OstatníRady a tipy

Jak vést vaše děti ke zdravému životnímu stylu?

Své potomky milujete a dopřát jim chcete vše, co chtějí.  Jak však zkombinovat dětské požadavky a zdravý životní styl? Tím nejlepším, co můžete udělat, a pro mnohé rodiče také nejsnazším, je jít svému dítěti příkladem. Pokud se budete snažit o zdravou stravu, pravidelně s dítětem sportovat a dítě uvidí, že je to v rodině běžné, bude v této „tradici“ pokračovat nadále. Naučte své dítě, jak žít zdravým životním stylem, a dejte mu dar, který ocení i jako dospělý.

Základ je ve stravě

To, co můžete u svých dětí nejvíce ovlivnit, je strava. Samozřejmě děti nechtějí jíst vše a na zelený salát je pravděpodobně jen tak nenaučíte. Je však jen na vás, co vašim dětem k jídlu dopřejete. Dbejte na to, aby se k vašim dětem dostal dostatek zeleniny a ovoce. Stačí, když jim nasypete borůvky do mističky, pokrájíte jahody a hrušky. Pokud budou mít děti blízko u sebe ovoce a zeleninu, zvyknou si na ně a dopřejete jim zdravější svačinu než pouhou sušenku. Když už mluvíme o sušenkách, existují dnes různé varianty zdravých sušenek z celozrnné mouky. Tím, že dítěti ukážete, že takovéto stravování je normální, ani jim nebude připadat zvláštní a zdravé jako mnohým dalším.

Všechno bio aneb všeho moc škodí

Pravdou je, že všeho moc škodí. Pokud budete vašemu dítěti dávat od dětství pouze výrobky v bio kvalitě, bezlepkové potraviny či pouze ovoce a zeleninu, můžete mu vypěstovat také alergii na některou z jiných potravin. Dítě by mělo konzumovat také běžnou stravu, která na něj bude čekat i ve školce a poté ve škole. Přehnané stravování bezlepkovou stravou může u dítěte, které se bude následně lepkem stravovat, vyvolat alergii, jelikož tělo není na zpracování lepku zvyklé. Zdravá strava je to nejpřednější, ale všeho s mírou, protože extrémy v obou případech mohou být pro trávicí systém dítěte nebezpečné.

Pohyb a dítě

Vedle stravy jde ruku v ruce samozřejmě zdravý pohyb. Miluje-li vaše dítě hru na klavír, keramiku a pohybu příliš neholduje, zkuste najít alespoň jednu pohybovou aktivitu, jež bude srdečně spojená s jeho koníčkem. Tak například u dítěte milující hru na klavír spojte jeho hraní s důležitostí protahování. U hry na klavíru – a u jiných nástrojů – jsou důležité zdravé šlachy, a o ty pečujeme nejen stravou, ale i pohybem. Naučte se pravidelný rituál protažení celého těla a hlavně rukou. Láska k pohybu se dá zdravě vypěstovat, zvláště pokud děti uvidí, že vy sami sportujete. Nesmíte zapomenout na to, že co jim v dětství a mládí předáte, oni ve stáří využijí. Nebojte se s nimi lyžovat, plavat, běhat, jezdit na kole či se pravidelně protahovat. Každý správný pohyb je pro dítě zdravý.

Jak na to?

Jak již samozřejmě asi víte, dítě se k ničemu nenechá nutit. Zkuste mu některé činnosti a disciplínu, kterou od něj vyžadujete, vysvětlit. Nekřičte na něj, nikdy ho nebijte! Čím víc ho budete do činností nutit, tím víc mu je znechutíte. Hledejte rozumnou cestu a alternativy, které uspokojí vás, ale především požadavky dítěte.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button