Dům a zahradaPřírodní léčba

Nemůžete spát? Zkuste si do ložnice umístit tyto rostliny!

Lidé, kteří mají občas potíže se spánkem, budou rádi, když dostanou další tip, jak lépe usnout. Víte o tom, že mimo bylinek užívaných vnitřně, pití mléka s medem a pojídání banánů, existují i rostliny v květináči navozující klidný spánek? Vy si je jednoduše dáte na okno a čerpáte z nich řadu výhod. Pomáhají očistit vzduch a usnout. Omamná vůně jasmínu je silná a uklidňující.

Mimo jasmínu však najdete i jiné rostliny, jako např. levandule a gardénie. Ty také zlepšují kvalitu spánku a navozují klid před usnutím. Mít pokojové rostliny, může být příjemný způsob, jak vnést krásu přírody i do interiéru. Tyhle přírodní čističe vzduchu si zamilujete. Přeměnou oxidu uhličitého produkují kyslík. Výbornými představiteli jsou i tzv. hadí rostliny, např. tchynin jazyk.

Jasmín

Jasmín je rostlina s krásnými malými bílými kvítky a ostře sladkou vůní. Ta je pro své relaxační vlastnosti využívána od starověku. Kvůli intenzivní vůni květu je nazýván „dar od Boha“. Němečtí vědci zjistili, že chemické látky ve vůni jasmínových květů, fungují podobně jako běžně předepisovaná sedativa. Vůně jasmínu souvisí se sníženou mírou úzkosti a zlepšenou kvalitou spánku. Jasmínový éterický olej je také jedním z nejlepších éterických olejů pro úzkosti a deprese.

Levandule

Jedna studie z roku 2008 provedená vědci z University of Miami Miller School potvrdila, že vůně levandule pomohla uklidnit rozrušená miminka a uvést je do hlubší fáze spánku. Levandule se používá ve farmacii, fytoterapii a aromaterapii na poruchy centrálního nervového systému souvisejících s úzkostí, stresem a spánkem. Jako alternativu k pěstování levandule, můžete zkusit použít levandulový éterický olej – ten je také jedním z výborných olejů pro spánek.

Kozlík lékařský

Hypnotický účinek kozlík lékařský nezapře. Dokazuje to i jedna provedená studie z roku 2004. Vdechování vůně květů z kozlíku ukázalo, že zvyšuje aktivitu GABA systému mozku. Tím pádem dochází k odpovědi těla – uvolní se a připraví se na spánek.

Kořen kozlíku lékařského je dobrým prostředkem na nespavost. Používá se jako sedativum a proti úzkosti. Je běžnou přísadou do produktů působících jako mírná sedativa k uvolnění nervového napětí a ke zmírnění nespavosti. Rostlina kozlíku lékařského, je nejen hezká na pohled, ale také dokonalá tím, že umožňuje kvalitnější spánek.

Gardénie

Stejně jako rostliny jasmínu, mají gardénie bílé květy a krásnou vůni. Mohou mít také pozoruhodný sedativní účinek na ty, kteří vdechují jejich vůni.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Makawiel

Moje zdraví mi není lhostejné, proto sleduji trendy v oblasti péče a to nejen o zdraví fyzické, ale i duševní. Snažím se získávat nové informace a sleduji nové trendy v oblasti zdravého životního stylu. Velmi ráda zkouším nové recepty a nechávám se inspirovat novými návody a radami.

Podobné články

Back to top button