Prevence

Jak prožít vánoční svátky zdravěji?

Vánoční přípravy jsou v plném proudu. To vše doprovází stres z nakupování dárků, dopřávání si většího množství cukru a tuku v jídelníčku, méně pohybu a pocit, že během vánočním svátků je vše odpuštěno. Zkuste letošní Vánoce prožít v klidu a zdravěji než obvykle. Poradíme vám, jak na to. 

Dopřejte si pravidelný pohyb

Tím, co vás ochrání před nabíráním přebytečných kil, je pohyb. Pokud během roku pravidelně sportujete, pokračujte v tom i přes vánoční svátky. I když je venku zima a pochmurno, dopřejte si alespoň pravidelné procházky či návštěvu bazénu. Nenechte své tělo během vánočních dní naprosto zruinovat a udržujte ho v kondici. Chráníte tím své zdraví a sami sebe před stresem a špatnou náladou. Vždyť pohyb je prevencí možné deprese.

Vyhýbejte se alkoholu

Během vánočních svátků si dopřáváme svařené víno, punč, vaječný likér, rum a mnohdy i tvrdší alkohol. Zkuste se během vánočních svátků mírnit a myslet na to, že si je můžete užít i s nealkoholickou verzi těchto nápojů či tvrdý alkohol vyměnit za sklenku vína, která vašemu zdraví neuškodí.

Dopřávejte si ovoce

Během zimního období jsou v našich supermarketech běžně dostupné mnohé druhy exotického ovoce. Dopřejte si místo čokolád, sušenek a sladkého pečiva raději ovoce. Můžete ho konzumovat k snídani i k svačině. Doplní dávku minerálních látek a vitamínů, které zvláště přes zimu náš organismus potřebuje.

Přemýšlejte nad tím, co jíte

I když máme během vánočních svátků pocit, že můžeme jíst, co chceme v jakékoliv míře, zkuste se nad konzumovaným jídlem zamyslet. Opravdu potřebuji sníst tolik brambůrek, slaných tyčinek, čokoládových bonbonů a slaných oříšku? Dopřejte si to, co máte rádi, ale dopřejte si těchto dobrot v rozumné míře. Nezapomínejte, že může být vaše tělo pěkně v šoku, zvláště pokud se přes celý rok stravujete zdravě. Podepsat se to na vás může únavou, která vás zvláště přes zimu přepadává, jelikož trávicí trakt je zaměstnán tím, aby veškeré přijaté jídlo zpracoval. Vaše tělo bude z nadmíry jídla spíše unavené než plné energie.

Hledejte alternativy

I když tradice je tradice a perníčky, bramborový salát, smažený kapr a další pokrmy by na vánočním stole jistě neměly chybět, zkuste objevit zdravější alternativy těchto pokrmů. Dopřejte si bramborový salát bez salámu, ze zeleninou, trochou majonézy a jogurtu, bezlepkové cukroví, které se neliší od běžného, apod. Stačí se podívat po alternativách, která vám dopřejí zdravější prožití vánočních svátků a více energie.

Nestresujte se

Postupem času se z klidných vánočních svátků strávených s rodinou stala díky komerčnímu tlaku událost obalena stresem. Vánoce jsou prezentovány jako svátky, kdy musíte obdarovat všechny členy rodiny, mít naklizeno, navařeno, upečeno, vyzdobeno a navoněno. Zkuste na tohle zapomenout a pojmout Vánoce podle vašich možností. Vždyť každý přípravě na vánoční svátky může podstoupit jinou dávku času. Domluvte se s rodinou, že si navzájem vyměníte jen jeden dárek, že místo deseti druhů cukroví upečete jen tři a úklid necháte až na jaro. Nenechte se zmást tlakem, který je na vás připraven a pojměte Vánoce po svém, v klidu a užívání si toho, že máte volno a můžete být se svými blízkými.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button