Lidstvo používá ocet odpradávna. V Babylonu jej prý vyráběli z datlového medu, Féničané na jeho výrobu používali jablka a jablečný mošt, v antických dobách jej zase získávali z vína a piva. V současné době se vyrábí kvašením tekutin obsahujících etylalkohol, který během kvašení bakterie přeměňují na kyselinu octovou. S octem opatrně, jeho hlavní složkou je kyselina octová v koncentraci 4 – 18% podle druhu octa. Ocet s koncentrací větší, než 10% se musí používat ředění, neboť by mohl poleptat sliznici.
Účinky na zdraví
- V malém množství čistí tělo a podporuje trávení.
- Zmírňuje nadýmání u hůře stravitelných potravin (luštěniny).
- Dobře čistí zuby a sliznici v ústech – na kloktání lze připravit roztok jedné lžíce octa do sklenice vody.
- Octové zábaly zmírňují otoky či horečku.
- Jablečný ocet pomůže upravit narušenou mikroflóru střev, snížit krevní tlak nebo vysoký cholesterol.
- Je doporučován při některých kožních problémech (ekzémy, stařecké skvrny).
Druhy octa
Toto jsou nejčastější druhy, s kterými se můžeme setkat.
Lihový ocet – na jeho výrobu se využívá destilovaný alkohol získávaný z žita brambor nebo cukrové řepy. Použití najde především při sterilizaci zeleniny.
Vinný ocet – vzniká z červeného či bílého vína a nejčastěji je používán ve středozemní kuchyni. Má vynikající antibakteriální účinky, pomáhá v boji proti plísním a obnovuje správné pH pokožky. Je vhodný do omáček, majonéz nebo zeleninových salátů.
Ovocný ocet – získává se kysáním lihu, který je obsažen v ovocném či sladovém vínu zředěném kvasným lihem. Nejvíce používaný je ocet jablečný.
Balsamico – má typickou nasládlou chuť, kterou získává díky několikaletému zrání v dřevěných sudech. Získává se z moštu hroznů, které jsou pěstovány přímo pro jeho výrobu. Tento druh octa se používá především k přípravě studených jídel, neboť tepelná úprava by zásadně ovlivnila jeho chuť.
Rýžový ocet – tento druh je oblíbený především v zemích Asie. V Japonsku se na sushi rýži používá světlý, v Číně naopak upřednostňují tmavý druh.
Ochucený ocet – můžete si jej vyrobit sami. Stačí pouze přidat oblíbené bylinky, ovoce či koření. Dejte však POZOR, aby vše bylo řádně ponořené, zabráníte tak vzniku bakterií či plísní. Pokud si jej chcete vyrobit doma, využijte ocet lihový nebo vinný.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos