Využijte dýni k regeneraci těla
Nejenom, že dýně vypadají krásně na našich zahradách a zahrádkách, či vydlabané před vchody, když je období Haloweenu, ale to není zdaleka jejich jediná funkce. Málokdo jen tuší, že její účinky jsou nejenom okrasné, ale také léčivé, a dokonce i regenerující. A své využití si našla i v kosmetickém průmyslu.
A právě v kosmetickém průmyslu můžeme využít jak její dužinu, tak i semena této okrasné zeleniny. Mimoto i například dýňový olej si ženy obvykle aplikují na vlasy jako hydratační masku na vlasy nebo k potírání nehtových lůžek, aby zabránily záděrám či štěpení a lámavosti nehtů. Blahodárnost tohoto oleje na pokožku je prokázána, olej pokožku dokonale hydratuje, zklidňuje, zvláčňuje a zjemňuje.
Připravte si domácí pleťovou masku:
Budete potřebovat:
- 1 polévkovou lžíci najemno nastrouhané dýně
- 2 lžíce zakysané smetany
- 1 lžičku citronové šťávy
Všechny ingredience smícháme a vzniklou směs si naneseme na dekolt a obličej a necháme působit po dobu dvaceti minut. Následně směs pořádně umyjeme a můžeme se kochat krásou a jemností své pokožky.
Maska z dýňových semen:
Tenhle typ masky působí velice příznivě na pórovitou a mastnou pokožku. Na její přípravu budeme potřebovat:
- 2 polévkové lžíce namletých semen dýně
- 1-2 lžíce smetany
Dýňová semena dokonale rozmixujeme a následně smícháme se smetanou. Obličej očistíme a pomalu na něj směs naneseme. Necháme účinkovat po dobu půl hodiny a poté důkladně opláchneme.
Výživná semínková maska:
Na přípravu této masky budete potřebovat:
- 1 hrst dýňových semínek
- 1 lžičku mandlového oleje
- 1 lžičku medu
Hrst semínek důkladně rozmixujeme, načež je smícháme s medem i olejem. Masku naneseme na obličej, kde ji necháme dvacet minut působit, opláchneme a obličej důkladně vysušíme.
Pasta na odstraňování pih:
Pokud vás tyto flíčky na obličeji trápí víc, než by měly, nevěšte hlavu, i na ně existuje lék. Na jeho přípravu budete potřebovat:
- 2 polévkové lžíce mletých dýňových semen
- 1 lžička mandlového oleje
Tuhle jednoduchou pastu, která nám vznikne smíchání, naneseme na pihy, kde ji necháme působit po dobu půl hodiny. Dále ji důkladně smícháme vodou a tuto proceduru opakujeme třikrát týdně. Uvidíte, že výskyt pih se začne radikálně redukovat.
Využití dýně v kuchyni
Pokud ochutnáte dýňová semínka, určitě vás překvapí, že jejich chuť nápadně připomíná oříšky. Pokud je ještě opražíme na pánvi, jejich chuť a vůně se stane ještě intenzivnější. Poté skvěle funguje jako dochucovadlo různých pokrmů, jako jsou například saláty, omáčky, rýže nebo dokonce i těstoviny.
V případě, že trpíte alergií na ořechy, můžete nasekaná semínka dýně použít do různých moučníků, bábovek či dezertů jako jejich náhradu. Nebo je prostě můžete chroupat jenom tak.
Připravte si dýňové koktejly:
Lahodný koktejl z ovoce a zeleniny
Na jeho přípravu budete potřebovat:
- Kousek dýně
- 1 jablko
- 1 hrušku
- 1 mrkev
Postup přípravy:
Všechnu zeleninu si dokonale očistíme od veškerých nečistot, vložíme do odšťavňovače a zapneme. Hotovou šťávu jednoduše přecedíme a koktejl je na světě.
Orientální dýňový koktejl:
Na jeho přípravu budete potřebovat:
- 1 malou dýni Hokkaidó
- 1 malou cuketu
- 1 dl vody
- 1 lžičku citronové šťávy
- 2 lžičky agáve sirupu
- Špetku mořské soli
Postup přípravy:
Všechny výše zmíněné přísady vložíme do mixéru a zapneme, až je vše dokonale rozmixováno. Výslednou směs přecedíme a nalejeme do správně vychlazených sklenic a ihned konzumujeme.
Dobrou chuť!
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos