Spolupráce

Užijte si podzim v teple a se sportem

Letní vysoké teploty jsou za námi, spolu s nimi skončily také naše výmluvy na to, proč si zrovna nemůžeme zasportovat. Nebo že by teď přišly na řadu jiné, a to sychravé a chladné počasí? Zapomeňte na ně, podzim je skvělým obdobím, kdy si pohyb užít plnými doušky. A až vás proměnlivé počasí přestane bavit, můžete se vypravit za teplem do zahraničí.

S podzimem naše aktivita klesá

Na začátku jsme sice zmínili letní výmluvy, proč se nehýbat, pořád je ale třeba si přiznat, že pohybu jsme měli docela dost. Jen jsme běh a návštěvy fitness možná vyměnili za bazén nebo nějakou jinou příjemnější aktivitu.

Jakmile ale přijde podzim, nejprve nás příjemné teploty nakopnou do pohybu, když pak začne být sychravo, teploty se mění jako na houpačce a večery jsou chladné, zatoužíme leda tak po šálku horkého čaje, který si vychutnáme u krbu. Ne že by to nebylo příjemné, ale umožníme našemu tělu ukládat si tukové zásoby, a jakmile se zase budeme mít vysvléct do plavek, zhrozíme se. Možná to dokonce pocítíme ještě dřív, a to, když se zadýcháme při chůzi do schodů apod.

Víte, že podzim patří mezi období, kdy je ideální začít sportovat?

Mezi oblíbené podzimní sporty patří turistika

Během parných letních dnů jsme čas trávili spíš u bazénu nebo u rybníka, podzim, kdy už pominuly vysoké teploty u dusné počasí, je jako stvořený pro výpravy do přírody. Turistika patří mezi nejoblíbenější podzimní aktivity, a to nejen ta u nás. Stačí si pořídit akční letenky a můžete poznávat i krásy zahraniční přírody. Mezi místa, které stojí za to navštívit, patří Lisabon, Barcelona, Benátky, Švýcarsko, Paříž nebo Amsterdam.

Vyjížďky na kole nezavrhujte

Na horském kole se dá jezdit po celý rok, poradí si s každou nástrahou. Zatímco v zimě je jízda ale spíš pro zkušené jezdce, na podzim se poznávání přírody ze sedla kola mohou těšit všichni. Teploty jsou příjemné, vy budete mít větší výdrž než v létě, když se dobře obléknete a nezapomenete ani na vybavení do deště, výlet si užijete.

Náš tip: Česká republika je plná cyklostezek, na své si přijde každý. Mezi nejpopulárnější cyklistické destinace u nás patří jižní Čechy, následuje Karlovarsko, jižní Morava, Křivoklátsko a okolí Šumavy.

Na své si přijdou i běžci

Podzim je na běhání ideální, panují příjemné teploty, příroda hraje všemi barvami. Vy vydržíte víc než během léta, kdy se člověk zpotil hned, jak opustil chlad domova. Navíc si provětráte a pročistíte hlavu, uděláte zase něco dalšího pro svoje zdraví. Silná imunita se na podzim vyplatí.

Víte, že pokud vás běh láká a rádi byste s ním začali, je na to podzim nejvhodnější období? Většina letních běžců sedí doma a vy potkáte méně lidí. Vzduch je příjemný, doma na vás bude čekat teplá sprcha a hřejivá deka, což je příjemné zakončení fyzické aktivity na podzim.

Žena s kloboukem v podzimním parku

Vyrazit můžete i na hory

Většina z nás na ně vyráží v zimě, kdy brázdíme tamní svahy, nebo v létě, kdy se snažíme navštívit turisticky oblíbená místa. Hory ale mají své kouzlo i na podzim, kdy lyžaře ještě nepotkáte a turistů už je jen poskromnu. Můžete vsadit na turistiku a snažit se vyšlápnout až na samý vrchol, nebo si zkusit lezení. Do batohu si nezapomeňte dát kromě pití a svačiny ani doklady, power banku (kdyby se vybil mobil), cestovní lékárničku a BCAA, tedy doplněk stravy pro zvýšení energie, redukci námahy a únavy a navýšení nárustu svalové hmoty.

A co takhle tanec?

Ven se vám nechce, rádi máte určitý tepelný komfort, přesto se chcete hýbat? Fitness vás neláká, přece jen se pořád necítíte na to, abyste cvičili na veřejnosti? Zkuste tanec! Na podzim začíná spousta tanečních kurzů, vy se naučíte něco nového, budete se bavit, přitom spálíte poměrně hodně kalorií. Nezní to skvěle?

Oblečení nepodceňujte

Na podzim platí dvojnásob, že je třeba si správně vybrat oblečení. Ráno bývá chladno, odpoledne teploty vyšplhají do poměrně příjemných výšek. Navíc se i během chvilky může radikálně změnit, klidně i během vaší fyzické aktivity. Tílka a kraťasy radši schovejte, zimní bundy ještě nevyndávejte. Vsaďte na funkční tričko, lehkou podzimní bundu a sportovní kalhoty. Dobře si vyberte i obuv a v teple a pohodlí udržte i nohy.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button