PrevenceZdraví

Nejlepší léčivé rostliny, které můžete pěstovat doma

Zajímá vás zdravý životní styl, s ním spojené zdravé stravování a zájem o alternativní cesty léčby? V tom případě vás jistě zaujme náš dnešní článek, který se věnuje rostlinám, které si snadno vypěstujete doma a nemusíte je kupovat za velký peníz v obchodě. Jaké rostliny to jsou?

Léčivé rostliny se již po tisíce let používají v léčitelství a jsou oblíbené dodnes. A pro takové rostlinky nemusíte chodit daleko. Pokud si je zasadíte za okno nebo na vaši zahrádku, bude pro vás používání bylin mnohem jednodušší. Některé z nich dokonce považujeme za plevel a přitom jsou to důležité byliny.

léčivé rostliny

Čerstvě sklizené bylinky jsou nejen levné, ale v této formě také nejúčinnější na mnohá onemocnění a nemají žádné vedlejší účinky ve srovnání s léky. Zatímco západní medicína do velké míry spoléhá na léky, východní medicína je zaměřena na tradiční přírodní léčbu, která je úzce spjata s bylinami. Seznamte se s bylinkami, které si můžete jednoduše vypěstovat i u sebe doma nebo na zahradě, i přesto, že nejste zdatní zahradníci.

Měsíček lékařský

Měsíček je odolnou rostlinou, která vám na zahrádce vydrží jeden rok, ale většinou se sama znovu vysemení a vyroste vám na stejném místě, ale ve větším množství. Měsíček poznáte podle jeho nádherných oranžovo žlutých květů a jemné vůně. Květy měsíčku jsou plné antioxidantů, které zabraňují tvorbě volných radikálů v těle. Především takto působí lutein, antioxidant, který zabraňuje tvorbě nádorů. Jsou účinné při hojení podrážděné pokožky i v případě popálenin a škrábanců. Měsíček pročišťuje a odkyseluje organismus. Můžete jej používat ve formě mastí či výluhů, abyste poznali jeho vnitřní i vnější účinky.

Bazalka

léčivé rostlinyDalší rostlinka, kterou snadno vypěstujete i v květináčku za oknem, je bazalka. Ta je nejen skvělou přísadou do italských jídel, ale i léčivou bylinou. Bazalka je zdrojem beta-karotenu, sloučeniny, kterou naše tělo mění na vitamin A. Ten je prospěšný především pro náš zrak, buněčný růst a podporuje funkce imunitního systému. Olej z bazalky má antibakteriální vlastnosti. Zařaďte i tuto rostlinu do vaší bylinkové zahrádky. Pokud necháte jednu rostlinku bazalky vykvést, můžete sesbírat její semínka a zasadit si ji znovu, bez zbytečného nákupu nových semínek.

Meduňka lékařská

léčivé rostlinyVíceletá, krásně zelená a navíc úžasně vonící meduňka. Již po staletí se meduňka používá především na uklidnění a pomáhá i při nespavosti, pocitech úzkosti a také zlepšuje trávení. Můžete s ní léčit i opary.

Z meduňky, někdy i ve směsi s levandulí, se vytvářejí aromatické polštáře, které vám pomohou ke klidnému spánku a lepšímu usínání. Z meduňky lze vyrobit vynikající čaj či aromatická bylinná koupel, která uvolní celé vaše tělo a mysl.

Tymián

Tymián obvykle používáme pouze při vaření. Zajímavostí je, že včelky opylují kvetoucí tymián a vytvářejí vynikají med s vůní tymiánu. Tento med i samotný tymián má antiseptické a antibakteriální účinky. Působí tedy tak trochu jako antibiotikum. Tymián účinně léčí akné a je skvělý na kožní problémy. Natrhat ho můžete ze svého květináčku i v době, kdy máte dýchací či zažívací potíže. Uklidní bolest v krku a zmírňuje dráždivý kašel. Objevte účinky tymiánu a neopomeňte ho na jaře zasadit.

 

Kopřiva

léčivé rostlinyPoslední rostlinou, kterou vám dnes představíme, je kopřiva. Možná jste překvapeni, ale i tato rostlina, kterou považujeme za plevel, přináší léčivé účinky. Použít jí můžete při léčbě artritidy, alergie, zklidňuje bodnutí hmyzem a infekci močových cest. Kopřiva je i účinným pomocníkem pro všechny poškozené a nemocné vlasy. Z kopřivy vám skvěle poslouží kopřivový výluh na vlasy, kopřivový čaj či ji můžete využívat v kuchyni. Taková kopřivová nádivka je opravdovou delikatesou.

Nyní vám již nic nebrání v tom, abyste si vytvořili svůj léčebný koutek, který vám poslouží rychleji a především zdravěji než léky.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button