Zdraví

Anémie: Jak ji rozpoznat a co s ní dělat?

Anémie, někdy také nazývaná chudokrevnost, je onemocněním krve. Zjednodušeně řečeno, při anémii červené krvinky nezvládají dostatečně přenášet kyslík. To pak vede k tomu, že se na zásadní místa v těle nedostává potřebný kyslík, ale také se zde hromadí větší množství oxidu uhličitého. Srdce se snaží tento nedostatek nahrazovat – typicky intenzivnější prací, a tedy rychlejší frekvencí a zrychleným dýcháním. Výsledkem pak je celková únava a vyčerpanost, což z dlouhodobého hlediska může mít zásadní dopad na vaše zdraví. Proto je zásadní anémii včas odhalit a také ji správně léčit.

Základní typy anémie

Anémie není pouze jediným onemocněním, ale dělí se na několik druhů. Především ji lze rozdělit do skupin dle příčiny vzniku. Mezi nejčastější patří anémie sideropenická, kdy jde o chudokrevnost z nedostatku železa. Dále se anémie běžně objevuje i při chronických onemocněních jako jeden z příznaků. Setkat se s ní můžeme třeba u Crohnovy choroby, nádorových onemocnění či selhání jater a ledvin. Dalším typem je pak anémie z nedostatku vitamínu B12, která může ohrožovat například vegany, u nichž je příjem B12 omezený.

Jak se anémie projevuje

Anémie se obvykle objevuje postupně. Mezi zcela typické příznaky anémie patří nápadná bledost, únava, snížená výkonnost, slabost a tachykardie, ale existuje i řada méně významných, nicméně také častých projevů, které mohou naznačovat, že s vámi něco není v pořádku:

  • Bledost sliznic
  • Snížená schopnost koncentrace
  • Závratě, bolesti hlavy
  • Otoky končetin, vypadávání vlasů, hučení v uších

Příčiny anémie

Je několik mechanismů, které anémii vyvolávají. V prvé řadě jde o poruchu tvorby červených krvinek, kdy nejčastější příčinou je nedostatek železa, ale problém může být i nedostatek kyseliny listové neb vitamínu B12. Problémy s tvorbou krvinek však mohou být i na hormonální úrovni nebo souviset s onemocněním kostní dřeně apod. Další významnou příčinou je pak značná ztráta krve. Často se to děje při zranění, ale problém může vyvolat i silná menstruace. Mezi rizikové faktory dále patří:

  • Genetika
  • Veganství
  • Nadměrná konzumace alkoholu
  • Strava s nedostatkem železa a vitaminu B12 a B9

Diagnostika anémie a léčebné možnosti

Zásadní je odhalit správný typ anémie a podle něj nasadit vhodnou léčbu. Proto je nezbytné pečlivé vyšetření krve a zjištění počtu erytrocytů, hladiny hemoglobinu, železa, kyseliny listové a vitamínu B12. Nezbytné je také vyloučit jiná onemocnění. Základem léčby může být zvýšení příjmu železa, vitamínu B12 a kyseliny listové, ale i další metody dle typu diagnostikované anémie.

Prevence anémie

Zcela zásadní pro prevenci anémie je zdravý životní styl, a to zejména pestré složení jídelníčku. Měl by obsahovat zejména potraviny na červené krvinky, tedy ty s dostatkem železa, a to zejména maso, ryby a vejce. Chybět samozřejmě nesmí ani ovoce, zelenina a luštěniny, protože pro vstřebávání železa jsou zásadní i vitamíny C, B12 a E.

Zdroj náhledové fotografie: Unsplash.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button