Prevence

Potraviny, které pečují o zdraví vašeho kardiovaskulárního systému

Preventivní ochranu kardiovaskulárního systému by měli mít na mysli všichni, zvláště lidé, kteří mají sklony k problémům se srdcem a vlastně celým oběhovým systémem. Dopřejte si ve vašem jídelníčku potraviny, které působí jako preventivní ochrana proti budoucímu onemocnění srdce a cév, může vám to zachránit život.

Pravidelná konzumace ořechů

Nezapomínejte ve své stravě na různé druhy ořechů, ať už jsou ořechy lískové, arašídy, mandle, para ořechy, apod. Ořechy jsou velmi bohaté na mononenasycené a polynenasycené tuky, také na vlákninu. Jsou prospěšné celkovému zdraví a navíc chrání váš kardiovaskulární systém.

Dostatečný přísun ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina by měla být součástí základu vašeho jídelníčku spolu s obilninami, luštěninami a masem. Konzumace ovoce a zeleniny je pro vás rozhodující. Dostáváte do těla mnoho vitamínů, minerálních látek a dalších živin, které pečují o váš kardiovaskulární systém. Doporučujeme především konzumaci brokolice, listového špenátu, který snižuje cholesterol, rajčat, která díky lykopenu snižují riziko infarktu a mrtvice a česneku. Z ovoce si dopřávejte na aminokyseliny, minerální látky a vlákninu bohaté fíky, jablka, která jsou zdrojem nevídané ochrany pro váš krevní oběh a grapefruit, který má silné antioxidační vlastnosti, posiluje stěny cév a chrání před vznikem krevních sraženin, které mohou mít na svědomí infarkt.

Základem je vláknina

Vaše strava by měla být bohatá především na vlákninu. Pečuje o váš trávicí trakt, ale i o kardiovaskulární systém. Bohatým zdrojem vlákniny jsou například jablka, ovesné vločky, hrušky, fazole, mrkve, sladké brambory, atd. A pokud nestíháte jíst denně dostatek ovoce, kupte si do zásoby jablečnou vlákninu, kterou seženete v každé zdravé výživě. Přidejte si ji ráno do jogurtu či vaší oblíbené snídaně. Více zasytí a pečuje o zdraví vašeho organismu.

Omega 3 a mononenasycené tuky

Vaše strava by měla být bohatá na látky, které snižují špatný cholesterol a přinášejí do vašeho života omega 3 mastné kyseliny a mononenasycené tuky. Dopřávejte si pravidelně ryby, lososa a tuňáka, vlašské ořechy a různé druhy semínek. Vašemu zdraví je také velmi příznivý olivový olej, který je bohatý na vitamin E a polyfenoly.

Čaj na srdce

Vašemu srdci prospívá nejen kvalitní strava, ale také kvalitní pitný režim. Dopřejte si čaje s obsahem hlohu, kozlíku lékařského, karbince, meduňky, třezalky, hlohu či třezalky. Všechny tyto bylinky příznivě působí na srdce, zlepšují krevní oběh, posilují nervi a uklidňují nervový systém.

Vybírejte pečlivě

Semínka, ořechy, ovoce a zeleninu můžete do své stravy jednoduše zakomponovat. Například při výběru pečiva volte chléb celozrnný s přidanými semínky, rohlíky z celozrnné mouky, apod. Pozor však na pečivo obarvené karamelem, které nenese přízvisko celozrnné, avšak pouze tmavé. Ořechy si stále noste sebou v tašce a když vám dojde energie, pár si jich dopřejte. Mohou být i zdravou svačinou v kombinaci s ovocem. Ovesné vločky si dopřávejte nejlépe k snídani. Skvěle zasytí a energie z nich vám vydrží po celé dopoledne. Ovoce si dopřejte k snídani ve formě smoothie, do kterého můžete přidat i semínka, například chia semínka, lněná, slunečnicová, sezamová, apod. Pečujte o svůj kardiovaskulární systém a chraňte se před rizikem infarktu a mrtvice.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button