Dům a zahradaPrevence

Proč pěstovat meduňku

Meduňka má celou řadu vlastností , které se využívají v lidovém léčitelství – obsahuje totiž antibakteriální, antivirové a antidepresivní sloučeniny. Již ve středověku byla používána pro lepší spánek, zlepšení chuti k jdlu či ke snížení stresu a úzkosti.

I v současné době nám přináší celou řadu zdravotních výhod:

  • Snižuje stres a úzkost – můžeme si připravit bylinkový čaj nebo relaxační masážní olej.
  • Lepší spánek – při těchto problémech je vhodné popíjet čaj 30 – 60 minut před spaním.
  • Odpuzuje komáry – je to přírodní repelent proti hmyzu. Bylinka totiž obsahuje sloučeninu citronellal, která jí propůjčuje citronové aroma i chuť. Chcete – li ji použít proti hmyzu, stačí třít čerstvé listy v místech kolem kotníků a na pažích. Také můžete použít olivový olej.
  • Posiluje paměť – to může způsobovat antioxidant eugenol, který je v meduňce obsažen, ten pomáhá stimulovat paměť.
  • Léčba oparů – meduňka nabízí antivirové účinky (díky kyselině rozmarýnové, flavonoidům a fenolickým kyselinám), které mohou být využity i k léčbě oparů. Kromě popíjení čaje můžete odvar použít jako obklad, stačí v něm namočit kosmetickým tamponek, který pak přikládáte na postižené místi.
  • Podpora zdraví jater – vzhledem k tomu, že játra jsou zodpovědná za odstraňování toxinů z těla, je potřeba ,aby správně fugovala. V průběhu života však může dojít k poškození jater, především pokud máte nějaké špatné stravovací návyky.
  • Zlepšení zažívacích potíží – silice obsažené v meduňce mohou pomoci při problémech s nadýmáním, plynatostí či poruchách trávení. Uklidní zažívací trakt. Pro zvýšení účinků můžete přidat listy máty peprné.
  • Upravuje hladinu cukru v krvi – díky vysokému obsahu antioxidantů může pomoci upravit hladinu cukru v krvi. Antioxidanty v ní obsažené chrání buňky v těle proti volným radikálům.
  • Zlepšuje zdraví pokožky – díky svým antibakteriálním a protizánězlivým účinkům může pomoci v boji proti akné. Také má hojivé účinky na spáleniny
  • Přitahuje včely – především včelaři by měli meduňku pěstovat v blízkosti svých úlů, neboť tuto rostlinku včely milují.

 

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button