Ostatní

Poznejte 5 fází spánků – 1. část

Spánek je fascinující téma, které je klíčovým bodem k mnoha otázkám funkcí našeho těla. Víme, že bez spánku naše tělo začne vykazovat známky opotřebení, zvýšenou hladinu stresu a jiné zdravotní problémy. Jak dlouho spát, co je pro naše tělo nejlepší a jaké fáze spánku máme? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Spánkové cykly

Jakmile usnete, v pravidelných intervalech se začnou střídat dva druhy spánku – REM spánek a NONREM spánek.

Během REM spánku je váš spánek lehký. Tento spánek je doprovázen tzv. rychlým pohybem očí. REM je část spánku, kdy sníme. Pokud se probudíte během této fáze, sny si většinou pamatujete. Svaly na nohou a pažích jsou během tohoto spánku úplně nefunkční. Jedná se o obraný systém vašeho těla, abyste si nemohli způsobit újmu při velmi živém snu.

NONREM je vyznačován hlubokým spánkem a nízkou fyziologickou aktivitou. Vaše dýchání, váš tep a tlak je zpomalen na minimum. Během NONREM spánku sníte velmi málo, a pokud se vám to podaří, váš mozek si to není schopen zapamatovat. NONREM spánek je také ovlivněn věkem. Čím starší osoba je, tím méně NONREM spánku se mu dostává.

Během noci se u vás několikrát vystřídá REM a NONREM spánek. Tyto fáze se rozlišují podle mozkové činnosti, kterou během těchto fází vykonává váš organismus.

Co jsou to spánkové vlny

Kromě střídání hlubokého a snového spánku se během spaní střídají i spánkové vlny. Pokud jste vzhůru, vaše mysl aktivně funguje a mozek vytváří tzv. beta vlny, které jsou o velmi vysoké frekvenci s nízkou amplitudou. Křivka také bývá méně synchronní a konzistentní.

Jakmile začnete usínat, vlny se zpomalí, ovšem amplituda stoupá. Tyto vlny jsou převážně stejné a jmenují se alfa vlny.

Čím více se vaše tělo uvolňuje a dostává se do různých etap spánku, váš mozek vykazuje theta vlny nebo delta vlny.

Pokračování ve 2. části.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button