Databáze nemocí

Vysoký krevní tlak (hypertenze) – příznaky, tabulka, léčba, těhotenství

Jestliže vám při návštěvě lékaře naměří vysoký tlak, nemusíte to tedy být definitivní závěr. Krevní tlak se totiž přirozeně mění, vše závisí na aktivitě člověka. Zvyšuje se při fyzické aktivitě, například při běhu, výšlapu do schodů, a při stresových situacích, jako je strach. Dokonce existuje termín „hypertenze bílého pláště“. Je to stav, kdy má člověk naměřený vysoký tlak pouze u lékaře. Krevní tlak naopak klesá v době, kdy jsme v klidu, relaxujeme a odpočíváme.

Příčin arteriální hypertenze je velmi mnoho. Můžeme je rozdělit na hypertenzi primární (esenciální) a sekundární.

Primární příčiny

Genetické faktory
Kouření
– kouření způsobuje zúžení cév. Jimi pak špatně proudí krev, a proto musí se zvýšit tlak, aby se krev dostala až k srdci. Na něho jsou kladeny větší nároky.
Vysoký příjem soli – sůl zadržuje vodu v těle, tím stoupá i krevní tlak
Obezita
Pohlaví a věk – vyšší výskyt hypertenze je u mužů a zvyšuje se s věkem. U starších lidí totiž dochází ke ztrátě pružnosti cév.
Léky – krevní tlak může být zvýšen u žen, které užívají hormonální antikoncepci a u lidí, kteří užívají kortikosteroidy (hormony, mají například protizánětlivé účinky)
Stres

Sekundární příčiny

Onemocnění ledvin
Nádorové onemocnění nadledvin

Poškození ledvinové tepny
Těhotenství – vysoký krevní tlak v těhotenství označujeme jako preeklampsii. Je to poměrně vážný stav, který ohrožuje jak dítě, tak matku. Dost často bývá důvodem k dřívějšímu ukončení těhotenství.

Klasifikace hypertenze dle Světové zdravotnické organizace:

  • Ideální hodnoty jsou 120/80 (systolický/diastolický)
  • Normotenze je 140/90 (a méně)
  • Mírná hypertenze 140-179/90-104
  • Středně těžká hypertenze 180-199/105-114
  • Těžká hypertenze 200/115 (a více)
  • (Izolovaná systolická hypertenze 160 (a více)/89 (a méně)

Příznaky vysokého krevního tlaku

Hypertenze obvykle „nebolí“, proto pacient obvykle k lékaři přichází až se zhoršenými problémy. Obecně můžeme příznaky rozdělit do 3 skupin podle výraznosti.

Stadium I – Člověk na sobě žádné změny pozorovat nemusí, nebo jen neurčité. Mezi ně patří například bolest hlavy, krvácení z nosu (epistaxe), únava, podrážděnost.

Stadium II – Protože se obvykle dlouho kvůli nespecifickým příznakům neřeší, v těle dochází ke změnám vlivem zvýšeného tlaku a tím k narušení cév.  Mohou to být  změny na srdci, ledvinách, mozku nebo očním pozadí  (zhoršené vidění).

Stadium III – V opravdu vážných případech může dojít až k selhání ledvin, krvácení do mozku, cévní mozkové příhodě, ischemické chorobě dolních končetin (špatně prokrvené dolní končetiny jsou studené a bolestivé), infarktu.

Léčba hypertenze aneb jak snížit vysoký krevní tlak

Léčba je dlouhodobá a závisí na příčině a přidružených nemocech. Cílem je krevní tlak normalizovat a to pod hodnotu 140/90 mmHg.

Léčba pomocí léků (farmakologická)

  • Antihypertenziva  – antihypertenziva dělíme do 5 skupin. Každá skupina má jiný mechanismus účinku. Léčiva z jednotlivých skupin se dají navzájem kombinovat a tím v případě potřeby zvýšit účinnost léčby. Mezi nejznámější a nejpoužívanější léky patří například: Tritace, Ramipril, Enap, Prestarium, Prenessa, Enapril, Lozap, Valzap, Lorista.
  • Diuretika – působí na ledviny, které vylučují více soli a vody, čímž snižují objem krve. Často předepisované jsou například Furon, Furosemid, Furorese, Loradur, Verospiron.
  •  

Léčba bez léků (nefarmalogická)

  • Úprava stravy – doporučuje se méně solit, zařadit do jídelníčku více draslíku, který je v ovoci a zelenině, omezit pití kávy a alkoholua
  • Abstinence kouření
  • Redukce váhy
  • Tělesná aktivita

Přírodní léčba vysokého krevního tlaku

Jestliže jste milovníkem přírody a přírodních léků, budete mít jistě radost z toho, že můžete venku najít bylinky, které mají příznivý vliv na úpravu krevního tlaku. Při hledání a sbírání těchto rostlin navíc provádíte i fyzickou aktivitu! Myslete ale vždy na to, že než se pustíte do „samoléčby“, je vždy na místě navštívit lékaře a vše s ním prokonzultovat. I když vysoký tlak nebolí a není vidět, může dlouhodobě ubližovat a vést k opravdu nepříjemným komplikacím.

HLOH je znám svým účinkem na srdce, které posiluje. Zároveň rozšiřuje cévy, kterými pak lépe proudí krev. Používají se květy a plod.

PAMPELIŠKA, především pak její listy, jsou bohaté na draslík, který se vyplavuje při užívání diuretik (léky, které odvodňují).

ČESNEK má doma téměř každý, a možná ani netuší, že je nejen chutný, ale také velmi léčivý. Česnek totiž snižuje hladinu cholesterolu, který bývá příčinou hypertenze.

Hypertenze v těhotenství – Gestační hypertenze

I když je těhotenství obvykle jedno z nejhezčích období v životě ženy, bohužel i tak v něm bývá mnoho nepříjemností, které dokáží jeho průběh zkomplikovat. Mezi takové patří například gestační hypertenze. To je vysoký krevní tlak, který se objevil až v těhotenství, a to v jeho druhé polovině, tedy po 20. týdnu těhotenství. Udává se, že postihne 5-10% těhotných žen.

I když je těhotenství obvykle jedno z nejhezčích období v životě ženy, bohužel i tak v něm bývá mnoho nepříjemností, které dokáží jeho průběh zkomplikovat. Mezi takové patří například gestační hypertenze. To je vysoký krevní tlak, který se objevil až v těhotenství, a to v jeho druhé polovině, tedy po 20. týdnu těhotenství. Udává se, že postihne 5-10% těhotných žen.

Hypertenzi v těhotenství můžeme rozdělit do 4 skupin:

  • Preexistující hypertenze – vysoký krevní tlak, který měla žena ještě před otěhotněním, nebo který se objevil do 20. týdnu těhotenství.
  • Gestační hypertenze – vysoký krevní tlak vzniklý během těhotenství
  • Preexistující hypertenze s naroubovanou gestační hypertenzí s proteinurií – je vysoký krevní tlak, který měla žena ještě před otěhotněním (preexistující hypertenze), ten se ji ale ještě vlivem gravidity zvýšil (naroubovaná gestační hypertenze) a v moči se objevila bílkovina (proteinurie).
  • Neklasifikovatelná hypertenze
  •  

Léčba hypertenze v těhonsrtví

Nefarmakologická léčba se doporučuje u těhotných žen, které mají hodnoty krevního tlaku do 140/90mmHg.  Mezi nefarmakologickou léčbu řadíme například dostatek pohybu a obecně pohybové aktivity, omezit nezdravá a přesolená jídla, zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny, vyvarovat se alkoholu a kouření.

Farmakologické léčbě, tedy léčbě pomocí antihypertenzív (léky snižující krevní tlak), se však nevyhnou ženy, které mají hodnoty vyšší než 150/95 mmHg. Také se tyto léky doporučují u žen, které mají gestační hypertenzi nebo preexistující hypertenzi s naroubovanou gestační hypertenzí a to již při hodnotách 140/90 mmHg a vyšších. U tlaku nad 170/110 mmHg je nutná hospitalizace v nemocnici a podávání léků intravenózní (nitrožilní) cestou.

Závěr

Vysoký krevní tlak není vidět a ani specificky nebolí, proto je velmi důležité, aby se člověk naučil vnímat a poslouchat svoje tělo a jeho signály. Na místě je také vysokému krevnímu tlaku předcházet, a to zdravým životním stylem. Správným cvičením se zdravě zatěžuje srdce, pozitivní vliv díky pohybu můžete pociťovat i na psychice. Kvalitním stravováním si udržujete zdravou váhu, budete se cítit i v lepší kondici. Jestliže i tak máte problémy způsobené hypertenzí, je důležitá pravidelná kontrola a spolupráce s vaším lékařem.

Zdroje

PETERS, David. Moderní lékař: průvodce zdravím pro celou rodinu : pohled konvenční a alternativní medicíny, homeopatie, tradiční léčebné metody jako akupunktura, masáže a bylinkářství. V Praze: Ikar, 2007. ISBN 978-80-249-0842-7.

BUREŠ, Jan, Jiří HORÁČEK a Jaroslav MALÝ. Vnitřní lékařství. 2., přeprac. a rozš. vyd. Praha: Galén, c2014. ISBN 978-80-7492-145-2.

SLEZÁKOVÁ, Lenka. Ošetřovatelství pro zdravotnické asistenty. Praha: Grada, 2007. ISBN 978-80-247-1775-3.

Stefajir.cz
Kardiologickarevue.cz
Wikiskripta.eu

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button