Rady a tipy

Nejčastější chyby při cvičení jógy

Cvičení jógy se stalo velkým hitem v moderním světě. Je skvělým způsobem, jak se oprostit od denních starostí a stresu. Uvolňuje tělo i mysl a pracuje na tom, aby byl celý váš organismus zdraví a fit. Jaké jsou však nejčastější chyby, které děláme při józe? 

Pozor na dech!

Největší problémy jsou většinou s dechem při cvičení jógových pozic. Zvláště u začátečníků jsou tyto chyby časté, ale tréninkem se dají často omezit. Sami to jistě znáte ze svých jógových začátků, kdy nechápete, jak můžete stíhat správně provést danou pozici a do toho správně dýchat. Zkuste naslouchat pozorně lektorovi, který by vám měl říct, kdy se nadechnout a kdy vydechnout. Po čase tréninku si na změnu dýchání zvyknete a bude vám to připadat přirozené. Jen jóga se správným dýcháním je opravdová jóga. Nezapomínejte na to, že nejdříve je dech a až poté následuje pohyb.

Chcete zdolat pozici

V některých pozicích je fajn snažit se je provést opravdu dobře a dotáhnout je. Většinou jde však o pozice, které vyžadují sílu. Častou chybou však je snaha o pokoření pozic, ve kterých nejde tak o sílu, ale o flexibilitu. Při překročení vašeho limitu si můžete více uškodit než pomoci. K perfektní provedení pozice se musíte dostat cvikem a pomalou cestou růstu, ne přetažením vašeho těla a pocitem, že ego zvítězilo nad principem jógy, o to tu opravdu nejde.

Střed těla

V józe jde o sílu, která vychází ze středu těla. Střed těla by měl fungovat ve všech pozicích. Vzpomeňte jen na bojovníka, v této pozici střed těla udržuje vaše tělo ve správné pozici. Myslete během držení pozice na svůj střed těla, nenechávejte ho uvolněný. Díky jeho používání bude střídání pozic jednodušší a a vy budete cítit oporu právě od vašeho těla.

Nezapomínejte na prsty

Jóga se dotýká celého vašeho těla i konečků prstů u nohou a rukou. Dbejte na jejich zapojení při cvičení, mohou vám dodat oporu a lepší protažení. Zapojíte-li správně tah prstů (vzhůru, dolů či do stran) získáte tíženou oporu. Jen si vzpomeňte na svíčku, při které vám natažené špičky nohou pomohou dodržet správnou pozici, vaše tělo se narovnává a pomůže upevnit ramena. Použití prstů může také v mnohých pozicích odlehčit zápěstím.

Spěcháte

Jóga je o splynutí vašeho těla a dechu, kdy mysl odpočívá a tělo se nabíjí nevídanou energií. Často se stává, že zbytečně spěcháme. Jsme mimo rytmus našeho dechu a jen se soustředíme, jak přejít do další pozice. Přechody mezi pozicemi jsou však stejně důležité jako cvičení samotných pozic. Nesnažte se spěchat, ve svém rytmu splynutí se svým dechem přejděte z jedné pozice do druhé, ne automaticky, ale soustředěně plně si vědomi přicházející energie spolu s dechem.

Vzdáváte se

Jistě to sami znáte, jdete na lekci jógy, pozice vám pořádně nejdou, jste zkrácení, nedotknete se země a cítíte se trapně. Vypněte a na takové věci vůbec nemyslete, ostatní také museli nějak začínat, nikdo se přece nezrodil jako jogín. Nevzdávejte to po prvních pár lekcích. Projděte si cestou jógy, která se pro vás může stát životním stylem. Poznáte, že nejde jen o cvičení a hubnutí kil, ale o vaši mysl, soustředěnost a učení se o svém těle.

Pokud jste se v některé ze zmíněných chyb sami poznali, neberte to jako něco negativního, chyby jsou přirozené. Zaměřte se na změnu chyb a trpělivost, kterou učíte svou mysl.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button