Spolupráce

Rovnátka: sundavací nebo fixní?

Než se rozhodnete si nechat srovnat úsměv, je potřeba zvážit možnosti, které vám výrobci rovnátek nabízí. Výsledná volba je závislá na několika faktorech – záleží na tom, jakou vadu potřebujete odstranit, doporučení vašeho zubaře a také na tom kolik chcete do nového úsměvu investovat.

Medicína jde neustále dopředu a s tím, jak se vyvíjí technologie, vyvíjí se i postupy a nástroje, které lékaři používají. Pokrok se nevyhnul ani ortodoncii. Dříve osvědčené sundavací rovnátka dnes nahrazují nové a modernější fixní rovnátka či dokonce rovnátka neviditelná.

Sundavací rovnátka

Snímatelná rovnátka byla v minulosti jediným způsobem, jak zuby rovnat. V současnosti jsou ale spíše na ústupu, zubaři dávají přednost rovnátkům fixním. Je to především proto, že snímatelná rovnátka nejsou tak účinná jako fixní rovnátka. Nicméně se stále používají, a to především k léčbě lehčích vad nebo jako příprava před nasazením fixních rovnátek. Ortodotista vám je může doporučit i po sundání fixních rovnátek pro udržení dosažených výsledků.

Jistou výhodou je jejich cena, která je oproti fixním rovnátkům mnohonásobně nižší. Ovšem účinnost je menší a doba léčení je delší.

Druhy fixních rovnátek

Fixních rovnátek je více druhů, podle typu zámečků. Zámečky můžeme rozdělit na klasické kovové, estetické a samoligovací. Všechny mají společný drátek, který na zuby působí nepřetržitě, a tím je rovná. Léčba trvá průměrně 1,5 až 3 roky. Přesná doba je závislá na závažnosti vady a typu fixních rovnátek.

Kovová rovnátka

Kovová rovnátka se používají především u dětí. Rovnátka jsou velmi účinná a hodí se téměř pro všechny vady chrupu. Kovové zámečky jsou velmi spolehlivé a dobře drží na zubech. Jejich nevýhodou je jejich viditelnost. Z tohoto důvodu nejsou příliš oblíbené u dospělých osob. Kromě toho mohou dráždit jazyk a dásně. Čištění zubů je komplikovanější a v důsledku toho mže docházet k tvorbě zubního kazu.

Samoligovací rovnátka

Tento typ rovnátek má zámečky, které nepotřebují gumičky k uchycení drátků. Semoligovací rovnátka rovnají zuby rychleji než běžná kovová rovnátka. Léčba je díky použitému materiálu poměrně bezbolestná. I tato rovnátka jsou viditelná a navíc o něco dražší než kovová.

Estetické zámečky

Estetické zámečky se hojně používají u dospělých pacientů, protože nejsou tolik vidět. Zámečky jsou keramické nebo průhledné safírové a v kombinaci s bílým drátem jsou téměř neviditelné. Mají hladký povrch a jejich nošení je pohodlné. Nevýhodou je vysoká cena a také fakt, že se nehodí pro všechny typy vad.

Lingvální rovnátka

Lingvální rovnátka jsou fixní rovnátka, která se nasazují na zadní stranu zubů. Nejsou tedy vidět, a proto jsou velmi oblíbená u pacientů, kteří hledají diskrétní řešení. Pro jejich výrobu se používá zlatá a biokompatibilní slitina. Díky tomu jsou vhodné pro pacienty, kteří jsou alergičtí na kov. Jejich nevýhodou je dočasný problém s mluvením po nasazení rovnátek, protože si jazyk musí zvyknout na menší prostor.

Neviditelná rovnátka Invisalign

Neviditelná rovnátka Invisalign si vzala z obou typů rovnátek to nejlepší. Dají se sundávat a jsou velmi účinná. Navíc je jejich nošení bezbolestné a velmi diskrétní. Rovnátka se vyrábí na míru pomocí 3D softwaru. Neviditelná rovnátka tvoří série snímatelných průhledných dlah. Ty se v průběhu léčby postupně vyměňují tak, jak se mění chrup pacienta.

Doba léčby je mnohem kratší než při používání běžných rovnátek a další výhodou je i to, že je možné je použít pro všechny druhy vad.

Léčba navíc probíhá podle časových možností pacienta. Pokud potřebuje, může je kdykoliv vyndat. Rovnátka se sundávají před každým jídlem a pitím a před jejich nasazením je potřeba si vyčistit zuby. Díky tomu jsou zuby bělejší a snižuje se i riziko zubního kazu.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button