6 způsobů, jak se zbavit nadýmání po těžkém jídle
Blíží se vánoční svátky a co si budeme povídat – pro dospělé jsou to většinou svátky o dobrém jídle. Většina z nás si v tento čas povolí opasky a dopřeje svému tělu nezdravá jídla, která sice nelahodí tělu, ovšem duši ano. Těžká jídla, nejen ta obvyklá pro vánoční svátky, způsobují často nadýmání. Existuje několik způsobů, jak se nepříjemného vypouklého bříška zbavit.
Pijte dostatek vody
Pít vodu je pravděpodobně to poslední, co byste chtěli dělat, když máte pocit, že prasknete. Ale hydratace je tak důležitá pro minimalizaci nadýmání. Udržuje vše ve vašem trávicím traktu plynule, což je nezbytné pro pravidelné vyprazdňování – a zácpa a nadýmání jdou často ruku v ruce.
To, co jíte, může ovlivnit vaše riziko nadýmání. A často je nadýmání důsledkem konzumace potravin s vysokým obsahem soli. Sodík způsobuje nadýmání, pravděpodobně proto, že způsobuje zadržování vody. Cílem pití vody po jídle je kompenzovat sodík a povzbudit vaše tělo, aby se vzdalo tekutin. I když se to může zdát neintuitivní, pitná voda může pomoci snížit nadýmání tím, že zbaví tělo přebytečného sodíku.
Jděte na procházku
Než zamířit po velkém jídle rovnou na pohovku, je lepší se trochu se hýbat. Krátká procházka může pomoci stimulovat motilitu žaludku a snížit nadýmání. 5 nebo 10 minut by vám mělo stačit, abyste pocítili úlevu. Ještě lépe na tom budete, pokud je cvičení pravidelnou součástí vaší rutiny.
Vyhněte se alkoholu
Možná budete v pokušení nalít si po večeři další drink, ale to vašemu plnému žaludku nepomůže. Nepomůže. Alkohol může zpomalit trávení a zvýšit zadržování vody. Alkohol zpočátku způsobí, že budete muset více močit, a nakonec může způsobit dehydrataci těla.
Bublinkám se vyhněte
Možná si myslíte, že popíjení syceného nápoje, jako je limonáda nebo soda, vám způsobí lepší pocit tím, že vyvolá říhání, ale jediné, co dělá, je přidání plynu do vašeho trávicího systému.
Udělejte si čaj
Abyste se zbavili nafouknutého bříška, sáhněte po mátovém, zázvorovém nebo fenyklovém čaji. Tyto čaje mají různé vlastnosti, které mohou uvolnit trávicí trakt a zmírnit nadýmání a plynatost. Máta peprná může pomoci s nadýmáním, protože uvolňuje svaly, které hrají roli při průchodu bolestivého plynu. Ale nepijte mátový čaj, pokud trpíte gastroezofageálním refluxním onemocněním nebo hiátovou kýlou, to by mohlo vést k tomu, že se žaludeční kyseliny stahují do jícnu. Místo toho zvažte zázvorový čaj, protože může pomoci urychlit vyprazdňování žaludku. Fenykl je další dobrá volba, u které bylo prokázáno, že pomáhá s řadou žaludečních problémů.
Nežvýkejte žvýkačku
Polykání příliš velkého množství vzduchu může vést k nadýmání a plynatosti. Vzduch navíc se dostane do vašeho systému, když jíte nebo pijete příliš rychle, pijete sycené nápoje nebo žvýkáte žvýkačku. Pokud tento vzduch skončí uvězněný v tlustém střevě nebo tenkém střevě, budete se cítit nafouklí.
Zdroj obrázků: pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos