Prevence

Výhody, které s sebou nese pití kávy

To, že je káva návyková a že není zdravé ji popíjet, nejspíš slyšíte neustále ze všech stran. Věděli jste ale, že káva může přinášet i řadu zdravotních přínosů? Nejenže dodává tělu fyzickou i psychickou podporu a díky jejím povzbuzujícím účinkům se cítíme mnohem lépe. Káva ale přináší i řadu dalších výhod.

Káva je po staletí jeden z nejoblíbenějších nápojů. Její pití se datuje do 15 století, ovšem účinky se začaly zkoumat až nedávno. A mnohdy se poukázalo na to, že káva je nápoj, který není zdravý a našemu zdraví akorát škodí. Existují ale i studie, které našly zdravotní přínosy kávy.

Nápoj z kvalitní kávy posiluje tělo a poskytuje mu dlouhou řádku živin. Káva obsahuje vitamín B2, B5 a B3. Mimo to je plna minerálů, jako je mangan, hořčík a draslík. Četné antioxidanty, které se v kávě nacházejí, pomáhají tělu v mnoha ohledech. Pojďme se nyní společně podívat na to, jak je káva pro lidský organismus přínosná.

Prevence proti diabetu

Výzkumní z Kalifornské univerzity v Los Angeles zjistili, že pití kávy zvyšuje hladinu proteinu v těle, konkrétně globulinu. Tato látka reguluje činnost hormonů, které jsou klíčové při rozvoji diabetu 2. Typu. Studie tedy prokázala, že šálek kávy denně snižuje riziko vzniku diabetu tohoto typu až o 10%.

Prevence proti rakovině a srdečním chorobám

Jiný výzkum, tentokrát na Italské univerzitě, zjišťoval, jak funguje organismu při rakovině jater. Zjistil, že pití kávy každý den snižuje riziko vzniku tohoto typu rakoviny asi o 40%. Za vším stojí fakt, že káva v lidském organismu ovlivňuje stav jaterních enzymů. Vyšší příjem kávy není sice doporučován, ale 4 šálky denně snižovaly riziko rozvoje cirhózy jater až o 80%.

Podobný výzkum byl započat i vědci z Harvardské univerzity. Ti ale ovšem zjistili, že nejenom odstraňuje riziko rakoviny, ale chrání i kardiovaskulární systém a snižuje riziko vzniku srdečního selhání.

Zvýšení výkonu mozku

Kofein zvyšuje bdělost a zlepšuje výkon různých činnost jak v průběhu dne, tak v noci. To pro nás jistě není žádná novinka. Ovšem asi jste netušili, že díky konzumaci kávy se může zvýšit vaše kapacita paměti, zlepšit nálada a podpořit další funkce mozku.

Redukce hmotnosti a tuku

To, proč dokážeme se šálkem kávy lépe fungovat, je z důvodu, že látky obsažené v tomto nápoji zvyšují chod našeho metabolismu. Díky tomu dokáže tělo spalovat více kalorií a odplavovat tedy nechtěný tuk z těla. Kofein se vysoce doporučuje i lidem trpící obezitou na urychlení spalování. Káva pomůže především při počátku jejich cesty za lepší postavou a zdravějším tělem.

Kofein je dokonce tak oblíbenou složkou, co se spalování týče, že je obsažen ve všech doplňcích stravy, které pomáhají hubnout a spalovat tuky během fyzické aktivity.

Zlepšení fyzické výkonnosti

Pokud budete pít kávu půl hodiny před cvičením, můžete zvýšit váš fyzický výkon až o 10%. Tento důsledek je vyvolán skutečností, že káva zvyšuje hladinu stresového hormonu, známého spíše pod názvem adrenalin, díky kterému je naše tělo fyzicky aktivní. To, že je káva stimulantem, již asi nemusíme říkat. A to je další důvod, proč je dobrým pomocníkem při fyzické zátěži.

Proti depresi

Poslední studie, která se pitím kávy zabývala, pocházela opět z Harvardu. Výzkumníci zjistili, že ženy, které pijí každý den pár šálků kávy, trpěli mnohem méně depresivními stavy a úzkostí, oproti ženám, které kávu nepily. Stejně jako depresi, káva dokáže potlačovat i sebevražedné myšlenky.

Káva je sice velmi často zatracovaným nápojem, ale zbytečně. Ve skutečnosti je šálek kvalitní kávy velmi zdravý. Pozor si dejte jen na to, aby se vaše tělo nestalo na kofeinu závislým, stejně jako na jiných věcech.

Další bod, který musíte mít na paměti, je ten, že při pití kávy musíte poslouchat své tělo. Je možné, že některý trávicí trakt či organismus kofein a látky obsažené v tomto nápoji prostě nesnese. Kávu proto vynechejte a dopřejte si raději šálek zeleného čaje, který obsahuje také vysoké množství kofeinu.

A co vy? Jste milovníci kávy, občasní konzumenti, nebo kávě nerozumíte?

Zdroj foto: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button