5 nejlepších detoxikačních rad
Tělo je dokonalý systém, který dokáže dodávat živiny organismu a zároveň z něj odpady a jedy. Tento samočistící proces udržuje vaše tělo silné a zdravé. Své tělo, ale můžete ohrožovat i vy sami, když si místo zdravého jídla servírujete nezdravé, nevěnujete tělu dostatek odpočinku, jste často ve stresu nebo nedodáváte tělu zdravý pohyb. Tělo si může poradit s mnoha neduhy, ale není zázračné. Pokud se o něj nebudete patřičně starat, vaše orgány budou přetěžovány a časem budou slábnout. Proto pomozte tomuto detoxikačnímu koloběhu sami a předcházejte zbytečnému usazování toxinů. A jak na to? Tady je pár rad:
1. Vyhněte se „chemickým“ jídlům
Víte, co mají společného paštiky, párky, chipsy či sladkosti? Jsou plné škodlivého tuku, cukru a soli. Řeč je nyní o zpracovaným potravinách, které nejsou čerstvé, většinou mají dlouhé datum spotřeby a jsou plny nezdravých a škodlivých látek. Výše jmenované položky jsou jen malou ukázkou, ve skutečnosti je těchto potravin mnohem více.
I když orgány nemají problém látky v nich obsažené zpracovat, jejich přílišná konzumace zapříčiní ukládání těchto škodlivin v orgánech a tkáních. Po určité době může tento jídelníček vést k řadě nemocím od cukrovky po ledvinové kameny. A to je právě ten důvod, proč raději volit zdravé a čerstvé potraviny jako je ovoce, zelenina, luštěniny, zdravé obiloviny a libové bílkoviny (kvalitní maso, ryby, vajíčka).
2. Pijte zelený čaj
Zelený čaj, obzvláště matcha, je plný preventivních látek proti různým onemocněním, především proti rakovině. Pitím čaje dodáte do těla tyto látky bez dalších škodlivin. A pokud trpíte problémy s játry, je zelený čaj ideální volbou. Poslední studie ukazují, že teplý zelený čaj dokáže snižovat tuk okolo a v játrech a podporovat jejich správnou funkci.
3. Poťte se
Pod celou lidskou kůži jsou umístěny potní žlázy, které při přehřívání těla uvolňují pot, ochlazují ho a vy se můžete cítit v pohodě. Stejně jako moč, tak i pot umí odplavit velké množství toxického odpadu, kterého se tělo nemůže zbavit.
Každodenní pohyb a občasná sauna vám zaručí časté pocení a urychlí tak proces detoxikace těla. Během jakékoliv aktivity je také důležité nezanedbávat pitný režim, protože díky pocení o velké množství tekutin přicházíte.
4. Jezte potraviny s vlákninou
Jak jsme si již řekli, velké množství toxinů se do těla dostává právě díky konzumaci potravin. Z trávicího ústrojí se toxiny dostávají dále do krve, jater a žlučníku. Nerozpustná vláknina tak dokáže tyto toxiny na sebe navázat a spolu s sebou odplavit z těla.
A jaké potraviny obsahují vysoké procento vlákniny? Jsou jimi například luštěniny, celá zrna či zelenina.
5. Přestaňte kouřit a pít alkohol
Asi nikoho nepřekvapí fakt, že cigarety jsou velkou hrozbou pro naše zdraví. Obsahují na 600 nebezpečných látek a při pálení tabáku uvolňují až 7000 chemikálií, z nichž kolem 100 je rakovinotvorného původu. Pokud kouříte nebo dýcháte cigaretový kouř, tyto látky se velmi snadno dostanou do vašeho organismu. Ostatní látky bývají příčinou mnohých onemocnění a chronických zánětů spolu s ukládáním tuku.
Pokaždé, když kouříte se tyto látky dostávají do plic, přes které se filtrují do krve. Většina z těchto látek se poté ukládá v tuku. Nejlepším způsobem je tedy se těmto jedům vyhnout, přestat kouřit, vyvarovat se i pasivnímu kouření a pravidelně si naordinovat detoxikační kůry.
Na druhou stranu alkohol silně zatěžuje játra, která se snaží alkohol z krve odbourávat. Nadměrná konzumace tak vede až k cirhóze jater spojenou s jejich oslabenou funkcí. Občasná sklenka vína naše zdraví spíše posiluje.
Asi si říkáte, že tyto rady nikoho nepřekvapí. Plno lidí však ani netuší, jakým způsobem tyto jedy tělo ničí. Pokud se tedy občas zapomenete hlídat a dostanete do těla nadměrné množství toxinů, pomozte tělu alespoň detoxikačními potravinami jako je například česnek, okurka, kurkuma či řeřicha.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos