Přírodní léčba

Přírodní diuretika, která vám pomohou zmírnit pocity nafouklého břicha

Trápí vás pravidelně nafouklé břicho? Úlevu vám mohou poskytnout přírodní diuretika. Která jsou ta nejlepší?

Co jsou diuretika?

Diuretika jsou látky, které zvyšují tvorbu a vylučování moči, čímž přispívají k odvodnění těla. Často se používají ve formě léků při léčbě některých nemoci, například při léčbě nemocí ledvin, srdečních potížích a vysokém tlaku, Přírodní diuretika lze využít ale také v případě, když vás trápí nepříjemné pocity nafouklého břicha. Jaká jsou nejlepší přírodní diuretika, které seženete na každém rohu?

Petržel

Oblíbeným přírodním diuretikem je petržel. Tu lze jednoduše přidat do jídelníčku, ale také je možné si z ní připravit lahodný čaj. Tato zelená bylinka je plná vitamínů, minerálů a antioxidantů a také má pozitivní vliv na funkci ledvin.

Pampeliška

Pokud chcete hledat diuretika přímo v přírodě, najdete je na všech loukách v okolí. Spolehlivým a oblíbeným přírodním diuretikem je totiž také pampeliška. Tato jemně nahořklá rostlina má překvapivě mnoho možností využití v kuchyni. Pampelišku lze použít při přípravě salátu, vyrábí se z ní pampeliškový med, využijete ji při přípravě polévky a také si z ní můžete uvařit čaj nebo vyrobit sirup. Kromě močopudných účinků je také zdrojem draslíku a vitamínů A, B, C a D.

Pomeranče, citrony a grepy

Citrusy jsou plné vitaminu C a antioxidantů a rovněž pomáhají při úlevě od pocitů nafouklého břicha. Díky obsahu draslíku jsou močopudné a obsah hořčíku se stará o správné fungování močového měchýře. Citrusy můžete do svého jídelníčku zařadit v čerstvém stavu, přidávat je do pečení a také využívat jejich šťávu. Abyste se cítili skvěle již od rána, připravte si každé ráno sklenici obyčejné vody a vymačkejte do ní šťávu z citronu, limetky, pomeranče nebo grepu.

Zelený a černý čaj

Oblíbenými nápoji, které vám uleví od pocitů nafouklého břicha a jsou plné antioxidantů, jsou zelený a černý čaj. U nich je ale důležité dávat si pozor, v jakou denní dobu je konzumujete, protože obsahují kofein a mohou vám narušit klidný spánek.

Melouny

K blížícímu se létu neodmyslitelně patří melouny. Nedáte-li na ně dopustit, dobře děláte. Melouny jsou totiž plné vody a obsahují látku zvanou citrulin, která je močopudná. Kromě toho se v melounech skrývá také draslík, jenž pomáhá udržovat rovnováhu tekutin v těle a má pozitivní vliv na funkci srdce a svalů.

Okurka

Také okurky jsou převážně tvořené vodou, tudíž na ně ve svém jídelníčku rozhodně nezapomínejte. Jsou považovány za přírodní detoxikant a kromě močopudných účinků pomáhají také s rozpouštěním močových a ledvinových kamen a snižují otoky.

Banány

Spolehlivou úlevu od nafouklého břicha vám poskytnou také banány, a to díky bohatému obsahu draslíku. Ve zralém banánu se nachází dokonce 400 mg draslíku, což vám pomůže udržet rovnováhu tekutin v těle a nepříjemné pocity v břiše budou okamžitě pryč.

Avokádo

Přestože právě mexická kuchyně vám může přivodit nepříjemné bolesti břicha, avokádo by vám od nich mělo ulevit. Toto lahodné máslové ovoce v sobě skrývá draslík i hořčík. Jakmile se u vás příště objeví pocit nafouklého břicha, dopřejte si porci avokáda a uvidíte, že se brzy dostaví jeho močopudný účinek.

Kopřivy

Nepříjemné a bolestivé popálení od kopřiv během života zažil snad každý z nás. Až se tedy vydáte na jejich sběr, nezapomeňte si s sebou vzít rukavice. A proč se na jejich sběr vlastně vydat? Tyto volně rostoucí rostliny mají důležitou roli v léčitelství a babky léčitelky na ně nedaly a nedají dopustit. Čerstvé kopřivy dají použít k přípravě čaje, polévky a přidat se dají také do salátů a pomazánek. Pokud nedáte dopustit na bazalkové pesto, zkuste si připravit také to kopřivové, jež má skutečně lahodnou chuť a dá se použít do těstovin i namazat na chleba. Kopřivy mají močopudný účinek a jsou také oblíbenou rostlinou využívanou k celkové detoxikaci organismu. Bylinkáři si také dobře uvědomují jejich pozitivní účinky na správné fungování močového ústrojí.

Celer

Jak často se ve vaší kuchyni vyskytuje celer? Tato zelenina je v Česku dostupná celoročně, ale mnoho lidí si neuvědomuje její pozitivní vliv na lidské zdraví. Celer v sobě ukrývá antioxidanty, má pozitivní vliv na správnou činnost ledvin a v neposlední řadě má také močopudné účinky. Do jídelníčku byste ho měli zařadit i tehdy, když vás trápí zažívací potíže. Celer můžete pojídat syrový, uvařit z něj polévku, připravit si z něj lahodné smoothie, pyré a nebo ho třeba osmažit. Receptů s celerem je nespočet, stačí si mezi nimi najít váš oblíbený.

Další tipy, jak předcházet nepříjemným pocitům nafouklého břicha

Pokud vás pocity nafouklého břicha trápí často, možná nedodržujete pitný režim a vaše tělo pak vodu zadržuje, protože neví, kdy mu poskytnete další. Proti nafouklému břichu můžete bojovat také pravidelným pohybem a správně zvoleným jídelníčkem. Snažte se omezit konzumaci soli, alkoholu a velkého množství průmyslově zpracovaných potravin.

Až vás příště bude trápit pocit nafouklého břicha, nemusíte hned sahat po lécích, ale najít si pomoc v přírodě. Některá přírodní diuretika si můžete jít natrhat do přírody, jiné si můžete koupit v obchodě s ovocem a zeleninou a mnohé z nich si můžete také sami pěstovat. Zároveň se snažte dodržovat pitný režim, omezit konzumaci soli, alkoholu a průmyslově zpracovaných potravin a uvidíte, že pocity nafouklého břicha budou brzy minulostí.

Zdroj textu: www.goodhousekeeping.com, www.healthline.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button