Přírodní léčbaZdraví

Světlík lékařský- světlo pro vaše oči, rozsvítí vaší pleť, mozek i paměť

Světlík lékařský je jedna z mála bylin, která může být konzumována v celku (stonky, listy a květy). Tato jedlá bylina má také spoustu použití pro léčebné účely, od léčby různých očních onemocnění k uklidňujícímu podráždění pokožky. Pravděpodobně jsou tyto léčebné příčiny způsobeny různými živinami, které obsahují vitamín B, C a E, beta-karoten, alkaloidy, flavonoidy, třísloviny a další.

Zdravotní přínosy Světlíku lékařského (Euphrasia officinalis)

Podívejme se na mnoho způsobů, jakým může být Světlík použit, a na různé nemoci, které může léčit.

Oční zánět

Světlík lékařský (světlo pro vaše oči) získalo své jméno z mnoha léčebných přínosů, které poskytuje očím. Oční čaj, který se změní na studený obklad, je účinný při léčbě zánětu oka, jako jsou stíny, blefaritida a oftalmie.

Pro přípravku Světlíkového čaje jednoduše dejte 1 čajovou lžičku bylinky (důkladně umyjte) a vařte v 1 ½ šálcích vody asi 10 minut; přeceďte, pak nechte vychladnout. Pro tento přípravek nechte čaj zcela vychladnout, pak ponořte do čaje kousek čisté látky nebo odličovací tampon a aplikujte na oko 3-4krát denně.

Růžové oko, katarakta a červené oči

Světlík může být velmi účinný při léčbě růžového oka (konjunktivitida), plačícího oka, šedého zákalu nebo jen červených suchých očí. Kombinujte 5-8 kapek tinktury v 2 šálcích chladné, filtrované vody. Můžete omývat tímto roztokem každých 4-6 hodin, abyste snížili příznaky. Doporučuje se, abyste tento lék nepoužívali po dlouhou dobu.

Nachlazení

Ať už v důsledku nachlazení nebo alergií, může Světlík lékařský pomáhat při léčbě zánětu dýchacích cest a rýmy, jakož i při tvorbě a vypouštění hlenu. Pro snadnou léčbu udělejte čaj ze Světlíku, buď pomocí čajového sáčku nebo vařením 1 čajové lžičky sušených listů Světlíku v 1 šálku vody po dobu 5-7 minut, pak přeceďte a  vlažné vypijte. Tento čaj můžete vypít až třikrát denně po omezenou dobu.

Problémy s kůží

Světlík lékařský je také účinný při léčbě akné a jiných forem podráždění pokožky. Pro účinnou léčbu akné vytvořte obklad rozdrcením čerstvých listů a květů, poté každou noc aplikujte na postižené oblasti a odstraňte po 20 minutách. Světlíkový čaj můžete také používat, stejně jako u oka (viz výše) a aplikovat je na postižené místo pomocí žínky nebo bavlněného tamponu.

Zlepšení paměti

Předpokládá se, že konzumace Světlíku může zlepšit vaši paměť díky flavonoidům a beta-karotenu, které se nacházejí v bylině. Pít jeden šálek čaje Světlíku každý den může pomoci odvrátit ztrátu paměti a chránit vaše poznávání.

Upozornění a doporučení

Přestože je Světlík poměrně bezpečný při požití a používání, měli byste být opatrní při jeho použití místně, zejména na očích nebo v jejich blízkosti. Abyste se vyhnuli případné infekci, vyhledejte odbornou radu a ujistěte se, že z obchodu používáte pouze čisté, sterilní pomůcky a byliny. Pokud jste měli nějaké oční chirurgické zákroky, vyvarujte se použití této byliny.

Při použití vnitřně může snížit hladinu cukru v krvi. Mimořádná opatrnost by měla být věnována pacientům s cukrovkou nebo hypoglykemií a těm, kteří užívají jiné bylinky, léky nebo doplňky, které ovlivňují hladinu cukru v krvi. Světlík se nedoporučuje těhotným nebo kojícím ženám.

Světlík lékařský se snadno nachází ve většině obchodů se zdravou výživou, nebo v lékárnách a je k dispozici jako prášek, čajové sáčky, tobolky a tinktury.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button