Spolupráce

Nesprávné nošení respirátoru ohrožuje vaše zdraví. Víte, jak jej správně nasadit?

Bohužel se respirátorů ještě nějakou dobu nezbavíme. Staly se nedílnou součástí prakticky veškerých hromadných akcí, které se odehrávají v uzavřených prostorech, a možná si někteří z nás už bez nich připadají tak nějak nepatřičně. To, co bylo ještě před pár lety něčím, co nosili akorát někde v Asii, se stalo nezbytným vybavením prakticky každého člověka. Ne všichni ale vědí, že správné nošení respirátoru je nejen klíčem k efektivní ochraně před virem, ale také je nezbytné pro to, aby nám respirátory neubližovaly. Víte, jak na to?

Správné nošení respirátoru hraje zásadní roli

Všichni víme, že se vyžadují respirátory FFP2. Jedná se o specifickou filtrační třídu, která určuje, před kterými částicemi vás dokáže respirátor ochránit. Ve skutečnosti ale platí, že pokud není respirátor správně nasazený, účinnost takového respirátoru vůbec nebude odpovídat jeho filtračním parametrům. Výsledek bude velmi podobný třeba tomu, kdybyste si na tvář nasadili obyčejnou látkovou roušku.

Jak respirátor správně umístit? 

  • Obličej umístěte do respirátoru a současně si nasaďte ušní popruhy za uši. 
  • Upravte je tak, abyste se cítili co nejpohodlněji.
  • Prsty obou rukou pečlivě upravte kovový nosní klip tak, aby úplně těsně přiléhal kolem nosu. Použití prstů pouze jedné ruky může způsobit nesprávné utěsnění masky.
  • Ujistěte se, že maska těsně přiléhá také k okrajům vašeho obličeje a nevdechujete vzduch otevřenými otvory například po stranách masky.
  • Zkuste udělat kontrolní nádech a sledujte, kudy vzduch do vašeho nosu proniká. Pokud není respirátor pevně utěsněný, postup opakujte.

Nesprávné použití masky škodí vám i okolí

Pokud není respirátor správně využívaný, jste stejně nechráněni, jak byste jej na sobě vůbec neměli. Pokud už tuto nepříjemnost musíme dodržovat, vyplatí se nosit respirátor skutečně zodpovědně a správně, protože jen tak nás i naše okolí ochrání. Není třeba se bát negativních následků. Naše plíce si stále dokážou vzít dostatek vzduchu, ale ten je efektivně filtrován přes látku respirátoru a nemůže nás nakazit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button