Řešte svůj problém včas. Zjistěte, jakým druhem inkontinence trpíte
Ačkoli inkontinence trápí poměrně vysoké procento dnešní populace, o těchto problémech se veřejně hovoří jen zřídkakdy. Nedostatkem informací, špatnou diagnózou a odkládanou péčí se však tato dysfunkce často zhoršuje a může vést i k závažnějším onemocněním. Přečtěte si, jaké základní druhy inkontinence existují, co bývá jejich příčinou a jakým způsobem minimalizovat její příznaky.
Stresová inkontinence
Stresová inkontinence patří mezi nejzáludnější inkontinenční problémy, přichází totiž zcela nevyzpytatelně při běžných každodenních situacích. V takovém případě může k úniku moči dojít při sportovní aktivitě a zvedání těžkých předmětů, ale například i během běžného zakašlání či kýchnutí. Jedná se o nedostatečné uzavírání močové trubice, jehož příčinou bývá povolení pánevního dna nebo přetěžování močového měchýře nadměrnou fyzickou hmotností. Pokud tímto problémem trpíte dlouhodobě, neřešte inkontinenčními kalhotkami nebo vložkami pouze jeho projevy – soustřeďte se na příčinu a její řešení. Věnujte se zpevnění pánevního dna. Stačí pravidelné jednoduché cvičení, které vám nezabere více než několik minut denně a které můžete provádět například i při jízdě tramvají či během sledování oblíbeného televizního pořadu. Obecně pak zkuste zavést zdravější životní styl a shodit nadbytečná kila.
Urgentní inkontinence
Na rozdíl od stresového úniku moči vás urgentní inkontinence sice většinou tolik nezaskočí, ale pokud k ní dojde, moči unikne podstatně více, což může způsobit mnoho nepříjemných situací. Urgentní inkontinence se projevuje především u osob s malou kapacitou močového měchýře, taktéž ji ale často způsobují opakovaná infekční onemocnění močových cest či užívání některých léků. Jestliže těmito problémy trpíte, zkuste jim předcházet včasným vyprázdněním alespoň jednou za dvě hodiny a upravením pitného režimu bez nadměrné konzumace kávy či alkoholu.
Paradoxní inkontinence
Potíže nazvané jako paradoxní inkontinence často pramení z nějaké fyzické překážky v močové trubici či měchýři. Může se jednat o kamínek, nádorové onemocnění či u mužů o potíže se zvětšenou prostatou. V tomto případě vás neustále sužuje pocit nedostatečného vyprázdnění. Pokud jste tyto nepříjemné potíže zaznamenali, dojděte se poradit se svým praktickým lékařem, který vám dá doporučení k odbornému vyšetření.
Funkční inkontinence
Inkontinenční potíže mohou nastat i kvůli ztížené dostupnosti toalety či dlouhému odkládání močení. V takové chvíli se může bez zjevných příčin povolit močový svěrač. U většiny lidí však k takto krajní situaci běžně nedochází a tyto příznaky se projevují spíše u jedinců s depresemi nebo při nadměrné konzumaci alkoholu.
Smíšená inkontinence
U mnoha lidí se inkontinenční potíže projevují nepravidelně a v různých formách. V takovém případě nelze přesně identifikovat, jaká je jejich příčina, a je tedy potřeba hledat souvislosti s dalším možným onemocněním či duševní nerovnováhou.
Ať už trpíte jakýmkoli druhem nekontrolovatelného úniku moči, myslete vždy na možnosti, jak se tomuto problému co nejlépe vyhnout nebo mu předcházet. Na změnu životosprávy není nikdy pozdě.
Zdroj náhledového obrázku: oneinchpunch / Shutterstock.com