Spolupráce


Odpočiňte si na chalupě v blízkosti lesa a objevte nejkrásnější místa jižní Moravy

Krásné počasí láká k tomu vyrazit někam na výlet a konečně si trochu odpočinout od shonu a práce a načerpat sílu v přírodě. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit, velmi dobrým tipem může být jižní Morava. Tento region se pyšní mnoha krásnými přírodními i historickými památkami, které rozhodně stojí za to navštívit. Navíc zde vždy panuje velmi příjemné počasí, terén je nenáročný a odevšad můžete obdivovat krásné vinice. A jako odměnu si můžete dopřát nejen lahodné víno, ale i chutné dobroty z místní kuchyně. Vyberte si chaty a chalupy na jižní Moravě a vyrazte alespoň na víkend do tohoto nádherného regionu. Co nesmíte vynechat?

Do Lednice nejen za zámkem

Jistě všichni dobře znáte Lednicko-valtický areál, který je proslulý krásným zámkem a přilehlým parkem. V sezóně zde ale může být docela plno, a proto se vyplatí objevit i něco jiného. Přesně to nabízí Národní přírodní rezervace Lednické rybníky, která je tvořena celkem pěti rybníky: Nesyt, Hlohovecký, Prostřední, Mlýnský a Zámecký. Rezervace je výjimečná tím, že se zde vyskytují vzácné druhy fauny a flóry. Více o nich i o celé oblasti se můžete dozvědět díky naučné stezce, která se táhne okolo rybníků v celkové délce 11 kilometrů. Ideální je tedy vyrazit třeba na kole a vše si pečlivě prohlédnout.

Nádherné výhledy na celou Pálavu

Pokud milujete nenáročné výlet a nedokážete se nabažit pohledů na nádhernou krajinu vinařské Pálavy, pak vyrazte na stezku přes vrchol hory Děvín (550 m. n .m), který je zároveň i nejvyšším bodem Pálavy. Trasa je doplněna cedulemi s naučnou stezkou, která návštěvníky zajímavým způsobem seznamuje s dějinami i zajímavostmi celého kraje. Stezka měří necelých 11 kilometrů a hodí se i pro méně zdatné turisty. Je rozdělena na tři menší propojené okruhy, takže si snadno můžete naplánovat trasu, která vám bude vyhovovat.

Za dalekou historií

V nitru hory Turold se dříve nacházelo velmi významné archeologické naleziště. Bohužel ale bylo značně poničeno při nešetrné těžbě vápence, kdy se skalní stěna provalila a vzácnou jeskyni zničila. Všechno zlé je ale k něčemu dobré a během propadu se otevřel vstup do tehdy neznámého jeskynního labyrintu, který dnes nese název Na Turoldu. Jedná se o prostory, které jsou vyzdobeny tzv. turoldskou výzdobou, což jsou barevné sintrové povlaky skalních stěn a třpytivé krystalové keříčky, které na první pohled působí skutečně magicky. Jeskyně Na Turoldu je nejrozsáhlejším vápencovým podzemním prostorem v České republice, takže bezpochyby stojí za návštěvu.

Krásy národního parku u řeky Dyje

Národní park Podyjí je nejmenším národním parkem v České republice, ale to neznamená, že by měl být o něco méně významný a zajímavý. Právě naopak – pokud jde o množství druhů rostlin, jedná se o nejbohatší území v naší zemi. Národní park je tvořen zejména kaňonovitým údolím řeky Dyje, takže se můžete těšit na romantické meandry, skalnaté svahy a hluboké lesy. V srdci národního parku je možné nalézt unikátní vinici Šobes, která je jednou z nejstarších vinic v Evropě. Vinice leží v nižší nadmořské výšce a je chráněna před ostrým větrem ze všech stran, a proto je ideálním stanovištěm pro růst hroznů, ze kterých se vyrábí Šobeské víno, které můžete přímo na místě ochutnat a zpříjemnit si výlet na kole nebo pěšky.

Návštěvníky bezpochyby osloví i nádherné vyhlídky. Mezi ty nejkrásnější patří například Mniszkův kříž, odkud můžete obdivovat nedaleký vranovský zámek. Na rakouské straně je to například vyhlídka Maxplateau, která zase poskytuje výhled na hrad, městečko Hardegg a amfiteátr Hardeggských skal.

Jižní Morava láka mnoha atrakcemi pro celou rodinu. Ubytování jižní Morava si zajistěte včas, protože přes sezónu bývá hodně plno a termíny mizí rychle.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button