7 překvapivých spouštěčů vzplanutí atopické dermatitidy (ekzému)
Pro lidi s atopickou dermatitidou, nazývanou také ekzém, je svět plný spouštěčů. Seznam viníků způsobujících vzplanutí je dlouhý, počínaje přísadami v kosmetice a produktech pro péči o pleť a pokračující tabákovým kouřem, pracími prostředky, znečištěním a vlněným oblečením.
Některé spouštěče ekzému ale nejsou tak zřejmé. I když se důvody zánětu, svědění a bolesti budou u jednotlivých osob lišit, dávejte si pozor na následující potenciální „pachatele“.
Svíčky a osvěžovače vzduchu
Vůně a parfémy v kosmetice a produktech osobní péče jsou známé tím, že způsobují kožní reakce. Ale vůně se mohou skrývat na nečekaných místech, jako jsou svíčky a osvěžovače vzduchu.
Pokud má produkt vůni, může tam být nějaký druh spouštěcí chemikálie. Svíčky mohou být spouštěčem ekzému zejména během zimních prázdnin.
Virová onemocnění
Virová infekce, jako je nachlazení nebo chřipka, může způsobit systémový zánět v celém těle, včetně kůže. Také neustálé smrkání v důsledku nachlazení nebo chřipky může způsobit kožní reakci na nosu nebo kolem něj.
Herpesvirus, který může způsobit opary v ústech a kolem nich, může vést k vzplanutí atopické dermatitidy. Herpesvirus také představuje riziko komplikací včetně potenciálně velmi závažného stavu zvaného eczema herpeticum, při kterém se infekce šíří přes široké oblasti kůže a může dokonce poškodit orgány.
Hmyz
Kousnutí hmyzem může způsobit poranění kůže, které vyvolá vzplanutí ekzému. Když kousne do těla hmyz, tělo pošle zánětlivé chemikálie, jako je histamin, do postižené oblasti, což může vést k vzplanutí ekzému.
Švábi lidi nekoušou, ale blízkost k nim může vést k vzplanutí ekzému. Není to samotný šváb, kdo vyvolává reakci, ale hmyz na sobě nese spoustu věcí. Částice, které uvolňuje, mohou vyvolat v kůži ekzémovou reakci.“
Některé brouky nelze pouhým okem vidět. Roztoči jsou mikroskopičtí škůdci podobní hmyzu, kteří se živí odumřelou kůží a žijí v lůžkovinách, matracích, čalouněném nábytku, kobercích nebo záclonách. Někteří lidé s atopickou dermatitidou mají alergickou kožní reakci na výkaly roztočů.
Příliš časté mytí
Je velmi běžné, že se Češi jednou nebo dokonce dvakrát denně koupou nebo sprchují. Ale nadměrným mytím ztrácíme přirozené oleje naší pokožky. Kůže se pak stává vysušenější a náchylnější ke vzniku ekzému.
I když důkladné mytí rukou může zničit bakterie způsobující nemoci, příliš mnoho může dále narušit integritu kožní bariéry (která je u ekzému již narušena) a vést k rozšíření ekzému.
Šperky
Ne všechny šperky zhoršují pokožku se sklonem k ekzému, ale prsteny, náušnice, náhrdelníky a další ozdoby na tělo vyrobené z niklu mohou být problematické, zvláště pokud máte alergii. Alergie na nikl je běžnou příčinou kontaktního ekzému, stavu spojeného s atopickou dermatitidou.
Nemusí být hned zřejmé, že nikl je ve šperku, protože malé množství niklu se často přimíchává do stříbra nebo bílého zlata. Jednotlivci si mohou vyvinout alergii na nikl opakovanou a prodlouženou expozicí, a jakmile se alergie prokáže, jedinec bude vždy citlivý na nikl a bude se muset vyhnout kontaktu.
Pamatujte, že brýle, patentky, knoflíky a zipy mohou také obsahovat nikl.
Kyselé potraviny
Ačkoli to není běžné, jídlo může způsobit vzplanutí ekzému. Kyselé potraviny mohou být zvláštním problémem, včetně jahod, rajčat a citrusových plodů, jako jsou pomeranče, citrony, limetky a grapefruity.
U některých jedinců mohou ke vzplanutí vést i jiné potraviny, včetně umělých cukrů, trans-tuků, zpracovaného masa, červeného masa, rafinovaných sacharidů a mléčných výrobků.
Obličejové masky
Látky, které zachycují teplo nebo dráždí pokožku, jsou zavedené potíže, pokud jde o ekzém. Polyester, latex, vlna, džínovina, hrubé prádlo a kůže mohou zhoršit atopickou dermatitidu a další formy zánětu kůže, zatímco látky vyrobené z čisté bavlny, hedvábí nebo bambusu mají tendenci být šetrnější k ekzémům.
Zdroj obrázků: pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Co Nikl v nerezoceli? Nerezocel je primárně chromová, ale často v nich bývá i nikl.