplé mléko s medem – raději rychle zapomeňte, bude vám po něm maximálně těžko a bolest břicha určitě není nic, s čím by se dobře usínalo. Máme pro vás pár rad, které potraviny vyzkoušet, pokud jste již napočítali spoustu oveček a pořád se vám nedaří usnout.
-
Popcorn
Po snězení popcornu začne vaše tělo přirozeně produkovat látku názvem serotonin, což je takzvaný „hormon spokojenosti“. Je třeba popcorn zkonzumovat nejpozději hodinu a půl před spaním a hlavně, popcorn nesmí být s máslem či jakýmkoli tukem! Ten by naopak zpomalil proces celého trávení, a to by vám se spaním také moc nepomohlo.
-
Ovesná kaše
Spánek vzniká tak, že se nám v těle uvolní hormon zvaný melatonin, který jej dokáže bezprostředně navodit. Každopádně, stres a nervy jsou přirozeným „zabijákem“ melatoninu, takže pokud jste v nějaké stresové situaci, nečekejte, že hned tak usnete. Je třeba, abyste před tím, než jdete spát, povzbudili produkci melatoninu tak, že zklidníte vaše mozkové centrum. To nejlépe provedete tím způsobem, že spořádáte misku ovesné kaše v kombinaci s banánem. Banán je totiž přirozená „zásobárna“ tohoto hormonu.
-
Bílý jogurt a ořechy
Na Slovensku byl proveden výzkum, který spočíval v tom, že byly skupině lidí podány tři gramy aminokyselin a následně placebo. Po provedení krevních testů zaměřených na stresový hormon bylo prokázáno, že lidé po požití aminokyselin byli výrazněji méně vystresovaní či nervózní než po požití placeba. A je to právě bílý jogurt, který obsahuje spoustu lysinu a ořechy navíc další spoustu argininu. Tuhle kombinaci klidně můžete sníst i během dne nebo přímo před spaním, v obou případech vám dokáže nabudit příjemný spánek.
-
Sezamová semínka
V sezamových semínkách je obsaženo velké množství aminokyseliny, která se nazývá trypofan, jež dokáže navodit opravdu hluboký spánek. Dejte si proto před spaním hrstku sezamových semínek a je možné, že ani nestihnete dojít do postele.
-
Preclíky
Pokud jsou pro vás všechny předchozí varianty moc tučné, zkuste si před spaním zakousnout do preclíku – ty obsahují obecně malé množství tuků, sacharidů a kalorií, takže se nemusíte bát, že byste přibrali – a hlavně, preclíky nezatíží váš žaludek, jelikož jsou lehké a snadno stravitelné a navíc, bude se vám po nich krásně spát.
-
Alkohol
Dopřejte si před spaním malý „šláftruňk“ – můžete si dát třeba víno či pivo nebo dokonce panáka nějakého kvalitního alkoholu, který vás dokáže spolehlivě „otupit“. Je vědecky prokázáno, že sklenička jakéhokoli alkoholu před spaním dokáže spolehlivě zklidnit krevní oběh. Ale pozor! Pokud si dáte více než jednu skleničku, všechno bude mít naprosto opačný efekt. Krevní oběh se vám pořádně rozproudí a vy začnete být „rozjetí“ – a to je to poslední, co byste před spaním chtěli být, co říkáte? Navíc, pokud máte pomalý krevní oběh, sníží se vám hladina krevního tlaku a stejně tak i tepová frekvence a tělo se přirozeně uklidní a váš odpočinek bude prakticky okamžitý a velice příjemný.
-
Třešňový džus
Jak je známo, karbohydráty dokážou aktivovat produkci serotoninu – a právě ty jsou obsaženy v třešňovém džusu. Stačí i poměrně malá sklenička zhruba hodinku před spaním – a energie, která je obsažena v džusu vás neohrozí. Ale vyberte si nějaký džus s nízkým obsahem cukru, jinak budete vzhůru celou noc, což by bylo vyloženě kontraproduktivní.
-
Paprika
Ohledně papriky byl opět proveden výzkum – a to na krysách, kterým byl denně aplikován vitamin C a to v množství 200 miligramů. Výsledky prokázaly, že všem krysám se prakticky pozastavila produkce hormonu kortizol, který je tělem produkován při stresu. Největší „přírodní zásobárnou“ vitaminu C je ze všeho ovoce a zeleniny právě červená paprika.
Teď už se problémů se spánkem obávat nemusíte – jak vidíte, vše jde vyřešit i přírodní cestou, je třeba to jenom vyzkoušet – tak na co ještě čekáte?
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos