Prevence

Nepodceňujte citrony aneb proč si dopřát citronovou šťávu každý den

Zvláště během zimního období bychom si měli citrony dopřávat. Jsou skvělým zdrojem vitamínu C, i když ne zcela největším, antioxidantů a mají mnohé přínosy pro naše zdraví. Jaké to jsou se dozvíte v dnešním článku. 

Nutriční hodnoty

Citrony mají nízký obsah kalorií a jsou bohaté na vlákninu a vitamín C. Jeden citron bez slupky v průměru obsahuje.

 • 24 kalorií
 • 7,8 gramů uhlohydrátů
 • 0,9 gramu proteinu
 • 0,3 gramu tuku
 • 2,4 gramů vlákniny
 • 44,5 miligramů vitaminu C (74 procent DD)
 • 116 miligramů draslíku (3 procent DD)
 • 0,5 miligramu železa (3 procento DD)
 • 0,1 miligramu vitaminu B6 (3 procent DD)

Navíc citrony obsahují také malé množství thiaminu, folátu, vápníku, hořčíku a mědi.

Proč si dopřávat citron či citronovou šťávu?

 • Zlepšuje imunitní funkce.
 • Podporuje zdraví srdce.
 • Pomáhá bojovat proti rakovině.
 • Zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů.
 • Zvyšuje absorpci železa.
 • Zlepšuje zdraví kůže.
 • Podporuje hubnutí.

Zvyšuje imunitní funkce

Jelikož je citron dobrým zdrojem vitamínu C a antioxidantů, preventivně pomáhá chránit před vznikem zánětů a zlepšuje imunitní funkce. Je prevencí mnoha dalších onemocnění a chrání buňky tím, že neutralizuje škodlivé volné radikály. Dopřejte si citronovou šťávu každý den jako vhodnou prevenci či přidejte citronovou šťávu do svého jídla.

Podporuje zdraví srdce

Srdeční onemocnění jsou častou příčinou smrti lidí po celém světě. Citronová šťáva pomáhá vaše srdce udržovat zdravé. Celkově zvýšená konzumace ovoce a zeleniny je spojená se sníženým rizikem onemocnění srdce a kardiovaskulárního systému. Dopřávání si citronů pomáhá také snížit krevní tlak. Aby bylo vaše srdce a celý kardiovaskulární systém zdravý, dopřejte si pravidelnou dávku ovoce a zeleniny, také dostatek pravidelného pohybu.

Pomáhá bojovat proti rakovině

Díky antioxidantům, které citrony obsahují, jsou skvělou ochranou před volnými radikály a snižují riziko vzniku rakoviny ve vašem těle. Citrony totiž obsahují sloučeniny jako je hesperidin či d-limonen, u nichž byly prokázány vlastnosti bojují proti rakovině. Díky nim se citrony řadí mezi potraviny, které jsou nejúčinnější proti rakovině.

Zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů

Pokud trpíte na tvorbu ledvinových kamenů, pravidelná konzumace citronů vám může pomoci. Stává se účinnou prevencí, pomáhá také odvádět moč z těla. Dalšími přírodními léky, které vám mohou pomoci je ovoce a zelenina s vysokým obsahem vody a potraviny bohaté na hořčík.

Podporuje absorpci železa

Železo je nesmírně důležitým minerálem pro váš organismus. Je hlavní složkou hemoglobinu, červeného barviva nacházejícího se v červených krvinkách, díky kterým tělo získává dostatek kyslíku. Nedostatkem železa ve stravě jsou ohroženi především vegani a vegetariáni, dále ženy v reprodukčním věku by si měly dávku přijímaného železa hlídat. Vitamín C pomáhá zvýšit absorpci železa a pomáhají řešit problémy s anémií a nedostatkem železa. Studie dokonce prokázala, že užívání 100 miligramů vitaminu C denně, zvyšuje absorpci železa o 67 procent. Dalším dobrým zdrojem vitamínu C je paprika, bobuloviny či brokolice.

Zlepšuje zdraví pokožky

Citrony jsou také skvělým pomocníkem proti stárnutí vaší pleti a udržují pokožku zdravou a zářící díky obsahu antioxidantů. Snižují možné poškození pokožky a chrání pleť před vlivy stárnutí a jejich známkám, viz vrásky, skvrny na pleti, suchá kůže či snížená elasticita pokožky. Citrony pomáhají zvnějšku, ale také zevnitř.

Podporují hubnutí

Vyměňte pití sodovky či kávy za sklenici vody s citronovou šťávou. Citronová šťáva pomáhá v hubnutí a dodává podobné množství energie jako šálek kávy. Kombinujte ji samozřejmě se zdravou stravou a dostatečným pohybem. Ani litry citronové šťávy nezpůsobí samovolné hubnutí.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button