Rychle, jednoduše a zdravě? Vyzkoušejte domácí hummus
Pokrm připravený z vařené cizrny, který je příznivý vašemu zdraví i vaší figuře, to je hummus. Hummus se stal velmi oblíbenou součástí i našeho jídelníčku, i když je původem ze Středního východu. Jeho chuť je delikátní a dopřávat si jej můžete s pokrájenou zeleninou, pečivem či plackami. V dnešním článku si posvítíme na zdravotní přínos hummusu pro váš organismus a ukážeme si, jak si hummus připravit doma, abyste se vyhnuli průmyslově vyráběným verzím.
Něco málo o hummusu
Hummus je původně pokrm z rozmačkané uvařené cizrny, dnes již rozmixované, která se smíchá s tahini pastou (sezamovou pastou), olivovým olejem, solí, česnekem a šťávou z citronu. Přidávat však můžete do hummusu i další ingredience, které máte rádi, porušíte tím však základní chuť hummusu. Přidat můžete chilli, římský kmín či olivy. V doslovném překladu slovo hummus znamená cizrna s tahini. Hummus se v oblasti Středního východu konzumuje už stovky let.
Hummus a zdraví
Hummus si oblíbili především vegani, vegetariáni a příznivci zdravého stravování. Všechny složky v hummusu jsou pro vás velmi zdravé, navíc neobsahuje lepek a je vhodný i pro celiaki. Hummus je bohatý především na železo, vitamín C, kyselinu listovou a vitamín B. Jelikož je jeho základem cizrna, obsahuje velký podíl proteinů a vlákniny.
Cizrna a tahini
Hummus je skvělou volbou, jak do svého jídelníčku zakomponovat cizrnu a dopřát svému tělu dostatek bílkovin. Množství bílkovin je srovnatelné s obsahem ve vejcích či v mase, ale čočka nebo fazole mají podíl bílkovin ještě větší. Cizrna vašemu tělu dodává také vitamín B2, B6, B12, A, C a E. Přispívá ke správné funkci nervové soustavy a snižuje riziko vzniku infarktu. Z minerálů je v cizrně obsažen především hořčík, železo, fosfor a draslík. Cizrnu by si měl každý člověk dopřávat v pravidelném množství. Tahini pasta je připravená ze sezamu a vašemu tělu přináší především zásobu vápníku, zdraví prospěšných tuků a neobsahuje žádný cholesterol. Tahini pasta by neměla chybět v žádné domácnosti a použít ji můžete i při přípravě jiných jídel. Tahini pasta je bohatá na vitamíny skupiny B, vitamín E, minerální látky, především draslík, hořčík a zinek. Je skvělou prevencí kožních i očních potíží, regeneruje organismus, pomáhá při depresích, snížené imunitě a premenstruačnímu syndromu, snižuje hladinu cholesterolu a příznivě ovlivňuje centrální nervovou soustavu. Tahini pastu zakoupíte ve zdravých výživách a některých supermarketech.
Příprava hummusu
- 250 g cizrny (vařené či konzervované)
- 3 lžíce olivového oleje
- 2 stroužky česneku
- šťávu z citronu
- 100 g tahini pasty
- na dochucení sůl, mletý černý pepř, mletý římský kmín
Do hummusu můžete použít sterilizovanou nebo uvařenou propláchnutou cizrnu. Vsypte ji do mixéru. Rozmixujte a postupně přilévejte olivový olej, poté tahini pastu, prolisovaný česnek, citronovou šťávu a koření. Rozmixujte, až se cizrna vyšlehá do krásně jemné hmoty, podobné jako tvaroh. Koření a šťávu z citronu přidávejte podle chuti. Servírujte do mističky, zakápněte olivovým olejem a posypte trochou mletého pepře či mletého římského kmínu. Dobrou chuť!
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos