Spolupráce

Zdravotní pozitiva i možná rizika při jízdě na skateboardu

Skateboarding patří mezi nejoblíbenější sporty mladých generací a v posledních letech se z něj stal doslova celosvětový fenomén, jemuž ve sportovním světě může konkurovat možná jen florbal. Desítky a stovky dětí i dospělých v každém městě na skateboardu tráví spoustu času. Jaké ale má skateboarding pozitivní dopady na tělo a kondici a jaká jsou naopak jeho rizika?

Posilování celého těla a zlepšení kondice

Možná vás překvapí, že na skateboardu se opravdu posilují úplně celé ruce. Nejméně exponovanou oblastí budou ruce, jinak celé tělo pracuje na sto procent. Nohama se nejen, že odrážíte, ale také jste v neustálém podřepu v nutnosti držení rovnováhy. To pochopitelně zapojuje i celá stehna a hýžďové svaly.

Doporučení pro vás: Zakupte si skateboard desku a začněte s tímto moderním sportem!

Další silnou výhodou ale je také to, že se stále pohybujete na nestabilní podložce, zatímco těžiště máte uprostřed těla. To automaticky nutí pracovat jednu z nejopomíjenějších součástí lidského pohybového aparátu – vnitřní střed břicha. Střed těla, nebo anglicky zvané CORE (angl. jádro), je důležitou součástí organismu. Má dopad na držení našeho těla, chůzi, schopnosti držet se v různých pozicích a silný střed těla především napomáhá dlouhé a zdravé funkci páteře.

Je třeba mít se na pozoru před pády

Pochopitelně ale na desce občas může něco dopadnout špatně a pád ze skateboardu může i pěkně bolet. Pokud ale nejste profesionálové skákající ohromné rampy ve velkých rychlostech, tak se nevystavujete nebezpečí vážných zranění. Myslete na bezpečí a ochranu. Přečtěte si pravidla, co smíte a nesmíte na skateboardu. Zároveň si pořiďte ochranné pomůcky. Profesionální obchody nabízejí celou řadu produktů pro skateboardisty různého věku. Základem by měla být každopádně helma, která zabrání fatálnímu úderu do hlavy. Pro začátečníky nebo při nácviku nových triků se zároveň používají loketní a kolenní chrániče.

Zdroj náhledových obrázků: unsplash.com

Podobné články

Back to top button