Chce po vás zubař, abyste si nechali vytrhnout „osmičky“? Často je to úplně zbytečné
Zuby moudrosti údajně k ničemu nejsou a pouze představují nebezpečí pro naše další zuby. Špatně se čistí a často tak na nich vznikají kazy. Není to ale vždy pravda!
Zuby moudrosti
Jsou to třetí stoličky, které vyrůstají obvykle až v dospělosti. Podle nedávných výzkumů se ukázalo, že až 67 % všech preventivně odstraněných osmiček mohlo úplně klidně zůstat na svém místě a nic by se nestalo.
Naopak, často tyto zuby spíše potřebujeme! Mají v těle své místo a napomáhají správnému kousání potravy.
- infekce, léčba antibiotiky a záněty se vyskytují jen v 10 % případů všech zubů moudrosti
- osmičky nemají dostatečnou sílu, aby ostatní zuby křivily neboj jim bránily v růstu
- preventivní odstranění zubů moudrosti je těžký zákrok pro naše tělo, který může často nadělat ještě více neplechy než samotné zuby
Odstranění zubů moudrosti může být nebezpečné
U velkého množství pacientů dochází po odstranění osmiček k přetrvávajícímu brnění, píchání nebo necitlivosti dásní. Často se také po zákroku objevují infekce, otoky a záněty, které se léčí velmi dlouho a jejich léčba vyžaduje nasazení antibiotik. Více než 2/3 odstranění zubů je úplně zbytečných.
Správná péče jako lék
Úplně postačí, pokud svým osmičkám budete věnovat náležitou péči při čištění. Je pravda, že se k nim s kartáčkem hůře dostaneme, proto je vhodné používat i malý mezizubní kartáček a ústní vodu.
Pokud nebudeme jejich čištění zanedbávat, riziko většího kažení zubů prakticky nehrozí. Nebojte se říct svému zubnímu lékaři, že na zákrok jít nechcete. Máte na to plné právo.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos