Jídlo

Objevte s námi zeleninu pro snadné domácí pěstování

Není nic lepšího, zdravějšího a chutnějšího, než domácí zelenina vypěstovaná svépomocí. Představíme si zeleninu, kterou si můžete vypěstovat sami doma a to s minimální námahou. Pokud jste to ještě nezkoušeli, nyní je ten ideální čas s pěstováním začít.

Jarní cibulka

Chcete-li pěstovat jarní cibulku, ponechte si asi 3 cm dlouhý kousek od kořenů a umístěte ho do malé sklenice s trochou vody. Tuto sklenici nechte na dobře osvětleném a teplém místě. Takto můžete cibulku neustále rozmnožovat.

Česnek

Ve chvíli, kde česnek začne klíčit, dejte jej do sklenice s trochou vody. Klíčky porostou a vy je můžete buď konzumovat v tomto stavu, kdy jsou ideální do salátů, anebo je zasadit a vypěstovat si vlastní česnek.

Brukev čínská

Až budete zpracovávat brukev, její kořen nevyhazujete. Dejte ho do vody a nechte chvíli růst na dobře osvětleném místě. Po několika týdnech ho můžete přesadit do květináče s hlínou a brzy těšit se z nových listů.

Mrkev

Není člověka, který by klasickou mrkve neznal. Je to kořenová zelenina, která je nezaměnitelnou součástí mnoha pokrmů. Zkuste ale špičky mrkve nechat pár týdnů v misce s vodou na dobře osvětleném místě, ideálně na okenním parapetu. Nová mrkev nevyroste, ale dočkáte se malých oddenků, které výborně doplňují zeleninové saláty.

Celer

Další často užívanou kořenovou zeleninou je celer. Odřízněte spodek celeru a umístěte jej do misky s teplou vodou, kterou nechejte na přímém slunci. Až začnou růst lístky a kořínky, můžete ho přesadit do půdy.

Bazalka

I když bazalka není zelenina, určitě nám dáte za pravdu, že je to velmi chutná bylinka a dokáže úžasně dochutit plno jídel. Z čerstvé bazalky si ponechte asi 10 cm výhonky a ty dejte do sklenice s vodou. Nechte je pár dní na přímém slunečním světle a až kořeny budou dosahovat asi 5 cm, zasaďte jí do květináčku z hlínou. Stejným způsobem si můžete vypěstovat i jiné byliny, jako je například koriandr.

U těchto snadných způsobů nemusíte čekat několik měsíců, než vám vyrostou velké plody či byliny. Stačí jen využít část z odřezků, které by nejspíše skončili v koši. Vyzkoušíte si vypěstovat vlastní zeleninovou zahrádku?

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button