5 potravin s vysokým obsahem prebiotik, které byste měli přidat do svého jídelníčku co nejdříve
Pravděpodobně jste už hodně slyšeli o výhodách probiotik – ale co prebiotika? Tyto nestravitelné sacharidy vyživují dobré bakterie ve vašem střevě, které jsou spojovány se zdravím trávení, zlepšenou imunitou, protizánětlivými účinky a dalšími pozitivními účinky.
Vzhledem k tomu, že prebiotika pomáhají probiotikům vzkvétat, konzumace většího množství je chytrou strategií. Existuje souvislost mezi stravou s vysokým obsahem prebiotik a sníženým rizikem rozvoje kolorektálního karcinomu. Prebiotika zvyšují vstřebávání vápníku a mohou zlepšit hustotu kostí. Prebiotika mají souvislost se zvýšenou sytostí po jídle.
Pravděpodobně už jíte některá prebiotická jídla jednoduše proto, že je máte rádi. Doporučuje se však strategicky brát prebiotika pravidelně. A možná existuje několik prebiotických potravin, které jste ještě nezkusili.
Chřest
Konkrétně syrový chřest. (Pokud jde o prebiotické produkty, syrové je obvykle správná volba, protože vařením se může rozložit část prospěšných látek v určitých potravinách.) Pokud vám syrový chřest nepřipadá chutný, zkuste zeleninu lehce napařit, aby byla měkčí, ale stále pevná. Chřest podávejte teplý, pokapaný tahini nebo pestem ze sušených rajčat. Chřest v páře je skvělou alternativou k celeru pro nabírání zdravých dipů (jako hummus, olivová tapenáda a guacamole).
Banány
Pro extra prebiotickou podporu hledejte banány, které nejsou zcela zralé. Ovoce nakrájejte a pokapejte mandlovým máslem. Nebo nakrájejte a přidejte trochu banánu do řeckého jogurtu spolu s čerstvě nastrouhaným zázvorem a špetkou mleté skořice. Pokud máte výkonný mixér, můžete také vyšlehat nezralý banán do smoothie spolu se sladším ovocem, jako jsou lesní plody nebo mango, pro větší chuť.
Česnek
Nejlepší forma česneku pro prebiotika je – uhodli jste – syrový. Rozdrťte nebo nasekejte hřebíček a zašlehejte do jednoduchého dresinku na salát, balzamikovým octem, dijonskou hořčicí, citronovou šťávou a kořením ze sušených italských bylinek. Syrový česnek je také výborný v domácím guacamole, hummusu nebo dipu z bílých fazolí.
Jeruzalémský artyčok
Nenechte se zmást, tato zelenina nemá nic společného s Jeruzalémem, ani artyčokem. Topinambury, nazývané také artyčoky, mají nahnědlou, načervenalou hrbolatou slupku a bílou dužinu, jako jiné druhy kořenové zeleniny. Opět platí, že raw je způsob je ten nejlepší: Jednoduše sloupněte slupku, nakrájejte a dejte do salátu. Nebo můžete tenké plátky zkombinovat s nakrájeným jablkem nebo hruškou a promíchat s extra panenským kokosovým olejem, čerstvě nastrouhaným zázvorem, skořicí a trochou čistého javorového sirupu.
Cibule
Syrová i vařená cibule jsou skvělými zdroji prebiotik a samozřejmě existuje nespočet způsobů, jak si ji vychutnat. Přidejte si cibuli do omelety při snídani, salátu k obědu nebo smažení k večeři. Pokud dáváte přednost cibuli vařenou, orestujte ji v organickém zeleninovém vývaru s nízkým obsahem sodíku nebo plátky pečte v troubě na plechu. Vařená cibule tvoří lahodnou polevu pro černé fazole, kuřecí maso nebo mořské plody. Úžasně chutnají také jako pyré s dušeným květákem a mandlovým nebo kokosovým mlékem jako alternativa k bramborové kaši s nižším obsahem sacharidů.
Zdroj obrázků: pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos