KrásaPřírodní léčba

Spálená pokožka? Pomůže těchto 5 přírodních pomocníků

Sluníčko už začíná mít velkou sílu a my se vydáváme napospas jeho záření často bez dostatečné ochrany. Snadno se tak spálíme, pokožka je začervenalá a neskutečně hřeje. Jaké přírodní prostředky vám však v takové chvíli mohou pomoci?

Spálení sluncem

Zajímavé je, že spálení sluncem je akutní, neinfekční zánět kůže, který je doprovázen zarudnutím pokožky, popřípadě následným vznikem puchýřků, bolestivostí a napětím v pokožce. Ta byla nadmíru vystavena ultrafialovému záření. Spálení může mít různou intenzitu, záleží na tom, jak dlouho jsme byli slunečnímu záření bez ochrany vystavěni, jak je odolná naše pokožka, tedy na kožním fototypu, intenzitě slunečního záření apod.

Přírodní pomoc

Zavítejte do spižírny

Možná budete překvapeni, ale spoustu pomocníků najdete u vás ve spižírně. Mnoho ingrediencí z vaší kuchyně váš může ulevit od spálené pokožky. Dobrou volbou jsou ovesné vločky, které obsahují látky podporující hojení. Stačí je náležitě rozmixovat, smíchat s vodou a aplikovat na spálené části. Bolestivost snižuje také mléko. Připravte si studený obklad z mléka a aplikujte přímo na spálenou pokožku. Podobně pomáhá také bílý jogurt či tvaroh, které obsahují kyselinu mléčnou zklidňující pokožku. Zajímavé je, že pomáhá také černý čaj, který podporuje proces regenerace.

Aloe a kokosový olej

Dobrým pomocníkem je také aloe vera, který pokožku účinně hydratuje, podobně také kokosový olej. Použít můžete přímo část rostliny aloe či koupit čistý gel z aloe a aplikovat ho na pokožku. Přináší úlevu a urychluje hojení. Aplikovat můžete gel z aloe vera i kokosový olej.

Vnitřní hydratace

Vnější péči o spálenou pokožku vždy podpořte vnitřní hydratací. Dopřejte si dostatek obyčejné vody a ovoce či zeleninu, které jsou bohaté na vody. Skvělou volbou je vodní meloun, okurka či pomeranče. Ty navíc obsahují vysoké procento vitamínu C, který podporuje hojení. Dobrou volbou je i kokosová voda, která je bohatá na elektrolyty.

Jablečný ocet

Dalším dobrým pomocníkem v případě spálení pokožky pro vás bude jablečný ocet. Smíchejte jablečný ocet s kokosovým olejem a trochou levandulového esenciálního oleje a aplikujte na pokožku. Má vliv na zklidnění postižené pokožky.

Esenciální oleje

Možností jsou pro vás i esenciální oleje. Použijte olej z máty peprné jako přírodní analgetikum, lék proti bolesti. Uklidňuje spálené oblasti pokožky a poskytuje chladící účinek. Vhodné je esenciální oleje kombinovat s olejem kokosovým. Vhodný je také levandulový olej, který má antioxidační, protizánětlivé a zmírňující účinky. Podporuje také hojení.

Domácí sprej

Vytvořit si můžete také domácí sprej po opalování smícháním pár kapek levandulového, mátového esenciální oleje, šťávy z aloe vera, vody a kokosového oleje. Vždy ho stačí před použití řádně protřepat a aplikovat na pokožku.

Zdroj: draxe.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button