Spolupráce

Víte, jak pečovat o citlivou pokožku? Poradíme vám!

Každodenní péče o pleť je důležitou a v některých případech nepostradatelnou činností. Pokud je vaše pokožka často podrážděná, nemá dostatečnou hydrataci, je suchá, zarudlá, cítíte v ní pnutí a neustále vás něco svědí, pak patříte k jedincům, jež trápí citlivá pokožka.

Péče o ní není nijak jednoduchá, protože i nevinný vnější vliv může vyvolat v mnoha případech přehnanou reakci, takže vám nečekaně naskáčou nehezké pupínky nebo se třeba ucpou póry. Někdy se stává, že se za takovou reakcí skrývá jen nevhodně zvolená kosmetika, která třeba vůbec není určená pro citlivou pleť, ale třeba pro mastnou.

Výběr vhodné kosmetiky je přímo nadlidský výkon, neboť kosmetika na tento typ pleti musí být účinná, ale zase nesmí obsahovat takové látky, co pleť podráždí. Musíme podotknout, že každý člověk má individuální typ pleti a co vyhovuje jednomu jedinci s citlivou pletí, může u druhého klidně vyvolat i alergickou reakci. Nechceme hned doporučovat nějakou univerzální péči, spíš se zaměřit na důležité faktory, které by mohly pomoci určit, jaká kosmetika je nejideálnější pro jakoukoliv citlivou pokožku.

Na co se zaměřit při výběru kosmetiky pro citlivou pleť?

Zásadní je zvolit kosmetiku bez parfemace. To je naprostá priorita. Bez ohledu na to, jakou kosmetiku vybíráte, ať už jde o hydratační krém, mléko a podobně, vždy sledujte její složení. Ideální je vždy volit z nabídky čistě přírodní kosmetiky od ověřeného výrobce, který zaručuje nejen přírodní kvalitu, ale dokonce i bio.

V takovém případě si můžete být jistí, že veškeré přírodní suroviny, které jsou v přípravcích použity, byly zpracovány výhradně pomocí schválených výrobních postupů a ještě co nejšetrnější s ohledem na životní prostředí.

Co by taková kosmetika neměla obsahovat?

Jak už jsme zmiňovali, vyhýbejte se takové kosmetice, která obsahuje různá barviva či syntetickou parmefaci. Pečlivě čtěte složení každého jednotlivého přípravku, jestli v něm není látka, která by se vyráběla z ropy, což je parafín, PEG, vazelína atd. Vyhýbejte se i silikonovým olejům a jejich derivátům.

Dobré je, když v kosmetice nejsou geneticky modifikované složky a je zaručeno, že žádná rostlinná surovina či produkt používané při výrobě nebyly nikdy ozařovány. V neposlední řadě si mnoho lidí dává pozor i na to, jestli nebyla kosmetika testována na zvířatech.

Které rostliny jsou pro kosmetiku na citlivou pleť vhodné?

Přestože vám každý řekne, že nejlepší je určitě okurka, existují i další pomocníci na problémy s pletí. V poslední době zažívá velký boom brutnák, o kterém se říká, že je to v podstatě chlupatá okurka, ale také heřmánek, jehož léčivé účinky jsou známé už po mnoho generací, respektive už od dob Antiky.

Vraťme se ovšem k brutnáku, z jehož semen se zastudena listuje olej, který má načervenalou nebo oranžovou barvu. Je přímo nadupaný kyselinou gama-linoleovou, která je pro pleť velmi důležitá, protože zajišťuje správnou funkci epidermu, čímž se zlepšuje pružnost lipidové bariéry. Brutnák pomáhá s vyživováním pleti, udržuje její optimální vlhkost a zároveň jí oživuje.

Díky obsahu prostaglandinů dochází ke stimulaci krevního oběhu a tím se zlepšuje hojení i velmi poškozené pokožky. Jeho zásluhou se snižuje zarudnutí i podráždění tkáně a pleť se zklidní. Chlupatá okurka přispívá ke zlepšení elasticity pleti a stará se o její zpevnění, navíc je vhodnou prevencí vrásek a má detoxikační účinky.

Podobně funguje i heřmánek, který dokáže citlivou pleť zbavit nepříjemného napětí i zarudnutí a to už po první aplikaci. Heřmánek umí regenerovat, zklidňovat i hojit, proto je to velmi oblíbená složka kosmetiky, zejména pak té přírodní.

Pokud jste dočetli až sem, pak už víte, že pro citlivou pleť (pokožku) je nejdůležitější používat čistě přírodní produkty, které neobsahují žádnou chemii ani parfemaci a dokážou se o vaši pleť postarat na výbornou. Zkuste se zaměřit na řadu výrobků, která obsahuje právě heřmánek a brutnák.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button