Upřímně – kdo z nás věnuje barvě své moči pozornost? Věříme, že to nebude velké procento – ale to je velká chyba! Tuhle „pozorovací schopnost“ byste si měli vzít za svou a dát velký pozor na to, pokud zpozorujete, že se barva či zápach vaší moči změnili.
Moč, jakožto odpadní látka, je složena samozřejmě z vody, různých chemikálií, jako například kyselina močová či močovina a dokonce i ze soli. Takhle odchází toxiny z jater a prakticky z celého těla, z čehož plyne – „V zdravém těle, zdravý duch“ – dalo by se přeformulovat na rčení „V zdravém těle, zdravá moč.“. A o to nám přeci všem jde.
Zcela zdravá moč má klasickou zlatou či světle žlutou barvu. Tohle zbarvení ale může ovlivnit spousta dalších faktorů, jako jsou například nemoci, léky či změna příjmu potravy. Ten hlavní pigment, který ovlivňuje barvu moči, se nazývá urochrom. Barva, konzistence či četnost moči záleží také hlavně na vás – na tom, kolik denně přijme vaše tělo tekutin. Logicky, pokud pijete přes den více vody, vaše tělo produkuje více moči. Naopak pokud se stane, že budete dehydratovaní, vaše moč může mít tmavě hnědou, až jantarovou barvu.
V případě, že se vám bude zdát barva vaší moči jiná, než obvykle či dokonce abnormální, je nejvyšší čas navštívit svého obvodního doktora, jelikož tahle barva může značit třeba jen nadcházející infekci, ale také i vážné nemoci.
Jaká barva moči by vás měla upozornit na to, že se něco děje?
Červená či růžová
Tahle změna barvy moči může být způsobena třeba pouze jen tím, že jsme konzumovali více červeně zbarvených potravin, jako jsou například rebarbory, ostružiny, mrkve či řepy. Stejně tak tohle zabarvení můžou způsobovat různá antibiotika.
I pokud se vám zdá, že je barva moči způsobena právě jedním z těchhle parametrů, určitě raději navštivte svého obvodního lékaře, jelikož můžete mít také nemocnou prostatu či dokonce těžké onemocnění ledvin.
Oranžová
Tohle neobvyklé zbarvení moči může způsobovat přebytek Vitaminu B2, které tělo přirozeně vylučuje po té, co si ho dostatek „odebere“ pro své bezproblémové fungování. Dále také může toto zbarvení způsobit opět příjem antibiotik isoniazid či užívání léku fenazopyridin. Stejně tak Vám může Vaše tělo dávat znamení, že je dehydrováno či Vaše játra něco trápí. Proto je vyloženě doporučeno navštívit svého obvodního lékaře, který už Vám poradí, o který aspekt zabarvení se jedná.
Modrá či zelená
Změnu moči na tuhle netradiční barvu většina lékařů přisuzuje užívání léků s názem promethazim či tuhle změnu můžete dokonce pozorovat po přijmutí anestetika propofol. Vždy je třeba tohle zabarvení konzultovat se svým lékařem, který ví, jakou léčbou si procházíte a jestli tahle hodně neobvyklá barva může být způsobena právě jí, či Vám udělá speciální odběry, které vám prozradí, o jakou změnu ve vašem těle se vlastně jedná – či jde pouze o nějakou „prkotinu“ nebo odhalí i vážnější problém.
Pěnivá
Pokud si všimnete, že vaše moč pění více, než obvykle, není na co čekat – musíte urgentně navštívit svého obvodního lékaře, jelikož pěnivost moči znamená pouze jediné vysvětlení – a to buď nadcházející či hojně „rozjeté“ problémy s ledvinami.
Často se lidé říkají – „To nic není, to přejde, přece s takovou blbostí nebudu chodit k doktorovi, to bych tam musel chodit v jednom kuse!“ Ale většina z nich si neuvědomuje, že zdraví máme pouze jedno a ti doktoři jsou tam právě od toho, aby i ty sebemenší „prkotiny“ vyloučili. Nemusíte se omlouvat, že je pořád obtěžujete. Spíše naopak byste na sebe mohli být hrdi, že se o své zdraví tak staráte. A jedině tak můžete předejít rozvíjející se vážné nemoci. Tak se návštěvy doktora nebojte – oni přeci „nekoušou“.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos