JídloMinerályRady a tipy

Proplachujete rýži, než jí dáte vařit? Nepropláchnutá pak tvoří lepkavou směs

Není člověka, který by nekonzumoval rýži. Je to totiž velmi jednoduchá příloha, která nevyžaduje dlouhé přípravy a vaření. Co se týče oplachování rýže, téměř každý ji bezmyšlenkovitě opláchne, protože se tak uvádí i na obalu. Je to ovšem správně? Umýt nebo neumýt?

Proprat nebo neproplachovat?

Jsou mezi námi tací, kteří jsou příliš líní na to, aby rýži před jejím uvařením opláchli. Prostě a jednoduše vezmou rýži a vhodí do vody. Nevidí důvod ji oplachovat, protože všechny nebezpečné škůdce vroucí voda přece zabíjí. Je také málo pravděpodobné, že rýže bude obsahovat větvičky a jiné nečistoty. Proč jí teda mýt?

rýžeZa prvé byste měli vědět, že rozdíl v umyté a nemyté rýži můžete hledat v textuře. Než dáte rýži do hrnce, měli byste ji pořádně propláchnout. Do hrnce si napusťte vodu, vložte do ní rýži a pořádně vyperte. Tento postup opakujte ještě dvakrát. Po provedení těchto kroků bude rýže načechranější a lépe uvařená. Zrna se od sebe krásně oddělí, a když dodržíte dobu krátkého varu, stane se „al dente“.

Pokud rýži nemyjete, lehce se stane, že je textura rýže lepkavá a má součástí i zrna, která nejsou dobře uvařená.

Rozdíl v umyté a nemyté rýži lze tedy spatřit hlavně v textuře. Při vaření u neprané rýže se vyplavuje i velké množství škrobu, který na rýži zůstává a tvoří nevzhlednou lepkavou směs.

Je oplachování skutečně nutné?

V dřívějším zpracování rýže hrálo roli použití minerálu, tzv. mastku. Používal se pro zesílení intenzity bílé barvy. V dřívější době bylo oplachování rýže povinné, jelikož byste se mohli lehce přiotrávit.

Dnes není rýže zpracována tímto způsobem, ovšem stane se, že dovoz může ještě pocházet ze zemí, kde se takto rýže opracovává, tomu nezabráníme. Tato rýže je svým složením v jídle nebezpečná, i když její přítomnost právě ve vaší rýží je spíše nepravděpodobná. Není dobré toto vše riskovat a rýži raději opláchněte.

A co vy? Patříte k těm, kteří rýži oplachují, nebo jste na to moc pohodlní? Možná dnes uvaříte rýži už jinak.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button