Prevence

Nepoužíváte esenciální oleje? Děláte chybu

Už jste asi o esenciálních olejích slyšeli. Také například to, že tea tree je dobrý na akné a ylang-ylang pro lepší spánek. Ale znáte jejich další vlastnosti a jak je vlastně používat? A co jejich použití? Odkud se k nám dostaly?

Esenciální oleje, jako je například čajovníkový nebo růžový, se přirozeně vyskytují v přírodě. Nacházejí se v rostlinných částech, jako jsou stonky, květy, kořeny a kúra, a jsou extrahovány různými procesy. Jejich výtěžnost je poměrně malá, proto jsou dražší.

Esenciální oleje jsou bohaté na mnoho užitečných živin – vitaminy, minerály, fytochemikálie a další a mohou být použity přímo na pokožce zředěné s dalšími oleji (např. kokosovým, olivovým,…) nebo je můžete inhalovat.

Jak aplikovat esenciální olej na kůži

Při použití éterických olejů musíte být opatrní. Jsou velmi koncentrované, takže samotné je nelze na pokožku aplikovat – mohli byste si kůži poškodit. Musíte aroma olejíček zředit s dalšími nosnými oleji, jako je například kokosový nebo olivový. A ještě před použitím proveďte test na alergii tak, že malé množství nanesete na vnitřní stranu paže a necháte působit 24 až 48 hodin. Až poté můžete mix olejů použít na obličej.

Využití

Na pokožku

Éterické oleje obsahují mnoho různých organických sloučenin, z nichž některé mohou být pro pokožku velmi přínosné. Například olej z čajovníku má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti a je o něm známo, že léčí akné.

Horká lázeň

Přidejte několik kapek aroma oleje do vany s horkou vodou a vyrobte si tak lázeň, která bude operovávat vaši pokožku a navíc si užijete i další výhody aromaterapie, neboť budete páry při koupeli vdechovat.

Aromaterapie

Výhody esenciálního oleje si však můžete užít i bez skutečného fyzického kontaktu za použití aromaterapie. Přidejte jej do svého difuzoru, či jej inhalujte s ručníkem nad miskou horké vody. Jestliže potřebujete rychlou pomoc například při nevolnostech, můžete olej nakapat jen na kapesník a přivonět, kdykoli bude třeba.

Použití tea tree oleje

I přes svůj název nemá esenciální olej z čajovníku nic společného s čajovým keřem, ze kterého jsou extrahovány čajové lístky.

Léčba akné

Tea tree olej je jedním z nejúčinnějších prostředků na akné, jeho intenzivní antimikrobiální působení může zabít všechny bakterie, které tyto problémy způsobují, a přesto je jemný k pokožce, takže nezanechává jizvy, ani nezpůsobuje suchost. Zkuste například smíchat 2 lžíce medu s 5 kapkami oleje a špetkou kurkumy a touto směsí potírejte postiženou pokožku každý den. Přibližně po týdnu byste měli zaznamenat první pozitivní změny.

Proti lupům

Antimikrobiální a zvlhčující vlastnosti oleje z čajovníku z něj činí účinný prostředek proti lupům. Také při problémech se šupinovitou a svědivou pokožkou hlavy. Smíchejte 5 lžic kokosového oleje s 10 kapkami tea tree a masírujte hlavu. Také můžete jednoduše přidat několik kapek do kondicionéru pro větší ochranu vlasů.

Dezinfekce

Antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti oleje z čajovníku jsou ideální pro použití proti bakteriím. ½ hrnku vody a octa smíchejte se 2 až 3 kapkami tea tree olejíčku a použijte k dezinfekci koupelnových i kuchyňských povrchů.

Zubní hygiena

Chcete přírodní zubní pastu, která zabíjí bakterie a zklidňuje dásně? Pak k zubní pastě přidejte kapku tea tree olejíčku, který vám pomůže zabránit zubnímu kazu a ošetří krvácející nebo citlivé dásně.

Péče o nehty

Olej z čajovníku má úžasné antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti, takže je skvělým nástrojem pro léčbu nevzhledných infekcí a plísní nehtů. Nanášejte nezředěný olejíček každý den na postiženou oblast a za měsíc se dostaví první výsledky.

Při nachlazení

Olej z tea tree vám pomůže ulevit od ucpaného nosu i zmírnit bolest v krku. Stačí přidat několik jeho kapek do vroucí vody a vdechovat po dobu 5 až 10 minut.

Další užitečné esenciální oleje

Existuje mnoho rostlin s různými léčivými vlastnostmi. Vezměte z nich květ, kúru, plod, list či kořen a můžete z nich extrahovat esenciální olej a využít ho pro různé účely. Zde je několik oblíbených druhů esenciálních olejů.

Růže

Esenciální růžový olej skvěle funguje při relaxaci a uklidnění emocí.

Levandule

Lékařský olej z levandule se osvědčil jako účinný prostředek proti stresu. Navíc má protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální účinky, takže je velmi vhodný k léčbě kožních problémů.

Citron

Kdo by odolal svěží vůni citronu a citrusových plodů? Díky antimikrobiálním vlastnostem citronu může být tato silice použita jako osvěžovač vzduchu nebo jako čisticí prostředek pro domácnost.

Ylang Ylang

Nemůžete spát? Dejte na polštář několik kapek tohoto esenciálního oleje pro lepší spánek, ale také léčbu deprese, úzkostí a ke snížení stresu.

Rozmarýn

Pokud jej smícháte s tělovým olejem, může rozmarýnový esenciální olej detoxikovat pokožku a zlepšit její zdraví; také eliminuje lupy. V aromaterapii může pomoci podpořit imunitní systém a odvrátit sezónní nachlazení a chřipku.

Heřmánek

Vdechování heřmánku vám pomůže zmírnit změny nálady během PMS. Mimoto působí relaxačně, takže je doporučován lidem, kteří jsou často ve stresu.

Máta

Podle mnoha odborníků pomáhá olej z máty peprné zlepšit trávení, zmírnit nevolnost a odstranit plynatost či nadýmání. Má také antimikrobiální vlastnosti, funguje skvěle na kůži a také jako čisticí prostředek.

Zdroj

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button