Čerstvě uvařená, voňavá káva se po ránu může zdát osvěžující a perfektním začátkem pracovního dne. Káva je známá především pro své povzbuzující a antioxidační vlastnosti, díky kterým je nedílnou součástí ranní rutiny pro mnohé z nás. Nicméně, pití kávy s prázdným žaludkem s sebou přináší řadu nevýhod. Pojďme se podívat jaké.
Kyselina chlorovodíková
Kyselina chlorovodíková je produkována žaludkem a má za úkol trávit přijaté potraviny. Pokud však do lačného žaludku dáte šálek kávy, stimulujete tím produkci kyseliny chlorovodíkové. Ta v důsledku její vysoké hladiny poškozuje sliznici žaludku. Jakmile sníte nějakou potravinu, množství kyseliny neklesne, avšak začne trávit nesprávným způsobem. Výsledkem je bolestivé břicho, nadýmání a plynatost.
Vředy
Lidé, kteří mají problémy s kyselostí a syndromem dráždivého tračníku, by se měli zdržet konzumace kávy po ránu. Kofein a kyseliny přítomné v kávových zrnech ovlivňují stav sliznice tenkého střeva a způsobují podráždění.
Potlačení normálního fungování kortizolu
Naše tělo pracuje 24 hodiny denně a jedna z jeho funkcí je i produkce hormonů. Mezi ně patří například kortizol, který je zodpovědný za vaše reakce na nepříznivé jevy. Tento hormon se produkuje asi třikrát denně a tehdy, jste-li ve stresu, nebo vystrašení. Konzumace kávy na lačný žaludek však manipuluje s normálním fungováním kortizolu a jeho přirozeným cyklem.
Tento fakt může v budoucnu zhoršit stimulační účinky kávy.
Dehydratace
Naše tělo je po celé noci odpočinku značně dehydratované. První, co byste měli udělat hned, jakmile vstanete, je vypít několik sklenic čisté vody. Pokud však začnete den s kávou, můžete přispět k celkové dehydrataci během dne.
Zhoršující krevní tlak
Studie prokázaly, že konzumace kávy na prázdný žaludek, vede k výraznému zvýšení krevního tlaku u lidí trpící hypertenzí.
Takže kdy je ideální čas na kávu? Nejlepší je si dopřát po ránu dobrou snídani a následně v dopoledních hodinách si vychutnat šálek dobré kávy. To přispěje k normálnímu fungování těla a bude přínosné pro organismus.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos