Když užíváte různé léky nebo doplňky stravy, které kolem sebe mají gelovou kapsli, možná vás vždy zajímalo, z čeho je vlastně vyrobená. Gelové kapsle hrají zásadní roli v moderní medicíně a zdravotních doplňcích, poskytují snazší, nákladově efektivní a přesný způsob dávkování. Představíme si, co jsou vlastně zač a jestli mají tyto kapsle samy o sobě pro tělo nějaký přínos.
Co jsou to gelové kapsle?
Gelové kapsle jsou speciálně navržené kapsle zvláštního typu obalu vyrobeného ze želatiny. Jsou výhradně určené pro léky a doplňky. Tyto tobolky jsou považovány za jednodušší na užívání než tvrdé tablety a to kvůli jejich tvaru a textuře umožňující snadnější polykání.
Existují dva různé typy gelových kapslí
Gelové kapsle s měkkým obalem – Používají se pro léky na tekuté bázi, obvykle oleje nebo přísady obsažené v olejích. Poprvé je vynalezli v roce 1834 dva vědci, Mothes a Dublanc. Jsou hermeticky uzavřeny, chrání před neoprávněnou manipulací a prodlužují životnost obsahu.
Gelové kapsle s tvrdým obalem – Tyto kapsle obsahují suché práškové přísady a jsou vyrobeny ze dvou částí. Tyto dvě části jsou poté spojeny dohromady a tvoří jednu kompletní tabletu. Dvoudílnou gelovou kapsli s tvrdým obalem vynalezl James Murdock v roce 1847.
Oba typy těchto kapslí jsou vyrobeny z gelujících činidel. Gelující činidlo je obvykle protein získaný ze živočišných nebo rostlinných zdrojů. Pokud je gelová kapsle živočišného původu, je obvykle vyrobena z želatiny, což je kolagen shromážděný ze specifických částí zvířete, jako jsou kosti. Gelové kapsle rostlinného původu jsou vyrobeny z molekul sacharidů. Do obou druhů gelových kapslí se přidávají různé přísady, které mění konzistenci, životnost nebo barvu gelu.
Zdravotní přínosy gelových kapslí
Želatina se vyrábí z kolagenu, klíčového strukturálního proteinu kostí a chrupavek. Předpokládá se, že želatina pomáhá poruchám souvisejícím s kostmi, jako je artritida a osteoporóza, a je všeobecně známo, že je prospěšná pro nehty a vlasy. Želatina se také používá pro hubnutí a zotavení po zranění. Kromě toho, že se snáze polyká než tvrdé tablety, gelová tobolka (jak rostlinného, tak živočišného původu) může být snadno stravitelná, což zajišťuje, že se lék uvnitř dostane do těla během několika minut po spolknutí.
Vedlejší efekty
Důkazy naznačují, že obaly měkkých a tvrdých gelových kapslí jsou pravděpodobně pro většinu lidí bezpečné, ať už pocházejí z rostlin nebo zvířat. Někteří lidé jsou však alergičtí na želatinu, proto vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc, pokud po užití léku v gelových tobolkách zaznamenáte jakékoli alergické reakce. Želatinové gelové kapsle nejsou vhodné pro vegetariány ani pro kohokoli, kdo je alergický na hovězí nebo vepřové maso, vzhledem k jejich zdroji. V těhotenství nebo při kojení je vždy vhodné konzultovat užívání léků nebo potravinových doplňků s lékařem.
Zdroj obrázků: Pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos