Běh, cvičení, které vám pomůže k delšímu životu
Běháte rádi? Snažíte se odhodlat a začít běhat? Výhodou běhu není jen zvýšení vaší tělesné kondice, ztráta kil a celková duševní a fyzická pohoda, ale také prodloužení vašeho života. A jakto, že vám zrovna běhání může prodloužit váš život? Podle nedávných výzkumů publikovaných v American College of Cardiology může běhání prodloužit život až o tři roky.
Zdravý běh
Důležité na běhu je především to, abyste běhali rádi a správně. Nikdy se do žádného sportu nenuťte, chce to silnou motivaci, ale pokud vás běhání nebude bavit ani po měsíci snažení, zkuste rychlo chůzi či jízdu na kole. Běh je však skvělým sportem, který působí na celkové zdraví vašeho organismu. Stačí, když si dopřejte běh pravidelně a jeho délku budete prodlužovat v závislosti na vaší kondici.
Začínáme
Pokud vás trápí více kilo navíc a nejste příliš zběhlí ve sportu, začínejte s během pomalu. Nejdříve zkuste rychlou chůzi, postupně střídejte rychlou chůzi s krátkým během a poté už jen běhejte a své vzdálenosti pomalu postupně prodlužujte. Nikdy nezačínejte hned na dlouhé trati, mohli byste svému tělu zbytečně ublížit. Nezapomeňte ani na protahování před a po běhu.
Cvičení, které prodlouží život
A co přesně vědci ve studii objevili? Podle autorů studie se snížilo riziko předčasného úmrtí až o 40%. Pokud by již studenti začínali s během, snížil by se rapidně počet předčasných úmrtí a také by se zmenšil výskyt kardiovaskulárních chorob. Možná nejzajímavější je skutečnost, na kterou výzkumníci přišli, že běh nám zabere v životě méně času než je čas, o který nám život prodlouží. Když počítáme se dvěma hodinami týdně, strávil běžec méně než 6 měsíců během po dobu 40 let, ale nárůst délky života byl 3,12 roku, tudíž čistý „zisku“ je 2,8 roku života. K dlouhověkosti vám pomůže pravidelně běhání, které budete opakovat několikrát týdně, lépe v kratších intervalech, za to častěji.
Běh a zdraví
Kromě boje s vysokým krevním tlakem, s obezitou a koronárním srdečním onemocněním má běh mnohé další zdravotní účinky. Běh je pro naše tělo jedním z nejpřirozenějších pohybů. Jako malí běháme stále a všude, potřebujeme vybít energii, čím jsme však starší, tím je chuť k běhu stále menší a menší. Začněte s pravidelným běháním co nejdříve, abyste si vaše tělo zvyklo na pohyb, později už by pro vás běh mohl být zbytečně bolestivým.
Pozor na začátečnické chyby!
A co vám může spíše uškodit? Velkým rizikem je pro vás především vaše netrpělivost. Snažíte se běžet co nejrychleji, co nejdále, ale nemáte dostatek síly a tréninku. Organismus si na tento nový pohyb bude zvykat nejméně dva týdny a nejdříve po dvou měsících tréninku pocítíte první velké změny, které se ukáží na vašem výkonu, tedy uběhnuté trati a rychlosti tepu. Pro začátek běhejte kratší tratě v lehčím terénu pomalu a naběhané kilometry přidávejte postupně, maximálně o 10% týdně. Nezapomínejte zvláště na protažení před během, rozehřátí a rozklusání, samotný běh a následně se nezapomeňte také protáhnout. Zahřátí před během je pro vás však to nejdůležitější. A jak dlouhý by měl být váš běh pro začátek? Pro opravdové začátečníky je vhodná chůze 5 x týdně, kdy budete začínat na 5 minutách a postupně přidávat. Pro ostatní, kteří dříve sportovali, je vhodné začít pomalým během po dobu 20 minut. Dbejte na pomalý proces než na zbytečná zranění.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos