PrevenceZdraví

Přetrhané spaní – víme, proč se budíte uprostřed noci

Myslíte si, že opakované buzení každou noc je přirozené pro vaše tělo? Říkáte si, že je to nejspíš tou pozdní kávou, nebo těžkou večeří? Máme pro vás pár informací o tom, proč se člověk během noci budí.

Podle tradiční čínské medicíny je naše tělo rozděleno do 12 částí. Každá jeho část je spojena s určitým hodinovým rozpětím a projevuje se různými hodnotami, jako je tělesná teplota, rychlost dechu a tepu, tvorbou krvinek, fyzickou i psychickou výkonností, nebo hormonální rovnováhou. Každé 2 hodiny jsou spojeny s jinou funkcí lidských orgánů, kdy je jejich funkce nejsilnější, a kdy dokáže naše tělo velmi ovlivnit. To, že trpíme nespavostí, může být následkem toho, že něco nefunguje tak, jak má. Pojďme se tedy podívat na to, co nás v noci budí.

21.00–23.00

V tuto dobu se většina z nás nejspíše chystá ke spánku. Pokud nemůžete za žádnou cenu v tento čas usnout, je to výsledkem stresu a starostí, které vás provázeli během dne. V tuto dobu můžou být i vaše myšlenky týkající se určitého strachu, či úzkosti nejsilnější. Máte-li tedy problémy se spánkem v tuto večerní dobu, zkuste do svého denního režimu zařadit meditaci, odplavit stres a zařadit více zábavy.

23.00–1.00

Tento časový úsek je spojován s funkcí žlučníku. Budíte-li se právě v tomto časové rozmezí, může to být způsobeno špatnou funkcí tohoto orgánu, či pocitem přílišné kritičnosti k sobě samému. Buzení může nastávat i v případě, jste-li zklamáni v milostném životě. Pomůže vám vyšetření žlučníku, čaje zlepšující jeho funkci, nebo odpustit sobě, či ostatním.

1.00–3.00

Pokud se budíte mezi jednou až třetí hodinou ranní, máte nejspíš problémy s hněvem, vztekem a pocitem úzkosti. Může se jednat o nevyřešený konflikt, nebo čerstvý vztek. Pomoci by vám v tomto případě mohlo přemýšlet a rozuzlit situaci s chladnou hlavou. V tuto dobu jsou dominantní játra, a proto může být nespavost vyvolána i u lidí, kteří trpí jejich špatnou funkcí.

Probouzíte-li se často v tuto noční dobu, můžou vám pomoci chladné potraviny k večeři (tedy vynechání teplých a kořeněných jídel).

3.00­–5.00

Tato doba je spojena s plícemi a dýcháním. Trápí-li vás jakékoliv dýchací problémy od astmatu, přes alergie, až po rýmu, nejspíše se budete budit právě v tuto brzkou ranní dobu. Probuzení může být vyvoláno také přehnanou pracovitostí během dne a malou relaxací a odpočinkem. Pomoci vám může zhluboka a vědomě dýchat do celého břicha. Během dne byste se měli občas zastavit a dopřát si nějaký čas i sám pro sebe.

5.00–7.00

Tato doba je pro některé nejspíše dobou, kdy normálně vstává (v pracovní dny). Tento čas je propojen s tlustým střevem a potřebou odstranit ze svého těla odpady a toxiny. Máte-li jakékoliv problémy s vyprazdňováním, nejspíš vás to bude trápit v tuto dobu.

Co se týče psychiky, buzení v těchto hodinách zpravidla znamená, že si v těle držíte pocity viny, které vás zbytečně zatěžují. Odpuštění je ale potřeba, a proto pokud si s ním nevíte rady, vyzkoušejte nějaké relaxační meditační cvičení, které vám s těmito nepříjemnými pocity pomůže.

Tradiční čínská medicína říká, že každá hodina je něčím významná a něco ukazuje. Chcete-li odstranit nespavost a noční buzení, nezaměřujte se na spánek celkově, ale zjistěte si, v kolik hodin se budíte, a podle toho určete, co vaše tělo trápí. Třeba vám moudra tradiční čínské medicíny pomůžou.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button