JídloOstatní

Slunečnicová semínka pro ptáky? Raději je snězte sami

Slunečnicové jadérko je bohaté na celou řadu sloučenin, které jsou schopné chránit proti chorobám a fungovat jako antioxidant a antikarcinogen. Jedná se tedy u funkční potravinu, což jsou takové potraviny, jejichž zdravotní přínosy přesahují běžnou výživu.

Proto nemusíte slunečnicová semínka pouze sypat potáčům, ale můžete je zobat i sami. Obsahují nejen velké množství živin, které prospívají naší nervové soustavě, ale hlavně klíčové živiny, které mají přímý dopad na zmírnění stavů deprese, nebo se podílejí na prevenci depresivních příznaků.

Čím jsou pro nás prospěšná

sunflower-seeds-699266_960_720Semínka slunečnice jsou vynikajícím zdrojem celé řady vitamínů, zejména vitamínu E, několika vitamínů B komplexu a řady minerálních prvků, především hořčíku, fosforu, manganu, zinku, draslíku a železa. Kromě vitamínů a minerálních látek je slunečnicové semínko bohatým zdrojem fytosterolů a fenolových kyselin. V tomto ohledu se mohou rovnat s jinými olejnatými semeny či ořechy, neboť obsahuje i zdraví prospěšné lignany. Slunečnicová jadérka jsou rovněž bohatá na bílkoviny a vlákninu.

Snižování rizika srdečních chorob

Díky obsahu betainu a argininu (více než v mandlích a lískových oříšcích), což je aminokyselina, mohou slunečnicová semínka přispět k ochraně vnitřní výstelky cévních stěn. Činí je poddajnějšími a méně náchylnými ke vzniku aterosklerózy. Arginin je rovněž zapotřebí k tvorbě velmi důležité molekuly zvané oxid dusnatý, která pomáhá uvolnit stažené cévy a usnadňuje průtok krve.

Použití

Rozlišovacím znamením je vzhled slupky slunečnicových semínek. Černá semena se používají pro lisování slunečnicového oleje, kdežto pruhovaná jadérka jsou obvykle určena pro přímé potravinářské použití. Nejčastěji se konzumují samostatně a výborná jsou pražená se solí nebo moukou. Lze je ovšem použít i jako součást oblohy jídel, nebo jako ingredience celé řady receptů. Naklíčená semínka jsou chutnou a zdravou součástí různých salátů. Před použitím se suší a v obchodech se prodávají loupaná i neloupaná.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button