V první části jste se mohli dozvědět něco o základním dělení poruch příjmu potravy a jejich popisu. Zároveň jste se mohli dočíst, zda je rizikovější skupina mužů, či žen, a kdo častěji této psychické poruše podléhá.
Dnes si povíme, jaké jsou rizikové faktory člověka, který může podlehnout, a také si ukážeme několik znaků, jak poruchu příjmu potravy poznat.
Rizikové faktory
Jak jsme již výše napsali, jeden z rizikových bodů je neuvěřitelný vliv médií především na dospívající populaci. Dalšími riziky jsou:
Osobnostní rysy
Mnoho lidí trpící poruchami příjmu potravy trpí, nebo trpělo častými pocity bezmoci a bezcennosti. Každý porucha je navíc spojena se specifickou vlastností. U anorexie to je perfekcionismu, u bulimie impulzivnost.
Sociální a kulturní tlaky
Každá kultura má své ideály krásy a bohužel ta naše je hodně staví do předních pozic. V mnoha zemích je štíhlost měřítkem fyzické přitažlivost. Tato posedlost být hubená však přivedla mnoho žen do řady problémů. V mnoha případech to podpoří i sport, kterému se daná osoba věnuje, nebo chce věnovat, a ve které platí přísné dané normy (například gymnastika).
Rodina a blízké okolí
Názory a postoje rodinných příslušníků a přátel můžou ovlivnit nejednoho člověka. Opakované škádlení směrem k tělesné hmotnosti může být také z jednou příčin.
Traumata a životní změny
Traumata, jako je znásilnění, zneužití, nebo smrt velmi blízkého člověka může zvýšit riziko vzniku poruchy příjmu potravy. Stresující události (například nástup do nového zaměstnání) se také může stát jedním faktorem. V obou případech hraje důležitou roli sociální postavení jednotlivce a společnost, ve které se pohybuje.
Varovné příznaky
Ačkoliv je těžké vypozorovat, kdy se jedná o problém, Americká psychiatrická asociace doporučuje zbystřit, všimnete-li si následujících znaků.
- Nadměrná diskuze a posedlost v oblasti kalorií, tuků a hmotnosti.
- Nezdravé stravovací návyky, výběr pouze nízkokalorických jídel, vynechávání jídel, přejídání a hladovění.
- Nadměrné cvičení.
- Silná sebekritika.
- Častá kontrola sebe sama.
- Nervozita, změny nálad, podrážděnost a vznětlivost.
- Únava.
- Obranný postoj k jídlu.
- Sebepoškozování.
Pokud máte podezření, že někdo ve vašem okolí může trpět některou z poruch, buďte obezřetní a jednejte dříve, než bude pozdě. Pokud máte možnost, zkuste si s ním o jeho problémech promluvit nebo si nechat poradit o odborníka.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos