Vychytávky pro zdravou práci u počítače
Jste jedním z milionů lidí, kteří tráví většinu svého života sezením za počítačem? Mnoho lidí v dnešní době tráví u kancelářského stolu více než 10 hodin denně a tělu to zrovna neprospívá. Pokud tedy i vás trápí bolesti zad, krční páteře a končetin, nebo jste z koukání do obrazovky často unavení, zaměřte se na ergonomii vašeho pracovního prostoru. V dnešním článku se dozvíte, pomocí jakých vychytávek se dá výše zmíněným problémům vyvarovat.
Polohovací stoly
Sedavé zaměstnání má v dnešní době až 70 % naší populace. Dlouhodobé sezení s sebou nese mnoho zdravotních rizik, od kardiovaskulárních chorob, přes cukrovku druhého typu až po obezitu.
Účinnou a zdravou metodou, jak těmto rizikům předcházet, je střídání práce ve stoje a v sedě. Výborným vynálezem jsou polohovací stoly s elektrickým motorem, díky kterému si nastavíte výšku pracovní desky od 58 do 123 centimetrů.
Práce ve stoje přináší spousta benefitů – posílení hlubokého stabilizačního systému, spalování více kalorií a předcházení vzniku hemeroidů. Již 30 minut práce ve stoje dokáže ulevit od typických kancelářských neduhů.
Dynamické sezení
Existují dva typy sezení na židli – statické a dynamické. Dynamické sezení je pro naše tělo mnohem zdravější, protože jsou udržovány přirozené procesy těla a zabraňuje se jednostrannému zatížení. Dynamické sezení umožňují speciální kancelářské židle se synchronní mechanikou, která maximálně podporuje zdravé sezení. Opěrák i sedák se neustále přizpůsobují poloze uživatele a zajišťují tak optimální sed.
Brýle proti modrému světlu
Modré světlo nejčastěji vychází z obrazovek počítačů, televizí a telefonů, je však obsažené i ve slunečním záření. Dává tělu signál, že je den a má být ve stavu bdělosti. Zabraňuje produkci hormonu spánku – melatoninu. Nadměrná konzumace takového světla, obzvláště ve večerních hodinách, negativně ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus, tedy i spánek. Pro eliminaci množství dopadajícího modrého světla na sítnici slouží brýle proti modrému světlu, které jsou dostupné v dioptrických i nedioptrických variantách. Nosit byste je měli vždy, když jste světlu z obrazovek vystaveni.
Ergonomické doplňky
Podnožky
Podnožky nebo podložky pod nohy pomohou zaujmout správnou pozici u pracovního stolu. Pod stolem by mělo být pro nohy dostatek prostoru, aby se daly pohodlně natáhnout. Podnožek je na trhu několik druhů – od obyčejných taburetů na nohy, přes houpací podnožky až po balanční desky pro práci ve stoje.
Opěrky zad a beder
Ergonomické opěrky bederní oblasti zajišťují zádům oporu, zdravý posed a ulevují od bolesti páteře. Na výběr je z mnoha velikostí, tvarů a materiálů.
Opěrky předloktí
Loket by měl při práci u počítače svírat úhel 90°. Ergonomické opěrky loktů podpoří držení celé oblasti ramen, šíje trapéz i páteře, uvolní je a zbaví zátěže.
Podložky k myši a klávesnici
Strnulá poloha rukou na myši a klávesnici může způsobovat syndrom karpálního tunelu, způsobeným útlakem středního nervu v zápěstí. Takovému problému se dá předejít používáním ergonomicky tvarovaných podložek pod myš a ke klávesnici, které zajistí rukám ideální polohu.
Podstavce pod monitory
Přirozená poloha monitoru je taková, kdy je horní hrana v úrovni očí a pohled směřuje spíše dolů. Vzdálenost mezi obrazovkou a očima by měla být 40-70 centimetrů. Pro zajištění správné polohy monitoru na pracovním stole slouží podstavce, které si vyberete ve výšce přesně dle vašich potřeb.
Podsedáky
Pro maximální komfort při sezení si pořiďte anatomický polštář. Je univerzální, tedy vhodný pro jakoukoliv kancelářskou židli, má zaoblený design, ergonomicky vyvýšené boky a zabraňuje nepříjemnému tlaku na stehna.
Masážní pomůcky
Pokud se vám stává, že během pracovního dne cítíte únavu a napětí ve svalech, dopřejte si mezi pracovními úkoly krátkou masáž. K takové kancelářské masáži nebudete potřebovat masérské lehátko ani maséra, skvělou službu vám udělají masážní válce nebo míčky. Cviky nejsou náročné a zvládnete je i na malém prostoru. Již několik minut takové masáže vám pomůže zvýšit koncentraci a pracovní výkon, zklidnit puls i dýchání a ulevit namáhaným partiím.
Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com