Jak vyzrát na cukrovku? Zde jsou přírodní rady slavné bylinkářky Marie Treben!
V našich časech se cukrovka tak rozšířila, že vedle infarktu a rakoviny zaujímá čelné místo mezi nemocemi. Příčinou tohoto onemocnění je i nadměrné a nezdravé přejídání dospělých, ba i dětí. Cukrovkáři totiž nejsou jen dospělí. Bohužel už i hodně dětí má nemocnou slinivku břišní, a proto mají cukrovku. To znamená, že se nemohou účastnit veselých dětských her, musí dodržovat přísnou dietu, denně musí používat inzulín. Množství nemocí v naší době dokazuje, že nám blahobyt ne vždy prospívá. Musíme výše zavěsit košík s chlebem a omezit bohatou stravu. Vždyť před velkými svátky, které obyčejně trvají jen dva dny, vidíme lidi, jak nakupují takové množství potravin, jakoby měli nasytit celý pluk.
Pokusím se nyní popsat pro cukrovkáře léčebné prostředky, které mohou povzbudit slinivku břišní a tak odstranit příčinu vzniku cukrovky. Velký švýcarský přírodní léčitel, farář Kunzle, říká: „Cukrovka se dá poměrně rychle vyléčit těmito bylinkami: tři díly kuklíku (Geum montanum), po jednom dílu listů ostružiny a borůvky, tři díly mochny zlaté (Potentilla aurea) a dva díly zelených usušených fazolových lusků bez semen. Na 1/4 litru vody se dá jedna vrchovatá čajová lžička směsi, spaříme a necháme tři minuty vyluhovat. Denní množství je jeden a půl až dva litry.
Léčivé účinky listů borůvek záleží na správném sběru. Musí být trhány před zralostí plodů. Jejich léčivé účinky jsou klinicky vyzkoušené, je dokázáno, že před dozráním plodů obsahují listy myrtillin a ten nejenže zlepšuje využití cukru, ale dokáže i chorobu vyléčit. Myrtillin, obsažený v listech borůvek, se oprávněně nazývá „rostlinný inzulín“. Přesto, že borůvkové listy mají tak vynikající vlastnosti, musí být tento způsob léčení čajem lékařsky sledován!
Na snížení hladiny cukru je možné doporučit i celer. Starým lidovým prostředkem je syrová šťáva z kyselého zelí, jakož i denní konzumování čerstvé mrkve. Hladinu cukru pomáhají snižovat i cibule a česnek, které lze jíst s chlebem.
Vyzkoušejte třeba borůvky
Další lidový lék: do dvou litrů studené vody se dají čtyři polévkové lžíce listů borůvky, pak se napolo uvaří. Třikrát denně se vypije jeden šálek. Na slinivku břišní má dobrý vliv i kopřiva, která také snižuje hladinu cukru. V tomto případě se užívá extrakt z kopřivy, který lze koupit v drogeriích i lékárnách. Protože oddenek puškvorce léčí všechna onemocnění slinivky břišní, pomůže i při cukrovce. Do šálku studené vody se dá na noc jedna zarovnaná čajová lžička, ráno se pouze zlehka zahřeje, scedí a pije se před a po každém jídle jeden doušek, tedy šest doušků během dne. Každý diabetik pocítí blahodárný účinek třeba jen těch šesti doušků čaje z oddenku puškvorce. Při cukrovce je možné také doporučit listy a výhonky bezu černého, vždyť ten náleží mezi nejstarší lidové léčivé rostliny.
V časném jaru, když se na lukách a polích objevuje pampeliška, je třeba listy odtrhnout od kořene, dobře umýt a použít k přípravě prvého salátu. Zjistíme, že rostlina dává mléčnou usazeninu barvy trávy nebo žlutavé. Ti, co mají cukrovku, by měli na jaře denně jíst k obědu a k večeři salát z pampelišky. Když je koncem dubna a počátkem května pampeliška v plném květu, nadešel čas, kdy si diabetici mohou odstranit cukr čtyřtýdenní kúrou. Sbírají se celé stvoly i s květy, umyjí se, potom se květy odtrhnou a odloží. Denně je třeba sníst deset až patnáct stvolů pampelišky, čímž lze dosáhnout celkového snížení hladiny cukru. Stvoly mají zpočátku nahořklou příchuť, ta se však později vytratí.
Jmelí má také velmi dobrý vliv na slinivku břišní, takže při soustavném pití čaje cukrovka ztratí příčinu svého vzniku. Jmelí se dává na noc do studené vody. Na začátku se užívají tři šálky studené vody a tři vrchovaté čajové lžičky jmelí. Po několika týdnech se přejde na dva šálky a dvě lžičky jmelí a později už jen na jeden šálek. Čaj se na určitý čas přestane pít na jaře, když je pro diabetiky dostatek čerstvé zeleniny. Jmelí je léčivé od začátku října až do začátku prosince a na jaře v březnu a v dubnu, proto se má sbírat v této době. Nejléčivější je to, které roste na dubu a na topolu. Sbírají se listy a větvičky. Bílé bobulky se nesmí k přípravě čaje používat!
Naše vychvalované švédské bylinky také příznivě ovlivňují slinivku břišní, ba dokonce ji dokáží vyléčit. Proto je možné kapky doporučit nemocným cukrovkou. Denně je možné užívat tři čajové lžičky, zředěné bylinkovým čajem. Také lze doporučit jednou za měsíc přiložení obkladu ze švédských bylin na čtyři hodiny na oblast slinivky.
Kořen čekanky mohu doporučit diabetikům jako výbornou dietní zeleninu. Důkladně se vymáčí, podobně jako salát štěrbák – endivle, aby se zmírnila hořká příchuť. Ostatně, čaj z čekanky se s úspěchem používá i při obezitě. Pijí se dva šálky denně. Také šťáva, vytlačená z čerstvých okurek, snižuje obsah cukru v krvi. Hadí mord španělský – černý kořen je rovněž vynikající dietní zeleninou, podobně jako chřest. Chřest i černý kořen mají malý obsah uhlohydrátů, proto jsou výborným dietním jídlem pro diabetiky. Je možné je podávat s omaštěnou strouhankou, nemocnému to neškodí. Hadí mord – černý kořen se pěstuje v zahrádce jako zelenina a není totožný s černým kořenem, jak je nazýván kořen kostivalu lékařského!
I pór (Allium porrum) je vhodný pro nemocné cukrovkou. Nakrájí se nadrobno až po konce listů a večer se jí s chlebem. Je možné jej podávat i k obědu jako salát.
zdroj: Maria Treben- Zdraví z Boží lékárny
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos